Phenom II 940 overclock - Big Water 780e Su Soğutma

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar thermaltake big water 780e esa su soğutma sistemim var. Bununla Phenom II 940 işlemcimi 3,8 ghz e çıkarabilir miyim? Çıkardığımdada stabil olarak uzun süre çalıştırabilir miyim?

Noctua 120 mm lik 3 adet fan ve cooler master cosmos s de kasam var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızı söylememişsiniz. Anakartınız OC için elverişli mi? Bu çok önemli. Yine OC işlemi şansa bağlıdır biraz da. İşlemcinizin Wafer'ı iyi çatmışsa (bunu karpuzun iyi çıkmasına benzetebilirsiniz) işlemci 4.2 GHz de bile stabil çalışır. Wafer iyi değilse 3.8 GHz de bile mavi ekran alabilirsiniz...Tabi bu çok düşük bir ihtimal...

Anakartım Asus M3A78-EM Genel olarakta sistemim;

• AMD Phenom II X4 940 Quad-Core 3.0Ghz
  • Asus M3A78-EM
  • Highpower 650watt
  • Asus HD6950 Direct CU II 2GB 256 bit
  • 4gb 1066 mhz OCZ BLADE
  • 1tb WD Caviar Black (SSD Almayı düşünüyorum)
  • Creative X-FI surround 5.1
  • Samsung 40D6000 LED TV

ASUS M3A78-EM

Bir de işlemcimi alırken özellikle çarpan kitinin açık olduğu ve kolay bir şekilde overclock yapılabileceği söylenmişti. Anakartımda da BIOS'ta overclock modülleri gördüm gibi hatırlıyorum. Yapmalımıyım overclock sizce ?

Overclock konusunda pek bilginiz yok anladığım kadarı ile. Anakartınızın da bunun için pek elverişli olduğunu söyleyemem. Bu bağlamda tavsiyem bu konuda yeteri kadar bilgi edinmeden OC yapmayın, var olan parçaları yakabilirsiniz.

Yine de bu makalemizi okumanızda fayda var ;)

Overclock Nedir?

Makaleyi inceledim overclocktan vazgeçtim.Bncak bu big water ile oynama şansımız yokmu ? Ekran kartı fanındaki gibi mesela.Ne bileyim ; pompa hızı ile oynama olsun fanı ile oynama olsun aldım alalı sanki bir işe yaramıyor gibi.Yada şöyle sorayım, bu su soğutma ile işlemci kaç derecelerde olması mantıklı.

Peki ben bu su soğutma sistemine 2.bir işlemci bloğu taksam pompa çalışırmı tabi borularıda kısaltsam ?

Kod:
[COLOR=#000000][FONT=Arial]- Flow rate : 500L/hr, can easily handle extra water blocks for GPU, memory, HDD or chipsets[/FONT][/COLOR]

GPU, bellek, HDD veya yonga seti için ekstra su bloğu takabileceğini diyor ürünün kendi sayfasında ;)

İngilizce olmayınca işte... teşekkür ettim. Peki ben şuanda boruları kasanın üstünde bile gezdiriyorum ki içindeki sıvı miktarı çok olsun. İstesem keserim, kısacık yaparım da hangisinde sıcaklık düşük olur onu pek kestiremedim. Uzun boru daha mı iyidir ? Birde bu soruyu şundan sordum: arada bir yere ikinci işlemci bloğunu koyup onuda peltier ile soğutsam baya etkili olcak gibi, siz nedersiniz ?

Boruları gereksiz yere uzatmanıza gerek yok. Bu ısıda pek fark oluşturmaz. İkinci bloğu sistem kaldırabiliyor. Fazladan soğutma uğraşına gerek yok. Zaten su soğutma kullanıyorsunuz. Kafanız rahat edecek yerde siz sürekli şunu yapmsa daha serin olur mu, borular uzasın mı, kısalsın mı diye gereksiz dertler ediyorsunuz başınıza.

Siz eniyisi mi Habaş ile anlaşıp eve sıvı nitrojen boru hattı çektirin...

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı