Photoshop ile Tek Renkleri Aydınlatma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.640
En iyi cevaplar
745
Beğeniler
89.213
Yer
İstanbul
Renk ve parlaklık düzenleyici araçlar birbirine bağlı olarak çalışır. Bu renklere biraz parlaklık verdiğinizde renkler daha canlı bir görünüm kazanır. Bunu “Levels” üzerinden ve doğru kanal seçimi ile yapabilirsiniz.

1. Tek Renkleri Aydınlatma

Bu fotoğraf biraz parlaklığa izin verebilir. İlk olarak “Image/ Adjustment” üzerinden “Levels”ı seçin ya da alternatif olarak [Ctrl] + [L] klavye kısa yolunu da kullanabilirsiniz.

2. Yeşil Kanalı Düzenleme

“Levels” penceresinde, yukarıda yer alan kanal seçeneğinden “Green”i seçin. Histogram’da beyaz noktalı sürgüyü ilk parlak ton değeri çizgisinin başladığı alana kadar sola doğru sürükleyin.

3. Daha Canlı Yeşiller

Burada diğer renklerden hiçbir şey kaybetmeden yeşil renkleri aydınlatmış olduk. İpucu: “Levels” penceresini ayarlar paneli üzerinden ayarlar katmanı olarak da oluşturabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman oluşturduğunuz bu katman üzerinde rahatlıkla değişiklik yapabilirisiniz.

Profesyonel İpucu

Otomatik renklendirmeye dikkat

Parmaklarınızı “Auto” seçeneğinden uzak tutun. Bu komut fotoğrafın geneline etki ettiğinden amaçladığınız mükemmel sonucu elde edemezsiniz.(Önce)(Sonra)

3 Yeşil renkleri aydınlatmak fotoğrafın daha da canlı görünmesini sağladı.3 Levels: Sadece yeşil tonların üzerinde çalışabilmek için renk kanalını “Green” olarak belirleyin.
 
Yukarı