Philips Hue play veya iris alternatifleri

truetech

Hectopat
Bildiğiniz üzere aydınlatma kısmında Philips'in büyük bir pazar payı var ve fiyat standartlarını belirleyebilen bir firma. Benzer kalitede ve özellikte önerebileceğiniz Philips Hue play veya iris alternatifi var mı? Ayrıca yine Philips'ten başka kaliteli bir markanın yumuşak renkleri düzgün yansıtan bir RGB strip/şerit önerinizi de bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
LEDVANCE markası Philips ile hemen hemen aynı özelliklere ve ürünlere sahip. Hem de yarı yarıya olmasa bile kısmen daha uygun fiyatlı.

Önerdiğin bir modeli inceledim, monitör arkasında kullanacağım fakat ambient light gibi bir özelliği var mı bu ürünün emin olamadım. Çok az sayıda inceleme/makale olduğundan kutu içeriğini bile zor buldum. Ayrıca bu markanın ürünlerini kullanıyorsan sen nasıl bir kombinasyon yaptın?

Anladığım kadarıyla bu sadece genişletme paketi. Yani ek olarak bunun güç ve WİFİ aparatını da alman gerekecektir.

Ben bu tür hazır şeylere girişmiyorum. Kendim yapıyorum. Yani no name markaları bir araya geitiriyorum. Zaten tarifi belli. Şerit ARGB led, ARGB kontrolcü ve kontrolcüye uygun adaptör. Bir de kumanda, bluetooth veya wi-fi kontrol seçenekleri var.

bonus-12.jpg

Hem monitör arkası hem de duvar aydınlatmasında adreslenebilir ledler kullanıyorum. Monitör arkası bilgisayarımın ana kartına 3 pinli konnektörle bağlı direkt. Yazılımla müdahale ediyorum. Duvardaki de yine şeridini ayrı Bluetooth kontrolcüsünü ayrı aldığım kendi yaptığım bir aydınlatma. 5v telefon şarj adaptörüyle çalışıyor. Hepsi adreslenebilir olduğundan animasyon vs. de yapmam mümkün olabiliyor. En sağ ve soldaki ledler de Piranha'nın ambiyans ledleri. Adreslenebilir değiller. 8 farklı renkte sabit yanıyorlar.

Monitor Led: Uniled WS2812B ARGB (3pin) LED Stripe (1m=60 led)(Aurasync) + SP110E Bluetooth Controller
Ambiance Light: Piranha Music-Sensitive and Remote-Controlled LED Ambient Lighting

Teşekkür ederim detaylı açıklama için gayet hoş bir görüntü oluşturmuşsun. DIY olarak ben de düşündüm fakat hem ömür hem de renklerin ton veya yumuşaklığı beni tatmin eder umarım. 5V adaptörler genelde 1A/3A arasında oluyor ledler için yeterli akımı sağlıyor mu, ayrıca ne kadardır kullanıyorsun uzun sürede senin için negatif bir etkisi oldu mu bu güç kaynağının? Gördüğüm kadarıyla bazıları arduino uno kullanmış bağlantılar için, kontrol için de ambibox veya prismatik yazılımı ile kontrol etmişler. Kullandığın aydınlatma sisteminden memnun musun? Ona göre farklı bağlantılar belirleyeceğim.

Teşekkür ederim detaylı açıklama için gayet hoş bir görüntü oluşturmuşsun. DIY olarak ben de düşündüm fakat hem ömür hem de renklerin ton veya yumuşaklığı beni tatmin eder umarım. 5V adaptörler genelde 1A/3A arasında oluyor ledler için yeterli akımı sağlıyor mu, ayrıca ne kadardır kullanıyorsun uzun sürede senin için negatif bir etkisi oldu mu bu güç kaynağının? Gördüğüm kadarıyla bazıları arduino uno kullanmış bağlantılar için, kontrol için de ambibox veya prismatik yazılımı ile kontrol etmişler. Kullandığın aydınlatma sisteminden memnun musun? Ona göre farklı bağlantılar belirleyeceğim.
Beğenmene sevindim.

Duvar aydınlatmasını 2-3 aydır kullanıyorum ve 2,4 metre şerit ledi var. Bu da 144 led falan yapıyor. Valla hem iki ucundan hem de tam ortadan 3 ayrı 5v takviye yaparak tam beyazı yakalayabildim. Akım korumalı prizimin 3 adet usb güç çıkışına bağlılar. Monitör arkasındakini yaklaşık 8 9 aydır kullanıyorum. O da 2 metre kadar kasa içindekileri falan da hesaba katınca. Biraz yaydım yani hem kasaya hem monitöre ledleri. Onların beyazında sorun yok, Direkt ana karta bağlılar ve soıkıntı çıkmıyor. Ama kasa kontrolcüsü sapıtabiliyor beyazda. Fan sayısı ve modelleri nedeniyle biraz sanırım sınırda şu anda bindirdiğim yük. Arada bir hata alabiliyorum yani. Monitör arkasındakilerde zamanın verdiği bir yıpranma var ama beyazda seziyorum. Ama sen de böyle bir şey yapacaksan aynı şerit ledden yaop. Farklı zamanlarda farklı modeller özellikleri aynı olsa da renkleri fark edebiliyor. Hatta fazladan 1 metre al kenarda dursun arızalara yada fikir değişikliklerine karşın.

Bunlar da farklı renk kombinasyonu mesela. Stabil çalışıyorlar. Wifi kontrolcülerde çok daha fazla ayar seçeneği var ama herkes bağlanma konusunda sıkıntı yaşadığını söylüyor. O nedenle nanoleaf projemi askıya aldım :D

bonus-4.jpg
bonus-13.jpg

Ama sakın metrede 30 led olanlardna alma hatasına düşme. o smooth geçişleri yaşayamazsın. Metrede 100/120 led olanlar da abartı bir güç kaynağı isteyeceklerdir. Ben trafo işlerine falan girmek istemedim. Yoksa en mantıklısı o olurdu. Ama şeridin iki ucundan da güç vermek çok daha güzel yapıyor ışık şiddetini falan.

Ledvance'de ambilight özelliği yok. Efekt olarak zaten kısıtlı bir ürün fakat renk canlılığı ve uygulamasının stabil olması güzel. Bende masa düzenim için almıştım fakat daha kullanamadım. 2M olanı alırsanız hazır şekilde kullanırsınız.

Ledvance'de ambilight özelliği yok. Efekt olarak zaten kısıtlı bir ürün fakat renk canlılığı ve uygulamasının stabil olması güzel. Bende masa düzenim için almıştım fakat daha kullanamadım. 2M olanı alırsanız hazır şekilde kullanırsınız.
Peki o 2m kutudan çıkan led nereye bağlanacak? Yani tek başına herhangi bir led kontrolcüsüne bağlanabiliyor mu? Çünkü uygulamasını kullanmak için uygulamasını destekleyen harici Wİ-Fİ kontrolcüsüne de sahip olunması gerek diye biliyorum. Kutudan sadece o şerit çıkıyor gibi anladım ben çünkü.

Peki o 2m kutudan çıkan led nereye bağlanacak? Yani tek başına herhangi bir led kontrolcüsüne bağlanabiliyor mu? Çünkü uygulamasını kullanmak için uygulamasını destekleyen harici Wİ-Fİ kontrolcüsüne de sahip olunması gerek diye biliyorum. Kutudan sadece o şerit çıkıyor gibi anladım ben çünkü.
WIFI alıcı ve adaptör ile geliyor. Sanırım sen 1M olan paket ile karıştırdın. 1M olan sadece ek LED.

27" iki monitörüm var masam 140 cm genişliğinde ve yakın zamanda L şekilde düzenleyip bir tane daha aynı masadan eklemeyi düşünüyorum. Sürekli dizi/film içerikleri tükettiğim için ekte ilettiğim gibi ambient light sistemi çok hoşuma gitti. Kendim yapsam 27" monitör başına 2 m argb led harcayacağım, buna ek olarak 280 cm daha argb harcayacağım. Monitörleri yönetmek için 1 adet arduino nano alacağım. Yaklaşık 7 m argb led için 3-4 adet bu üründen gerek, en azından çin malı güç trafosu tercih etmek istemiyorum, ayrıca gerçekten güvenebileceğim bir trafo bulamadım. Son olarak diğer gerekli kablolarla birlikte yaklaşık minimum 1200-1300 arasında bir masraf çıkıyor. Monitör başına 1 adet Philips hue playler ile kaplamak, 1 adet hue bridge ve masa için ws2812b argb veya başka bir ürün tercih etmek biraz fiyat farkı olsa da benim için daha güvenilir ve mantıklı geldi. En iyi seçim için seçenekleri bu şekilde değerlendirdim, düşüncelerinizi bekliyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı