Çözüldü PHP ile veri tabanı işlemleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Semih Gül

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Arkadaşlar benim formumu da bir veri var örneğin Necati isimli bir vatandaş. Bu vatandaşın veritabanında ki ID'sini bulup, o id de ki diğer verileri( soyisim,tc,maaş gibi) nasıl çekerim. Database bağlantı kodları var zaten.
@Erkan Çevik

Son düzenleyen: Moderatör:
Amacınız koda gömülü mü genele açık bir arama şekli mi?

Eğer kurduğun tablolar birbiriyle ilişkiliyse bunu rahatlıkla yapabilirsin. Örneğin kayıtlı olan kullanıcılar tablonda Necati adlı verinin id yada atadığın bir numarayı ilişki kurduğun maaş adlı tabloda aratıp çekebilirsin. Bunun için tetiklenmesi gereken bir durum var. Kullanıcı bunu çağıracak mı yoksa kendi bilgilerinde mi görecek? Her iki durumda da yapman gereken tek durum birbiriyle ilişkili olan tablolar için inner join kullanarak sorguyu kurman olur.

Şöyle ifade edeyim. Benim tüm verilerim bir tabloda yani Necati ve maaş verilerim aynı tabloda. Ben Necatinin ID'sini biliyorum bunu ekrana yazdırabiliyorum fakat ID'sini bildiğim Necatinin adını ekrana yazdıramıyorum. Aynı şekilde maaşını da yazdıramıyorum.

Böyle bir şey kullanabilirsiniz. Kendinize göre özelleştirin.
PHP:
SELECT * FROM .... WHERE ID LIKE '1_'

Böyle bir şey kullanabilirsiniz. Kendinize göre özelleştirin.
PHP:
SELECT * FROM .... WHERE ID LIKE '1_'
Teşekkürler fakat bir kısmını anlamadım.
PHP:
SELECT * FROM tabloadi
Bu kısımı tanıyorum fakat
PHP:
WHERE ID LIKE '1_'
bu kısmı tanımıyorum. ID yazan kısım Veritabanında ki id mi? 1 yazan kısım id no mu?

WHERE ..... LIKE '1_'
Bunun amacı like İngilizce'de benzer anlamına geliyor ya, oraya 1 yerine siz n harfini yazarsanız n ile başlayan bütün kayıtları alır eğer ki burada sayı aramasaydık. Sonundaki "_" ise verinin devam ettiğini belirtliyor. Siz veribanınızda id'in ismini oraya yazacaksınız, like içine de aramak istediğiniz yani benzer olayları bulma amacıyla kullanacaksınız.

Hepsi aynı tabloda olduğu için yapman gerekeni bilmen lazım aslında. Form sırasında bir post işlemi varsa, yapıldığı zaman Necati'nin id numarasını aynı tabloda var mı yok mu diye kontrol ettirip varsa Necati'nin maaş vs bilgilerini aynı tablodan çekebilirsin. Bunu da istersen formdan gelen id numarasını sorgun da like komutu ile aratarak, istersen de while ile tabloda olup olmadığını kontrol ettirerek yapabilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı