İnceleme Philips 242E1GAJ monitör incelemesi

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhabalar. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce İPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşıcam.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.
20201107_114232.jpg

Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMİ kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta.
20201107_114302.jpg

Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer.Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.
20201107_114525.jpg

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki İPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, dust2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.
20201107_114649.jpg

Ek olarak Smartimagine kapalı.
20201107_114714.jpg

Monitörde Freesync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devredışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken Freesync açamıyorsunuz. Yani online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve Freesync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. Youtube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlıcakla kalın.

@towboatery Merhabalar, çok faydalı bir inceleme ve makale olmuş. Emeğinize, ilginize sağlık. Ben de iki gün önce sipariş verdim ve bugün itibarıyla elime ulaşmış oldu monitör. Yirmi beş sayfanın tüm yorumlarını tek tek okumama rağmen, cehaletime verin, yine de birkaç konuda yardıma ihtiyacım var. MPRT level kaçta olması gerekiyor? Online oyunlarda açın, single oyunlarda kapayın diye bir tavsiye vermiştiniz. Level 1 veya 20 olmasına rağmen 6.4ms alıyorum. Neden 1ms alamıyorum, ne yapmam lazım? Ayriyeten G-Sync özelliğini bir türlü açamadım. Birde bunun nasıl açıldığı noktasında yardımcı olursanız sevinirim. Sağlıcakla, sevgiyle kalın.

Açabildiyseniz benimle de detaylarını paylaşır mısınız?
İyi günler. Öncelikle hayırlı olsun. Eğer MPRT açarsanız, G-Sync veya FreeSync açamazsınız. AMD bir kart kullandığım için Nvidia ayarları üzerinden nasıl açıldığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle açamama sebebiniz MPRT ayarının açık olması. MPRT seviyeniz ne kadar yüksek olursa, parlaklık o kadar düşer fakat ghosting sorunu da o kadar çözülür. En mantıklı yol, sizin kendi ayaklarınızı yapmanız. Kendi kişisel göz zevkinize göre, minimum ghosting ve maximum görselleştirme ile ayarınızı yapın. Kendi kişisel ayarlarım, doygunluk seviyesini ekran kartı driver üzerinden arttırdım, monitör ayarlarından MPRT seviyesini 7, kontrast 70 olarak ayarladım.
Merhaba, monitörden genel anlamda oldukça memnundum, ta ki Pubg Steam girene kadar. Kapalı mekanlarda kapı eşikleri, duvar birleşme köşeleri ve tablo gibi materyallerde göze çarpacak bir ghosting yaşadım. CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda ghosting gözüme hiç çarpmadı, oysa herkes CS:GO daki ghostingden bahsetmiş, bu tarz oyunları oynayacak arkadaşlar gönül rahatlığı ile alabilir ancak Pubg oynayan birisi için ne yazık ki uygun bir monitör değil. Ben de bu yüzden istemeyerek de olsa monitörü iade ettim ve Acer Nitro RG241YP modelini satın aldım. Işık sızması yok denecek kadar az olduğu için fazla önemsemedim daha doğrusu ışık sızması tolerans eşiğimi yükseltmek zorunda kaldım, sanırım yoluma IPS ile devam edeceğim. Dilerim Philips monitör ile ilgili yorumlarım alacak olan arkadaşlar için yol gösterici olmuştur.
Yorum için teşekkürler. Keşke ghosting sorunu olmasaydı bu monitörün ama maalesef ki ciddi paralar vermeden ghosting yapmayan bir VA veya İPS almak çok zor. Umarım ekran teknolojisi daha fazla gelişir veya uygun fiyatlı, kaliteli monitörler kullanabiliriz. Yeni monitörünüz hayırlı olsun. Oldukça güzel bir tasarımı var. Geldiği zaman 144 ve 165 hz arasındaki farkı hissedip hissetmediğinizi yazarsanız sevinirim. İyi forumlar 👍🏼

İyi günler. Öncelikle hayırlı olsun. Eğer MPRT açarsanız, G-Sync veya FreeSync açamazsınız. AMD bir kart kullandığım için Nvidia ayarları üzerinden nasıl açıldığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle açamama sebebiniz MPRT ayarının açık olması. MPRT seviyeniz ne kadar yüksek olursa, parlaklık o kadar düşer fakat ghosting sorunu da o kadar çözülür. En mantıklı yol, sizin kendi ayaklarınızı yapmanız. Kendi kişisel göz zevkinize göre, minimum ghosting ve maximum görselleştirme ile ayarınızı yapın. Kendi kişisel ayarlarım, doygunluk seviyesini ekran kartı driver üzerinden arttırdım, monitör ayarlarından MPRT seviyesini 7, kontrast 70 olarak ayarladım.

Yorum için teşekkürler. Keşke ghosting sorunu olmasaydı bu monitörün ama maalesef ki ciddi paralar vermeden ghosting yapmayan bir VA veya İPS almak çok zor. Umarım ekran teknolojisi daha fazla gelişir veya uygun fiyatlı, kaliteli monitörler kullanabiliriz. Yeni monitörünüz hayırlı olsun. Oldukça güzel bir tasarımı var. Geldiği zaman 144 ve 165 hz arasındaki farkı hissedip hissetmediğinizi yazarsanız sevinirim. İyi forumlar 👍🏼
Anlıyorum. Peki, çok mühim bir şey mi bu G-sync ve olmasa da olur mu? Zira oyunda kırılmalara yol açabilir düşük fps yüksek frekans çakışması. Siz olmadığını belirtmişsiniz aslında, aklıma takılmıştı tekrar gündeme getireyim istedim. Ghosting falan kesinlikle umrumda değil, o konuda içim ferah bile isteye aldım monitörü. Siz biraz bunaltmış olacak ki yedinci seviyeye almışsınız. Lakin cevaplanmamış veya cevaplanmış olsa bile anlamadığım bir konu kaldı geriye; 1ms. Ekranın gecikme süresini nereden değiştiriyoruz veya görebiliyoruz?

Her monitörün bir avantajı varken bir dezavantajı oluyor maalesef, bu bir gerçek. IPS panelde en çok şikayet edilenler siyah background üzeri ışık sızmaları ve ips glowlar. Ancak aldığım IPS modelde full siyah ekran üzerinde dikkatlice araştırmadığınız (hatta ekrandan epey uzaklaşmadığınız) taktirde görmeniz / farketmeniz zor. Daha önce Asus VG249Q1R modelini almıştım ancak sızmalar gündüz gözüyle bile aşırı derecede farkediliyordu, yukarıda postlarımdan birinde resmini atmıştım. Acer RG241YP modelinde ise keskin bir ışık sızmasına rastlamadım, tabii ki panelin yapısı gereği biraz var. Ancak renkler gayet doyurucu, Philipsten bir tık daha canlı diyebilirim. 165Hz özellikle FPS oyunlarında gayet farkedilir bir durumda ve Philipse nazaran ghosting hiç yok gibi (siyah alanlarda özellikle kontrol ettim, philipste dikkatli bakınca farkedilirken acerda hiç farketmedim). Dediğiniz gibi mükemmel monitöre giden yol maddiyata bakıyor. IPS ekran sevenler için imzamdaki Acer monitörü önerebilirim. Ölü piksel çıkmadığı taktirde memnun kalınacağını düşünüyorum.

Anlıyorum. Peki, çok mühim bir şey mi bu G-sync ve olmasa da olur mu? Zira oyunda kırılmalara yol açabilir düşük fps yüksek frekans çakışması. Siz olmadığını belirtmişsiniz aslında, aklıma takılmıştı tekrar gündeme getireyim istedim. Ghosting falan kesinlikle umrumda değil, o konuda içim ferah bile isteye aldım monitörü. Siz biraz bunaltmış olacak ki yedinci seviyeye almışsınız. Lakin cevaplanmamış veya cevaplanmış olsa bile anlamadığım bir konu kaldı geriye; 1ms. Ekranın gecikme süresini nereden değiştiriyoruz veya görebiliyoruz?
Hocam gecikme süresi konusuna çok hakim değilim. MPRT açık iken MPRT süresi 1ms oluyor. Tek bildiğim bu. Sync olayında da eğer aldınız FPS değeri 144 üzerinde değilse, zaten herhangi bir kırılma yaşamıyorsunuz. Açıkçası ben hiç yaşamadım.

Hocam gecikme süresi konusuna çok hakim değilim. MPRT açık iken MPRT süresi 1ms oluyor. Tek bildiğim bu. Sync olayında da eğer aldınız FPS değeri 144 üzerinde değilse, zaten herhangi bir kırılma yaşamıyorsunuz. Açıkçası ben hiç yaşamadım
Hocam ghostingi azaltmak için kullandığınız ayarları yazabilir misiniz ?

Geri
Yukarı