Phyton öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Elvedui5

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ben makina mühendisliğini bıraktım şuan Bilkent bilgisayar mühendisliği için tekrar sınava hazırlanıyorum, dershaneye falan gitmediğim için bayağı boş vaktim oluyor çalışma dışında. Bu boş vaktimi oyunlarla harcamak yerine bölümüme hazırlık olarak olarak değerlendirmek istiyorum. Fakat programlama ve algoritma hakkında hiçbir bilgim yok.

1- Nereden nasıl başlamalıyım?
2- Üniversitede yapay zeka ile uğraşmak istiyorum bunun için en uygun programlama dili hangisidir? Bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşım Python'u önerdi.
3- Hangi kaynağı önerirsiniz? İngilizce sorunum yok farketmez ama Türkçe anadilimiz sonuçta :)

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Yalnız sizden bir ricam bilgisi olmayan yorum yazmazsa sevinirim.

İyi günler.

@I3eyaz hocam siz yardımcı olabilirsiniz galiba.

Son düzenleme:
Perl veya python başlangıç olarak gösteriliyor son zamanlarda ancak c# etkeni var. Daha geniş ve kapsamlıdır. ISTIHZA olarak aratırsan google'da python 2.7 ve 3 için gerekli bilgilere ulaşırsın ing ve türkçe olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Makine ve elektrik çok geniş bir bölüm. İleride çok daha rahat olursun. Bu sana bir tavsiye kardeşim.

Makine ve elektrik çok geniş bir bölüm. İleride çok daha rahat olursun. Bu sana bir tavsiye kardeşim.
Ben yeni tercih yapacak bir lise öğrencisi değilim neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum fakat istemekle olmuyor sadece. ODTÜ veya Bilkent tutmazsa okumamaya yemin ettim. Bende isterim; ODTÜ'de elektronik okuyayım ama ilk 2000'i alıyor :( Hem amacım akademik kariyer yapmak.

Yapay zeka yazılım dilinden öte bir konu aslında ve bir yazılım dilini bilmen tüm yazılım dillerinde yazılım yapabilmeni sağlıyor. O açıdan fark da etmez ama öneri istersen C#. Olay daha çok Google kullanmasını bilenler ve yapamadı mı bırakanlar olarak ikiye ayrılır genelde. Bir grup direkt elenir, diğer grubun ise yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Yapay zeka kodlaması için Prolog'a bir göz gezdirebilirsin. Temel anlamda işi görürsün. Okulun da sektörde en ufak etkisi yok. Tüm sektör sen ne yaptın ve ne yapabiliyorsun şeklinde 2 soru soruyor başka birşey değil. O yüzden Boğaziçi, ODTÜ mezunları düşük maaş alırken Nişantaşı Ünisinden gelen adam bile çok maaş alabiliyor. Bu iş test çözmeye değil de o kodlama yeteneği, tecrübesi yani bilgi birikimine ve sahip olduğu araştırma kabiliyetinin yeterliliğine bakar. Hele ki akademik kariyer yapacak bir adamın bırak Google'ı literatür taramalarından kafasını kaldırmıyor olması gerek. Hadi genelde bizim hayatımız olmuş Stackoverflow =)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı