PHP'yi Nasıl Öğrendiniz ?

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun zamandan beri programlama dünyasına meraklıyım. Bir yıl oldu artık ve programlama dillerinden PHP'yi seçerek yoluma devam ediyorum. Şimdi kafamda şöyle sorular var.

PHP programlama dilini öğrenenler nasıl öğrendiler ?
PHP bilgilerimi pekiştirmek için neler yapmalıyım ?

Ingilizce. Sonra zaten duzinelerce kaynak var. PHP eski ve kullanani bol bir dil. Yardimci olabilecek cok kaynak bulursun.

Dosya Ekleri

• ezgif-1-b247142407.jpg
    ezgif-1-b247142407.jpg
    74,9 KB · Görüntüleme: 166
Metin2 server kuruyordum bir zamanlar, bütün her şeyi bana aitti, oyunun sitesini, destek panelini, market sistemini, forumunu, canlı sohbeti filan derken bir bakmışım koddan anlamaya başlamışım. Tabi hazır scriptlerdi üzerinde oynama yapıyorduk, ekle çıkar ekle çıkar yapa yapa öğrendik, şu an kod yaz desen yazamam, ama bir PHP döküman göstersen hangi kodun ne işe yaradığını söyleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teorik Bilgiyi Pratik Bilgiye dönüştürme sanatına ihtiyacın var. Programcı, Programlama mantığı ile hareket etmeli. Dolayısıyla, plan yapman lazım.

1. PHP temelleri
1-1. Değişkenler
1-2. Operatörler
..
..

diye devam edeceksin. Sonra bu maddelere uyarak araştırıp okumaya başlayacaksın.

1. paket sadece okumayla kalıyor.
2. pakette tekrar 1. maddeden başlayıp okuduklarını örnek yaparak tekrar edeceksin.
3. pakette ise tüm bu temelleri farklı ve çoklu işlemleri bir araya getirerek kullanacaksın.

Ör: bir sosyal medya projesi yazmak gibi.

Ben phpBB forumlari sayesinde ögrendim ve kendi kendime ögrendim diyebilirim :)
O zamanlar phpBB 1 Türkcelestirme ekibinde calisiyordum ve hosuma gitti eklenti falan yazmaya basladim. BBCODE eklentisi yazdim siteme özel o zamanlar youtube videolari forumlara böyle basit eklenmiyordu, flash etiketi icinde verilmesi gerekiyordu falan. Daha sonra phpBB 2'ye gecince bunlari yeni sürüme convert edip indexlemek cok zordu.
Ben phpBB'yi cok özledim be ya bir ara localhost'da kurayim bari :)

Hey gidi günler :)

Kardeşim bu işi hakkıyla yapan kurslar var, neredesin şehir olarak bilmiyorum ama ben Ankarada'yım merak sardım PHP'ye, video izledim, kitap okudum tam verim alamadım. Vektörel Bilişim kursuna gittim 4 ayda hem PHP hem de jQuery öğrendim, şimdi iyi şekilde kodlama yapabiliyorum öğrenmeni uzatırsın anca videolardan sağdan soldan bakarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Metin2 server kuruyordum bir zamanlar, bütün her şeyi bana aitti, oyunun sitesini, destek panelini, market sistemini, forumunu, canlı sohbeti filan derken bir bakmışım koddan anlamaya başlamışım. Tabi hazır scriptlerdi üzerinde oynama yapıyorduk, ekle çıkar ekle çıkar yapa yapa öğrendik, şu an kod yaz desen yazamam, ama bir PHP döküman göstersen hangi kodun ne işe yaradığını söyleyebilirim.
Zaten genellikle bu işler teoride değil pratikte hallediliyor, güzel denk gelmiş...

Yeni konular

Geri
Yukarı