Çözüldü Phenom II X4 955 sistemde RAM değişiminden sonra görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crucify

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston KVR1333D3N9/4
Anakart
MSI GF615M-P33 V2
İşlemci
AMD Phenom II X4 955
Merhaba,
Uzun zamandır kullanmadığım eski bilgisayarımı bir tanıdığımın ihtiyacı olmasından dolayı düzeltmeye çalışıyorum. Bilgisayar normalde açılıyordu fakat çok kısa bir süre sonra mavi ekran hatası veriyordu, bunun üzerine Memtest yaptım ve çok fazla hata aldım ve sorunun RAM'de olduğunu anladım. Aynı marka ve modelde bir RAM alıp taktım fakat bu sefer hiç görüntü gelmemeye başladı, ilk açılıştaki bip sesi bile gelmiyor.
Denediklerim:
-Her iki slotu da denedim.
-Güç kablosunu ve BIOS pilini çıkartıp 10 dakika bekledim.
-Eski RAM'i tekrar taktım(eskisi gibi anında mavi ekran hatası verdi ama en azından boot oldu)
Kafama takılan bir konu ise RAM'ler aynı marka model olmasına rağmen yeni aldığım RAM biraz daha küçük.

164C6E5B-BB3A-49FE-8769-99099BCCD3FB.jpeg

Sizce RAM mi bozuk yoksa anakartla uyumsuz mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM sıkıntılı olabilir. Olmazsa aldığınız yerle de görüşebilirsiniz.
Bence uyumsuzluk yapıyor. Bazı RAM'ler Low Profile olabiliyor. Fakat Kingston uzun zamandır DDR3 üretmiyor. Bu sebeple yan sanayi de olabiliyor.

Bence uyumsuzluk yapıyor. Bazı RAM'ler Low Profile olabiliyor. Fakat Kingston uzun zamandır DDR3 üretmiyor. Bu sebeple yan sanayi de olabiliyor.
Onun için Kingston’a mail atmıştım, ürünün orijinal olduğunu düşündüklerini söylediler. Bu anakarta uyumlu başka bir RAM tavsiye edebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 2EE10DCB-98B4-4035-B171-0F83C413750E.png
    2EE10DCB-98B4-4035-B171-0F83C413750E.png
    139,4 KB · Görüntüleme: 19
Kingston, numaralara göre orijinal diyebilir. Parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyebilirsiniz.

Tekrardan merhaba,
Az önce BIOS ekranına kadar gelmeyi başardım. Dediğiniz silgiyle silme gibi birçok şey denedim. Başlangıç normalden biraz uzun sürdü ve boot sırasında tek bip sesi yerine 2 kısa bip sesi çıkarttı, aynı zamanda CMOS checksum bad hatası verdi. Şu an sistem RAM'i görüyor ve Memtest yapıyordum. Tam olarak bunu yazarken bilgisayar kendi kendini kapattı. Sizce sorun RAM'de olabilir mi? BIOS'ta RAM'i görebildiğim için uyumsuz olduğunu düşünmüyorum.

Kingston, numaralara göre orijinal diyebilir. Parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip deneyebilirsiniz.

Edit: Eski RAM'i takınca CMOS hatası vermiyor ve BIOS'ta yaptığım ayarları kaydediyor, yeni RAM'de ise hiçbir şekilde ayar kaydetmiyor ve her seferinde BIOS ayarlarını sıfırlıyor. Memtest işlemci ısındığı için kapanıyor diye düşünüp BIOS'tan frekans ve voltaj düşürmeyi denedim fakat yeni RAM'de bunu başaramadım.

Dosya Ekleri

• D7308B19-D2AE-425D-B207-67205480AFB6.jpeg
    D7308B19-D2AE-425D-B207-67205480AFB6.jpeg
    255 KB · Görüntüleme: 9
  • 0B3C3F92-1A35-4A9C-A593-9DBBC7EDDC21.jpeg
    0B3C3F92-1A35-4A9C-A593-9DBBC7EDDC21.jpeg
    317,1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM sıkıntılı olabilir. Olmazsa aldığınız yerle de görüşebilirsiniz.

Çözüm

Geri
Yukarı