PHP vs Node.js vs .Net vs Django

Hangisini tercih etmeliyim?

 • Php

  Oy: 10 41,7%
 • Node.js

  Oy: 10 41,7%
 • .Net

  Oy: 2 8,3%
 • Django

  Oy: 2 8,3%

 • Oy verenlerin toplamı
  24
Hocam node.js için önerdiğiniz Türkçe kaynak var mı?
Valla hocam bana ne zaman kaynak sorulsa afallarım çünkü bir hocaya bağlı kalıp öğrenmek yerine bilgiyi her türlü kaynaktan alıyorum. PROTOTÜRK ve kablosuzkedi kanallarını önerebilirim Türkçe kaynak olarak, Javascript hakkında epey videoları var hem de baya anlaşılır ve güzel.
 
Aktif herkesin girip bir şeyler yapılabileceği bir web-site yapmak istiyorum tabii kafamda başka projelerde var ama ilk önce buna yoğunlaşıcam. Sizce hangi dil daha uygun olur? İleriye dönük olması ve geniş olması da önemli bence. Siz ne düşünüyorsunuz?
Unity WebGL ile online sosyal oyun tasarla. Herhangi bir Web teknolojosiyle paylaş. Girenler oyunda güzel şeyler yapabilir.

Zamanında 3D Oyunlar net çok güzel sosyal oyunlar vardır 3D.
 
Oncelikle ben Node.js (JS/TS) ile gecimimi sagliyorum. Benim son birkac senedir gordugum, Turkiye'de Node.js ve Django'nun, .NET ve PHP'ye gore daha az is ilani oldugu. Olanak degil, ilan. Yoksa buyuk/kucuk bir suru firma var ozellikle Node.js kullanan.

Soyle de bir gercek var; biriyle yaptigin seyi digeriyle de hemen hemen yaparsin. Secimini yaparken, daha cok is olanaklarina bakmalisin ve yapacagin isin ornek ve destegi hangisinde daha fazla ise onu secmelisin. Ornegin yapay zeka ile ugrasacaksan, Python tarafinda bilinen cok guzel kutuphaneler var. Tekrarliyorum; digerleri ile de yaparsin yapay zeka ile ilgili gelistirme, fakat olay arastirma yaparken bulacagin destek.

Yani bir alan/gelistirme konusu secip, en hizli hangi dil/framework/kutuphane/ortam vs. ile yaparsin onu belirlemen lazim. Bir olayi kavradiktan sonra kod kalitesi zamanla artacaktir. Baslarda yamuk yumuk kod yazarim diye dusunme. Onemli olan; yapacagin isin/olayin mantigini anlamak.

"Isim bu degil kardesim, ne anlatiyorsun? Bana oneri ver sadece." diyorsan, Node.js onerecegim. Cunku sadece JavaScript dilini kullanarak, baska programlama dilini kullanmadan hem front-end, hem de back-end tarafini kodlayabilirsin.
Ben php ve c# ile çalıştım uzun süre. Php, web için. C# ise Unity ve mobil oyun tarafı için. Javascript ve Node JS bilmemek hep içimde uktedir. Şu an yine gaza geldim biraz bakınacağım tekrar 😂
 
Aktif herkesin girip bir şeyler yapılabileceği bir web-site yapmak istiyorum tabii kafamda başka projelerde var ama ilk önce buna yoğunlaşıcam. Sizce hangi dil daha uygun olur? İleriye dönük olması ve geniş olması da önemli bence. Siz ne düşünüyorsunuz?
Nodejs startup firmalarda sıkça kullanılıyor. Çünkü hızlıca bir sonuç alınabiliyor. Ayrıca server tarafında diğer dillere nazaran daha kolay toollar geliştirilebiliyor.
PHP artık yeni projelerde pek tercih edilen bir dil değil. Bu sebeple bunu değerlendirmeyeceğim.
C# büyük projelerde ve ekiplerde tercih edilebilir. Mimari belli, kurallar belli. Dezavantaj olarak diğerlerine nazaran daha çok bakım ve maliyet ister.
Python, Nodejs, Go, Kotlin gibi diller ve teknolojiler microservice için güzel olabilir. Ama büyük proje ve ekiplerde tıkanabiliyor. C#, Java gibi backend tarafında daha baskın. Ama dediğim gibi bakım ve maliyeti daha yüksek.

Bunlar backend taraflı işlemler için. Eğer projen server side rendering olacaksa PHP veya C#(asp.net) iş görebilir. Fakat ben burada yine oyumu JavaScript framework olan Nextjs den yana kullanırım. Server side rendering, static export gibi birçok nimetleri var. Ayrıca View tarafında React kullanması ayrı bir avantaj : )

Şunuda ekleyeyim. Bir dil ile bitmeyebilir. Sen şimdi C# kullan ama atıyorum sayfanın birinde socket lazım. Git nodejs kullan. Server tarafında bir işlem yapacaksan go, kotlin veya java daha çok iş görebilir. Bu tamamen ekibin tecrübesine ve projenin isterlerine bağlı.
 
Geri
Yukarı