Photoshop'ta Nesnenin Rengini Değiştirme

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.746
En iyi cevaplar
756
Beğeniler
89.584
Yer
İstanbul
“Replace Color” penceresini kullanarak gözünüze hoş gelmeyen renkleri birkaç fare tıklamasıyla değiştirebilirsiniz. Bu araç parlaklık farklılıklarını hesaba kattığı için doldurma aracına oranla renk değiştirme işleminde daha doğal bir görünüm sunar.

1. Renk Oluşturma

“Image/ Adjustments/ Replace Color” dizinini takip ederek renk değiştirme penceresini açın. Açılır pencerenin yukarı kısmında damlalık aracı ve seçim araçları, orta kısmında ön izleme penceresi alt kısımda ise renk sürgüsü gibi seçenekler yer alır.

2. Seçimi Uygulama

Damlalık aracıyla(Eyedropper Tool) fotoğrafta rengini değiştirmek istediğiniz öğenin üstene tıklayın. Photoshop otomatik olarak seçimi belirler. “Fuzziness” seçeneği ile Photoshop’un seçtiğiniz piksellerin parlaklığını ve rengini mi, yoksa benzer pikselleri mi seçip seçmemesi gerektiğini belirleyin. Seçiminizi genişletmek istiyorsanız yanında artı işareti olan damlalık aracına(Add to Sample) tıklayın. Tersi yönde bir işlem gerçekleştirmek istiyorsanız yanında eksi işareti olan damlalık aracını(Subtract from Sample) seçin. “Localized Color Clusters” seçeneği fotoğrafta seçtiğiniz alandaki pikselleri hesaba katar ve karışıklık oluşturan pikselleri siler.

3. Renk Değiştirme

“Hue”, “Saturation” ve “Lightness” sürgülerini kullanarak, fotoğrafın rengini, doygunluğunu ve parlaklık oranını belirleyin ve “OK” tuşu ile değişiklikleri onaylayın. Bu araç küçük parlaklık farkı olan alanlarda size çok yardımcı olacaktır ancak güçlü yansımalarda genellikle farklı renk izleri kalabiliyor.Yeni bir yüz: Zürafanın rengi kırmızı değil sarı olmalı diyorsanız “Replace Color” seçeneği size yardımcı olur.Replace Color: Bu pencere dijital boyama için gerekli olan araçları size sunar.Pratik: Fotoğrafta parlak alanların da rengini değiştirebilmeniz mümkün.
 
Yeni konular

Yukarı