Philips monitörün değişim süreci

Frodoozan

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Size başıma geleni anlatayım ve sizden ne yapmam gerektiğine dair fikir istiyorum. Geçen yılın şubat ayında Trendyol'daki bir satıcıdan 2800 liraya Philips almıştım. Yaklaşık iki ay sonra ekranda dikey çizgiler çıkmaya başladı. Bunun üzerine Philips'le iletişime geçip ne yapmam gerektiğini sordum. Onlar da bana ürünü Philips monitörlerinin Türkiye'deki yetkili servisi olan Tecpro'ya götürmem gerektiğini söyledi. Tecpro'ya götürdüm. Yaklaşık 25 gün sonra ürün için 30 gün süreli değişim belgesi verdiler, bununla ürünün değiştirileceğini söylediler. Bunun üzerine aldığım yere sordum, ürünün yenisinin ellerinde olmadığını söyleyip para iadesi teklif ettiler. Fakat monitör geçen sürede 500 lira zamlanmisti. Ben de para iadesi olursa yenisini aldığım takdirde zarara uğrayacağım sebebiyle para iadesi değil değişim istedim.

Tecpro'ya danistigimda ürünün aynısı veya muadilinin Türkiye'deki distribütörde bulunmadığını söylediler. Bunun üzerine değişim belgesinin süresi dolmadan tüketici hakem heyetine başvurdum. Yaklaşık 5 ay sonra bugün karar verildi ve şikayete konu Philips Türkiye firması verdiği cevapta Philips monitörlerinin üretiminden, ithalatından veya dağıtımından kendisinin sorumlu olmadığını söylemiş. Tüketici hakem heyeti de kendisinin böyle bir yetkisi bulunmadığını, konunun tüketici mahkemesine taşınması gerektiğini belirtmis. Ürünün garanti süresinde ilk yıl henüz dolmadı. 2800'e aldığım monitörün fiyatı bugün 4.500'e yaklaşmış. Üretim hatası olan bir monitörün yenisiyle değiştirilmesi veya piyasadaki en ucuz fiyatına göre ödeme yapılması üreticinin sorumluluğu değil midir? Veya kimin sorumluluğudur, Philips Türkiye'nin mi, ithalatçı distribütör olan Boğaziçi bilgisayarın mı yoksa teknik servis Tecpro'nun mu? Ben şimdi ne yapmalıyım? Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı