Photoshop'ta Kontrastı Yumuşatma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.162
Beğeni
43.307
Yer
İstanbul
#1
Fotoğraflarınızıda parlak ışıklar ya da koyu gölgeler hakimse, bunların etkisini “Brightness/ Contrast” ayar katmanı ile yumuşatabilirsiniz. Bazen iki farklı ayar katmanı gerekli olabilir. Burada “Dodge” ve “Burn” araçları bize yardımcı olacak.

1. Fotoğrafı Koyulaştırma

Katman panelinin altında yer alan siyah beyaz simgeye tıklayın ve açılır pencereden “Brightness/ Contrast” seçeneğini etkinleştirin. Pencere alan Brightness sürgüsünü biraz sola doğru sürükleyerek fotoğrafı koyulaştırın.

2. Maskeyle Çalışma

Photoshop oluşturduğunuz ayar katmanına otomatik olarak bir maske ekler. Maskenin üzerine tıklayarak maskeyi etkinleştirin ve [Ctrl] + ile yaptığınız işlemi tersi çevirin. Bu sayede fotoğraf üzerinde daha da titiz bir şekilde çalışabilirsiniz. Etkin olan maskede ışıkların yoğun olduğu bölümleri “%10” bir “Opacity” ile beyaz ön plan renginde “Brush” aracı ile koyulaştırın. Burada kollar ve kısmen yüzler koyulaştırıldı. Bu işlemde gerekirse fırça boyutunu ve saydamlığını isteğinize göre değiştirerek efektin fotoğrafa daha da uyumlu bir şekilde uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

3. Fotoğrafı Aydınlatma

Bu sefer de fotoğrafı aydınlatabilmek için ikinci bir “Brightness/ Contrast” ayar katmanı ekleyin. Burada “Brightness” sürgüsünü sağa doğru sürükleyin.

4. Maskeyle Çalışma

Maskenin üzerine tıklayarak maskeyi etkinleştirin ve [Ctrl] + seçeneği ile seçiminizi ters çevirin. Etkin maske üzerindeki koyu alanları “%10” gibi yumuşak bir fırça ile parlatın. İhtiyacınıza göre fırça boyutu ve saydamlığı değiştirerek daha ideal bir etki ortaya koyun. İstediğiniz zaman bu oluşturulan “Brightness/Contrast” ayar katmanlarını açabilir ve parlaklık oranını istediğiniz ölçüde değiştirebilirsiniz.

Pratik İpuçları

Saydamlığı Düzenleme

Oluşturduğumuz bu pozlandırma etkisini ayar katmanlarının saydamlığını değiştirerek de yapabilirsiniz.

Parlaklık ve Kontrastı dikkatlice ayarlama

“Brightness/ Contrast” ayar katmanı burada iyi bir sonuç veriyor. Ancak orijinal görüntüyü bozmamak istiyorsanız dikkatli davranmanız gerekir. Fotoğraftaki gölge ve parlaklıkları kolayca yok edebilirsiniz hatta “Curves” seçeneğindeki gibi biraz ince ayarları değiştirebilme olanağınız da var.(Önce](Sonra)1 Fotoğrafı Koyulaştırma: Bunun için “Brightness” sürgüsünü sola doğru sürükleyin.4 Işıktan Maskeler: “Brush” aracını kullanarak fotoğrafta istediğiniz bölümleri aydınlatın.
 

Yeni konular