PHP ile veritabanında kayıtlı verilerden sondan 2, 3 veya 4. veriyi alma

mustafa450

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Başlıktada belirttiğim gibi veri tabanında kayıtlı tablomda birden fazla veriler var. Web tasarım sayfamda da slider alanı gibi yan yana 4 tane kolon var ve farklı yükseklik ve genişlikte. Bu nedenden dolayı while döngüsü ile döndürmekte zorlanacağımdan, Bende 4 kolona Örneğin 1. Kolona sonuncu veri 2. kolona sondan 2. veri 3. ve 4. kolonlarada sondan 3. ve 4. verilerin gelmesini istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim.

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Sanırım bahsettiğiniz şey, MYSQL tablosundan veriyi alırken verilerin tablodaki sırasına göre çekip, veriyi tek tek farklı yerlere yerleştirmek. Eğer öyleyse:
İlk önce verilerimizi topluca alıyoruz.
PHP:
    $result = mysql_query("SELECT * FROM senintablon order by id cekecegintabloadi")
        or die(mysql_error());
PHP:
    while($row = mysql_fetch_array( $result )) {

//Yapmak istediğin her şeyi buradan veri başına yaptırabilirsiniz.
//Size tavsiyem foreach kullanmanız; tabloları çektiğiniz koda bir değişken atayın ve bunu foreach ile gelenleri ayırın. Ama bundan önce explode ile verilerinizi bölünüz, ondan sonra o değişkeni direk kullanın.

}
Hatta foreach döngüsüne hiç gerek yok, direk explode ile verilerinizi bölün ve numaralandırılmış verileri istediğiniz yere basın.
PHP:
echo $bolunendegisken[0];
Bu sizin tablodaki ilk çıktınızı verecektir.
Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız tablonuza ID numarası özelliğini ekleyin ID numarasına göre verinizi çekin.

Cevap yazdıgınız için teşekkür ederim. Yukarıdaki koddan pek fazla bir şey anlamadım. Kusura bakmayın. Şimdi benim yapmak istediğim Örneğin tablomda kayıtlı ID göre aşagıya doğru inen verilerim. Ve bu yeni veriler eklendikçe ID numarasıda çoğalıyor. Benim yapmak istediğim ise o 4 kolona ayrı ayrı düşünün. Ben Sondan 2. satırdaki veriyi almak veya sondan 4. satırdaki veriyi almak istiyorum ne yapabilirim. O dört kolon farklı divlerin içerisinden. O nedenden dolayı while döngüsüyle döndüremeyeceğim için böyle bir şey düşündüm. Acaba yapılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
"mysql_num_rows" ile kaç adet veri olduğunu hesaplayın, buna $k_sayisi değişkenini atayın.
Daha sonra $row[$k_sayisi - 1]; şeklinde veriyi alabilirsiniz.

Tablonda ki verileri çekmek istiyorsun ama çektiğin verileri ayrı ayrı yerlerde mi kullanmayı planlıyorsun? Doğru mu anlamışım?

Kusura bakmayın. Geç yazdığıma. Evet Örneğin veritabanımdaki tablomda 10 tane resim var. Ve eklendikçe Çoğalacak.

Şimdi demek istediğim ise 4 tane kutu var. 4 resim gelecek. Bu kutuların boyutları farklı oldugundan while döngüsü ile halledemedim. O nedenle 1. kutuya son eklenen resin 2. kutuya ise Sondan bir önceki resim 3. ve 4. kutuda böyle devam edecek bunu nasıl yapabilirim.

Anladım bunun için sana bir önerim var. Hem daha düzenli bir yapı olmuş olur. Eklenilen verilerin bir sıra sistemi olsun. Yani eklediğin resimleri ister sürükle bırak, istersen de sıra numarasını form ile değiştirerek bir sıralama yöntemi oluştur. Böylelikle 1. sıraya koymak istediğin herhangi bir veriyi bu iki yöntem ile koyabilirsin. Sürükle bırak işlemini öneririm. Jquery UI - sortable kullanarak bunu gerçekleştirebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Resimde de Gördünüzü üzere 5 kutu var. Veritabanımda ise Resimler adında Tablom var. Tablomda ResimID, Kategori ID, ResimYolu ve Açıklama sutunu var. Bu 5 kutunun divi resimdeki gibi. Şimdi bu divlerin boyutları farklı. O nedenle Veritabanıma eklenen son 5 resimi nasıl alabilirim. Her zaman son eklenen 5 resim gelecek.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    22,8 KB · Görüntüleme: 470
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    28,6 KB · Görüntüleme: 445
  • veritabanı.JPG
    veritabanı.JPG
    18,8 KB · Görüntüleme: 425
Yapmak istediğin için bir yöntem önermiştim ama galiba hiç umursamamışsın. Sorgu içerisinde id için DESC uygulaman yeterli. Bu arada büyük bir ihtimalle Bootstrap kullanıyorsun, resimleri resize yapabilirsin.

Böyle bir şey denediniz mi?
PHP:
mysql_query("SELECT * FROM ...... order by ..... desc Limit 5");

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı