Philips 24E1GAEZ monitörde oluşan Ghosting

Sickle

Picopat
Katılım
16 Ocak 2022
Mesajlar
8
Öncelikle iyi sosyaller arkadaşlar, 3 gün önce Amazon üzerinden Philips 24e1gaez sipariş ettim ve dün elime ulaştı. Monitörü bağlayıp denediğimde göz yoran bir ghosting problemi ile karşılaştım. Forumdaki ve bazı yabancı kaynaklardaki ayar, konfigürasyon yollarını denememe rağmen fayda etmedi. Ekrana gri ve siyah tonlarda bir renk girdiği anda görüntü blurlanmaya ve rahatsızlık verecek derecede hayaletini bırakmaya başlıyor. CS:GO'dan örnek verecek olursam; Dust 2 ct spawn bölgesinde satın alım sonrası takım arkadaşlarım aydınlığa çıkasıya kadar hayaletleniyorlar(doğru kullanımı budur umarım). Bhop için antrenman imkanı sunan ve koyu renklerin baskın olduğu haritalarda ise artık iş çığırından çıkıyor ve PS2'de GTA III oynarken yaşadığım blur efektinin 100X katını anımsatan bir deneyimle karşılaşıyorum. Buna bir çözüm bulamayacağımı anladım ve ürünün iade talebini oluşturdum.

Monitörü aynı model ile değiştirmek istemiyorum çünkü bu modelde bu sorunla karşılaşan bir sürü insana rast geldim. Bazı özel sebepler nedeni ile yeni alacağım monitöründe Amazon'dan alacağım. Tek monitör kullanıyorum ve çok basit bir bilgisayar kullanıcısıyım. YouTube'da video izlerim, yazı okurum ve çoğunlukla oyun oynarım. Rekabetçi oyunlara ayırdığım zamanın hikayeli dediğimiz oyunlara ayırdığım zamandan daha fazla olduğunu söyleyebilirim. GTX 1650 ekran kartına sahibim fakat ortalama bir süreç içerisinde upgrade etme şansım yüksek. Yani 75Hz istemiyorum açıkçası. Rekabetçi oyunlarda 144+ FPS alabiliyorum ve 144Hz FreeSync teknolojisine sahip bir monitörde (G-Sync compatible sağ olsun) daha az FPS aldığım oyunlarda yırtılma yaşamayacağımı umuyorum. Bütçem maksimum 2800-2900 ve daha üstüne çıkabilecek durumda veya bu harcamayı para biriktirmek adına erteleyebilecek durumda değilim. Biliyorum yarattığım denklem problemli fakat üzgünüm ki bu durum içerisinde bir monitör sahibi olmak arzusundayım. Bu bütçe ile IPS ve VA panelde 0 ghosting 0 problem bir deneyim yaşayamayacağım görüşünde olmak ile beraber TN panel BenQ XL2731 144Hz modeline sıcak bakmaktayım. Ama değerli dostlar, akıl akıldan çokça üstündür. Deneyimli arkadaşlardan tavsiyelerini ve önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşlar yardımcı olabilecek varmı?
 
Son düzenleme:

BlackShadow

Kilopat
Katılım
16 Aralık 2013
Mesajlar
3.288
Çözümler
20
Hocam IPS panel tavsiye ederim, hem renkler canlı hem de ghosting yok. Tek dezavantajı, ışık sızması ile karşılaşma ihtimaliniz var.
 

Yeni konular

Yukarı