Phenom II X4 ve Radeon RX 460 donma sorunu

ozsoi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçak ve Uzay Mühendisi
Bilgisayarım oyun oynarken, internette dolaşırken, video izlerken vb. işlemlerde anlık olarak donuyor.
Öncelikle RAM'den kaynaklı bir sorun olarak düşünüyorum 8 GB RAM kapasitesi yetersiz geliyor olabilir internet sekmelerine vb. ancak bugün masaüstündeyken Radeon Software'de "performans" sekmesinde CPU, GPU ve RAM kullanım yüzdelerine baktığımda GPU kullanım yüzdesi %100'den %0'a düşüyor bir süre 0'da kalıp tekrar 100 oluyor ve stabil kalmıyor bu 0-100 dönüşümü devamlı olarak oluyor.

Oyun içerisinde CPU, GPU ve RAM kullanım miktarları ve sıcaklıkları;
GPU: Kullanım; %98-100, sıcaklık; 65-75 °C.
CPU: Kullanım; %45-65, sıcaklık; 55-65°C (not: CPU kullanımı bazen 30'lara düşüp bazen ise 70'lere çıkıyor ama anlık oluyor herhangi bir FPS kaybı veya donma olmuyor.)
RAM: Kullanım; 5.500-6.000 MB.

Oyun içerisinde anlık ekran donduktan sonra sol üstten değerleri takip ettiğimde GPU kullanımı %0'dan %30'a ve sonra %100'e tekrar geri çıkıyor. Ancak ekran donduğu anda değerlerde bir değişiklik olmuyor, donma geçtikten sonra oyunu oynamaya devam ederken bu olayı gözlemleyebiliyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Işlemci: AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz (3.8 GHz OC)
  • Anakart: ASUS M4A88TD-M Evo.
  • RAM: Kingston 8 GB (2x4) 1333 MHz DDR3 (1600 MHz OC)
  • Ekran K: AMD Radeon RX 460 2 GB. (Stock değerler.)
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Güç K: Aerocool 750W 80+ Gold.
  • Işletim sist: Windows 10 64 Bit.

WhatsApp Image 2020-03-28 at 16.49.19.jpeg

Halihazırda gayet eski olan sistemimi güncelledim ancak aynı donma sorunu, eski sıklığında olmasa da, devam ediyor. Ana sayfada bir uygulama sekmesinde de bazen donmalar yaşıyorum.
Sorunum GPU değil de başka bir şey kaynaklı olabilir mi? GPU, RAM ve güç kaynağından şüpheleniyordum ancak sistemimi bilgisayarcıya götürdüm ve güç kaynağında bir sıkıntı yok dediler. Sistemi güncellediğim için RAM'ler de değişti. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum, yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Güncel sistem özelliklerim:
  • Işlemci: Ryzen 5 3600.
  • Anakart: MSI B450M Mortar Titanium.
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro (2x8) CL16 3200MHz.
  • Ekran K: HP OEM AMD Radeon RX 460 2 GB. (Stock değerler.)
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Güç K: Aerocool 750W 80+ Gold.
  • Işletim sist: Windows 10 Pro 64 Bit.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı