Çözüldü Phpmyadminde 2 tabloyu fk ile bağlama sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MertDemirci

Hectopat
2 tablom var biri haber_ekle diğeri ise resim. haber_ekle tablosuna resim_id diye bir sütun oluşturdum resim tablosuna da haber_id diye bir sütun oluşturdum. Haber_ekle tablosuna girip resim_id foreign key oluşturdum resim tablosunda haber_id'i fk yaptım. Dışarıdan haber_ekle ve resim tablosuna veri girişi yapmaya çalıştığım zaman hiç bir veri kaydetmiyor. fk'ları sildiğim de sıkıntı düzeliyor ve veri girişi yapabiliyorum.

Büyük bir ihtimal bir yerde çok büyük bir hata yapıyorum çünkü çok acemiyim. Yardımlarınızı bekliyorum.
yonetim.php
PHP:
<?php require_once("baglan.php");?>
<?php
$admin=$_SESSION['admin'];
if ($admin){
    echo "Hoşgeldiniz Sayın <strong>".$admin."</strong>";
    echo "<br /><a href=\"cikis.php\">Çıkış Yap[$admin]</a>";
    echo "<hr />";
    echo "<br>";
         echo "<form action='haber_ekle.php' method='post' enctype='multipart/form-data'>";
        echo "Haber Resmini Giriniz:<input type='file' name='resim_upload' />";
    echo "<br>";
        echo "Haber Açıklamasını Giriniz:<input type='text' name='hbr_aciklama'>";
    echo "<br>";

echo "<input type='submit' value='KAYDET'>";
        echo "</form>";

}else{
        header("location:kayit.php");
        }
?>
baglan.php
PHP:
<?php
$db=mysql_connect("localhost","root","")or die ("mysql baðlantýsý saðalanamadý.".mysql_error());
$table=mysql_select_db("deneme",$db) or die("Veri tabaný baðlantýsý saðlanamýyor.".mysql_error());
    session_start();;
?>
haber_ekle.php
PHP:
<?php require("baglan.php"); ?>
<?php

$gelen=$_FILES["resim_upload"]['tmp_name'];
$hedef="../upload/".$_FILES["resim_upload"]['name'];
$haber_aciklama = $_POST['hbr_aciklama'];

if(is_uploaded_file($gelen))
{
       move_uploaded_file($gelen,$hedef);
    echo " Kaydınız oluşturuldu.<br />";
}else {echo "Kaydınız oluşturulamadı.Lütfen Tekrar Deneyin.";}

mysql_query("INSERT INTO haber_ekle(haber_aciklamasi)values('$haber_aciklama')");

mysql_query("INSERT INTO resim(resim_adi)values('$hedef')");

?>

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimler tablosunda "haberId" adlı sütun oluştur ve tür olarak "smallint" belirle. Haber için resim ekleyeceğin zaman haberin "id" numarasını al ve resimler tablosunda ki "haberId" alanına eklet. Örnek olarak
Kod:
"insert into resimler set resimAd = '$resimAdi', haberId = '$haberId'"
şeklinde bir sorgu yeter zaten. Ayrıca resimler bir manşet resimi değilse ve sadece haber içeriğinde gösterilecekse hiç uğraşma ckeditor yeterli olacaktır senin için. Ve bir not "mysql" yerine "mysqli" kullan.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı