Philips 242V8A nasıldır?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Bu monitör nasıldır? En ucuz şu anda İtopya'da 835 TL. Daha sonra Vatan ve Teknobiyotik'te 850 TL. Kalan yerlerde 900 TL civarı satılıyor. Ben indirimde aldım (İtopya-699 TL).

Bilgisayarı genellikle günlük işler için kullanıyorum. Renk kalitesi ilk sırada geldiğinden TN panel monitörlere bakmadım. VA ile IPS arasındaydım. Ancak ara sıra eğelence amaçlı arkadaşlarımla PUBG Lite girdiğimden ghosting, lag, takılma gibi olaylarla karşılaşmak istemiyordum bu yüzden bugün şu konuyu açtım:

Almadan önce yine emin değildim acaba VA panel mi alsam diye ancak aldığım fiyata başka 24", 75 Hz, FreeSync, DP monitör olmadığından siparişi geçtim. Sizce nasıldır bu monitör? Rekabetçi oyun oynarken IPS olmasından doalyı ghosting, lag, takılma VB. sorunlar yaşar mıyım?

Bunun yerine LG22MK400H (21", 75 HZ, TN), LG 22MK430H (21", 75 HZ, IPS), Philips 221V8A (21", 75 HZ, VA) alabilirdim ancak 21" olduklarından tercih etmedim.

Son düzenleme:
Dostum Philips televizyon ve monitörünü çok kullandım cidden çok dayanıklı ve parasına göre çok kaliteli bir ürün sergiliyorlar. Parana göre iyi bir atış sergilemişsin dediğin ürün normalde 1.100TL bence çok iyi fiyata kaliteli bir monitör almışsın.

Philips monitör konusunda iyi. 245E1 modelini kullanıyorum. Ekran kartım desteklemediği için 2K'yı henüz göremedim ama 1080p'de bile renk şöleni var. İncelemesini yaparım ben de ekran kartı aldıktan sonra.

@sametrse Ben de bundan önce Philips 226V3LSB/62 model 21", 60 HZ, 5 MS, TFT-LCD, VGA (Dönüştürücü ile) kullanıyordum. Aşağı yukarı 8 senelik bir monitördü ve sapasağlamdı. Bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

Ancak elbette bir markanın bir modeli sorun çıkarmadı diye diğer modelleri sorun çıkarmayacak diye bir şey yok. Bu yüzden her ihtimale karşı alan kullanıcının deneyimlerini de soruyorum.

Sonuç olarak Philips markasına monitör kısmında güvendiğimi söyleyebilirim.

Almadan önce yine emin değildim acaba VA panel mi alsam diye ancak aldığım fiyata başka 24", 75 Hz, FreeSync, DP monitör olmadığından siparişi geçtim. Sizce nasıldır bu monitör? Rekabetçi oyun oynarken IPS olmasından dolayı ghosting, lag, takılma VB. sorunlar yaşar mıyım?
Her VA panele sahip monitör ghosting oranında değişkenlik gösteriyor ama yinede VA panellerdeki ghosting oranı IPS'e göre çok daha fazla. VA panellerin IPS panellere göre tek avantajı siyahları daha doygun ve gerçekçi verebilmesi. Başka bir artısı yok.

VA panellerdeki aşırı ghosting sorunundan haberdar olmadığımdan dolayı bu monitörü almıştım. Aldıktan 1 hafta sonra iade ettim. O kadar çok ghosting var ki, CS:GO gibi online rekabetçi oyunlarda görüntü hareket ederken ortaya çıkan hayalet efektini gayet rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Ayrıca şahsi görüşüm olarak söylüyorum ki evet, kavisli paneller kullanıcıyı içine çekiyor. Ama bir yandan da görünüşünü bozuyor. Düz ekran her zaman tercihim.

242V8A modelinde aklıma takılan tek yer yuvarlak standının olması. Sizce de bu tasarım çok eskimedi mi? Yani, evet panelin sallanmaması için yuvarlak tasarlıyorlar ama modernlikten çok uzak bu. En azından piano black renge boyamamışlar. Mat olması iyi olmuş standın. Gelince yakından bakacağım.

@time to abandon ship Ama tepki süresi ve gecikme olarak VA paneller IPS'e göre daha hızlı değil mi?
Standının şekli pek dikkatimi çekmedi açıkcası. Ama şikayetçi de değilim. Yani benim için çok da önemli değil. Gelince bakacağım artık.

Monitörlerden pek de anlamıyorum açıkcası. Ancak benim için renklerin iyi olması gerekiyordu. Bu yüzden gecikme yaşasam bile muhtemelen pek umrumda olmayacaktır. Zaten az oyun oynuyorum.

@time to abandon ship ama tepki süresi ve gecikme olarak VA paneller IPS'e göre daha hızlı değil mi?
Standının şekli pek dikkatimi çekmedi açıkcası. Ama şikayetçi de değilim. Yani benim için çok da önemli değil. Gelince bakacağım artık.

Monitörlerden pek de anlamıyorum açıkcası. Ancak benim için renklerin iyi olması gerekiyordu. Bu yüzden gecikme yaşasam bile muhtemelen pek umrumda olmayacaktır. Zaten az oyun oynuyorum.

Tercih ettiğiniz ürün fiyat açısından su an en iyi ürün açıkçası. Şahsen benim de bir monitör alma niyetim var. Tercih edip etmememdeki en önemli şey 27 inch alip almama kararsızlığı. Yoksa bir saniye düşünmeden alırdım bu monitörü.

Peki, renklerin canlılığı, ekran parlaklığı, panel ve kasa malzeme kalitesi gibi şeyler dikkate alınacak olursa PHILIPS 242V8A mı yoksa Dell 23,8" SE2419HR mi daha iyi bir tercih olur?

Tercih ettiğiniz ürün fiyat açısından su an en iyi ürün açıkçası. Şahsen benim de bir monitör alma niyetim var. Tercih edip etmememdeki en önemli şey 27 inch alip almama kararsızlığı. Yoksa bir saniye düşünmeden alırdım bu monitörü.
27 inch 1080P panellerin piksel aralığı çok fazla. Oyunlarda tırtıklı kenarlar göze batıyor. Oyun oynamıyorsanız alabilirsiniz.
Peki, renklerin canlılığı, ekran parlaklığı, panel ve kasa malzeme kalitesi gibi şeyler dikkate alınacak olursa PHILIPS 242V8A mı yoksa Dell 23,8" SE2419HR mi daha iyi bir tercih olur?
Görüntü kalitesi her IPS panele sahip monitörde değişir. Malzeme kalitesi ve kasanın tasarımı beklediğimden çok daha iyi çıktı. Dell modelden farklı olarak DP portu var. Henüz DP üzerinden G-Sync açmayı denemedim fakat sorunsuz bir şekilde çalışacağını düşünüyorum. İndirimlerde 700 TL gibi bir fiyata düştüğüne de hesaba katarsak 242V8A daha mantıklı bir tercih gibi.

Geri
Yukarı