İnceleme Philips 242E1GAJ monitör incelemesi

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhabalar. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce İPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşıcam.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.
20201107_114232.jpg

Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMİ kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta.
20201107_114302.jpg

Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer.Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.
20201107_114525.jpg

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki İPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, dust2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.
20201107_114649.jpg

Ek olarak Smartimagine kapalı.
20201107_114714.jpg

Monitörde Freesync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devredışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken Freesync açamıyorsunuz. Yani online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve Freesync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. Youtube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlıcakla kalın.

Merhabalar bu monitörü almak istiyordum da kafama takılan bir şey var. Otururken başım dik durmayınca boynum çok ağrıyor. Boyum 1.74 acaba kafamı aşağı çok fazla eğer miyim yoksa yukarı kalkabilen monitörlere mi bakmalıyım?
Hocam bu soruya nasıl cevap verebiliriz? Oturduğunuz koltuk ve masanın yüksekliği ne kadar? Bunu ancak siz ölçebilirsiniz.

Dostum koltuğu bilmiyorum da masamın ölçüleri 75*120*60 yüksekliği 75 yani koltuğa oturunca bacaklarimla masa arasinda Max 5 cm kadar mesafe oluyor. Sırf bu yüzden HP X24C arasında kaldım emin olsam direkt Philips alırım :/

Hocam bu soruya nasıl cevap verebiliriz? Oturduğunuz koltuk ve masanın yüksekliği ne kadar? Bunu ancak siz ölçebilirsiniz.

Montirün paneli kendisi 60 Hz kullanıyor. Yazılımla 144 Hz yükseltilmiş.
Videodaki Adem Helvacı ortaya çıkardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
yanlış bilgi vermişim. Panelin gerçek Hz değeri 165 Hz çıkmış. Ghosting rahatsız edici olduğu için belki alınmaz.

yanlış bilgi vermişim. Panelin gerçek Hz değeri 165 Hz çıkmış. Ghosting rahatsız edici olduğu için belki alınmaz.
Normal kullanımda pek rahatsız etmiyor. Ancak PUBG gibi oyunlarda kapalı mekanlarda göze çarpan bir ghosting var. Masaüstünde ise karanlık temalı sayfalarda hafif belli oluyor. Çok takmayan birisi farketmez.

Merhaba, yeni aldığım Philips 242e1gaj monitörde gri küçük lekeler var, 1 tanesi dışında diğer lekeler gözüme batmıyor. Ama ölü piksel testi yaptığımda görünüyor hepsi. Bu arada ölü piksel ve silinebilen leke değiller. Sadece nedense oradaki pikseller daha az yanıyor. Sizde de aynı sorun var mı?
gri leke 1.jpeg
gri leke 2.jpeg
Gri leke.jpeg

İnceleme çok güzel olmuş eline sağlık. Ben de bu modeli tercih ettim memnunum. Ghosting sıkıntısı default ayarlarda göz ağrıtıyordu fakat MPTR leveli biraz arttırınca gözümü ağrıtmayı bıraktı. Şu an memnunum.

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhaba. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce IPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşacağım.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.Eki Görüntüle 729045
Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMI kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta. Eki Görüntüle 729047
Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer. Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.Eki Görüntüle 729056

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki IPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, Dust 2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.Eki Görüntüle 729064
Ek olarak smartimagine kapalı.
Eki Görüntüle 729065
Monitörde FreeSync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devre dışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken FreeSync açamıyorsunuz. Yani Online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve FreeSync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. YouTube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlacakla kalın.

Horizontal, vertical, transparency ne durumda?

İnceleme çok güzel olmuş eline sağlık. Ben de bu modeli tercih ettim memnunum. Ghosting sıkıntısı default ayarlarda göz ağrıtıyordu fakat mptr leveli biraz arttırınca gözümü ağrıtmayı bıraktı. Şu an memnunum.

Ayarlarınız nasıl.

Yeni konular

Geri
Yukarı