Phyton öğrenmeye nereden başlamalıyım?

İngilizce çok işinize yarayacak yapay zeka dillerinin video dersleri, kaynakları ingilizce.

Nesilleriyle Programlama Dilleri Öncelikle bunu okuyun.

Bilgi günlüğüm Buradan elektronik ile yazılım arasındaki ilişkiyi anlayacaksınız.

1- Nereden nasıl başlamalıyım?

1- Murat Yücedağ Algoritma dersleri. Buna ek olarak sağlam temel olması için flow chart öğrenmenizi tavsiye ederim ve ileride işe yarayacaktır. Uzun projelerde algoritmayı burada oluşturabilirsiniz. Flow chart akış diyagramı programıdır.

2- Bilgi günlüğüm Buradan elektronik ile yazılım arasındaki ilişkiyi anlayacaksınız.

3- Öncelikle siz yapay zeka programlamayı istiyorsunuz. Yapay zeka için geliştirilen dillerin temeli yapısal dillerdir ve c, c++ türevidir. Bu yüzden ilk dilleriniz yapısal programlama dili olmalı ve daha sonra yapay zeka programlama için olan dillere geçmelisiniz. Her dille yapay zeka programlanabiliyor ancak meslek amaçlı yapacaksanız bunları kullanmalısınız bu yüzden bunları seçeceksiniz.

C++ Programlamaya Giriş | Çizgi TAGEM
C++ Programlama Eğitimi | Çizgi TAGEM

Bu kaynaklardan şaşmadan c++'ı bitirin. Küçük detaylara kadar, mantığını anlayana kadar izleyin.

4- C++ ile C neredeyse aynıdır. C++, C'nin bir sonraki sürümüdür. C++ öğrenince C'ye göz gezdirip onuda öğrenmiş olursun. Kaynak yine Volkan kılıç. Volkan KILIÇ | Bir Yazılımcının Günlüğü...

5- C, C++, algoritma, flow chart, elektronik yazılım ilişkisini öğrendin. Şimdi başka yapısal dilde öğrenebilirsin veya yapay zeka dillerini incelemeye başlayabilirsin. Yapay zeka dilleri içlerinde grup grup ayrılıyor. Tam emin değilim ama sözcük, haraket gibi şeylere ayrılıyordu. İngilizcen sayesinde yabancı forumlara girerek bu konuda iyi bilgiye ulaşabilirsin.

6- Yapay zeka Mekatronik mühendisliğinin içinde ders olarak verilir. Elektronik, bilgisayar, makine mühendisliğinin birleşimidir. Mekatronik Mühendisliği Taban Puanları 2015 2016
Tabi mekatronik seçeceksin diye birşey yok. Elektronikte seçebilirsin ama programlama dillerini kendin halletmen gerekir. Elektronik mühendisliğinde c ve c++ gösteriliyordu. Onları zaten öğrenmiş olacaksın ve bu arada yapay zeka programlama dillerine geçersin. Aynı işe mekatronik, elektronik, bilgisayar mühendisleri alınabiliyor önemli olan ne üzerine yoğunlaştığı. O kadar 500 alacağim diye kasma bence 400- 470 arası birşey bence gayet iyi. Zaten sen zamanla bunları iyice anlayacaksın.

7- Bunları yaparken temel donanım ( BTT ), birkaç elektronik kitabı okunmalı ve konu ile yakın technopat teknoloji gündemleri, kafa ayarları izlenmeli. Facebook yazılım gruplarında mühendis, mühendis öğrencileri ile muhahbet olmalı.

8- Siber Güvenlik ve Siber Savaş Bu gibi kitapları okursan katkı sağlar. Bu işin kültürünü, işin ne olduğunu anlamak ve algını değiştirmek için.

9- Hangi üniversiteden bıraktın merak ettim :)

Senin dediğin yapay zekanın elektronik programlama olduğunu düşünüyorum. Elektronik seçersen burada ayrı geliştirme platformlarıda var.

C ve c++'ı öğrenince yapısal mı, yapay zeka mı, ne yapacağına karar vericek bilgiye sahip olursun.

Birde sen mühendis yafa mühendis ögrencilerine soru sorduğunda değişik cevap verirler pek takma. Onları sonra anlayacaksın.

İlk başlar çok can sıkıcıdır, ben yapmam, yapamam delinebilir, deprosyona sokabilir. Ama öyle değil, ilk 1 ayı atlatınca herşey çok rahattır.

İngilizce çok işinize yarayacak yapay zeka dillerinin video dersleri, kaynakları ingilizce.

Nesilleriyle Programlama Dilleri Öncelikle bunu okuyun.

Bilgi günlüğüm Buradan elektronik ile yazılım arasındaki ilişkiyi anlayacaksınız.

1- Murat Yücedağ Algoritma dersleri. Buna ek olarak sağlam temel olması için flow chart öğrenmenizi tavsiye ederim ve ileride işe yarayacaktır. Uzun projelerde algoritmayı burada oluşturabilirsiniz. Flow chart akış diyagramı programıdır.

2- Bilgi günlüğüm Buradan elektronik ile yazılım arasındaki ilişkiyi anlayacaksınız.

3- Öncelikle siz yapay zeka programlamayı istiyorsunuz. Yapay zeka için geliştirilen dillerin temeli yapısal dillerdir ve c, c++ türevidir. Bu yüzden ilk dilleriniz yapısal programlama dili olmalı ve daha sonra yapay zeka programlama için olan dillere geçmelisiniz. Her dille yapay zeka programlanabiliyor ancak meslek amaçlı yapacaksanız bunları kullanmalısınız bu yüzden bunları seçeceksiniz.

C++ Programlamaya Giriş | Çizgi TAGEM
C++ Programlama Eğitimi | Çizgi TAGEM

Bu kaynaklardan şaşmadan c++'ı bitirin. Küçük detaylara kadar, mantığını anlayana kadar izleyin.

4- C++ ile C neredeyse aynıdır. C++, C'nin bir sonraki sürümüdür. C++ öğrenince C'ye göz gezdirip onuda öğrenmiş olursun. Kaynak yine Volkan kılıç. Volkan KILIÇ | Bir Yazılımcının Günlüğü...

5- C, C++, algoritma, flow chart, elektronik yazılım ilişkisini öğrendin. Şimdi başka yapısal dilde öğrenebilirsin veya yapay zeka dillerini incelemeye başlayabilirsin. Yapay zeka dilleri içlerinde grup grup ayrılıyor. Tam emin değilim ama sözcük, haraket gibi şeylere ayrılıyordu. İngilizcen sayesinde yabancı forumlara girerek bu konuda iyi bilgiye ulaşabilirsin.

6- Yapay zeka Mekatronik mühendisliğinin içinde ders olarak verilir. Elektronik, bilgisayar, makine mühendisliğinin birleşimidir. Mekatronik Mühendisliği Taban Puanları 2015 2016
Tabi mekatronik seçeceksin diye birşey yok. Elektronikte seçebilirsin ama programlama dillerini kendin halletmen gerekir. Elektronik mühendisliğinde c ve c++ gösteriliyordu. Onları zaten öğrenmiş olacaksın ve bu arada yapay zeka programlama dillerine geçersin. Aynı işe mekatronik, elektronik, bilgisayar mühendisleri alınabiliyor önemli olan ne üzerine yoğunlaştığı. O kadar 500 alacağim diye kasma bence 400- 470 arası birşey bence gayet iyi. Zaten sen zamanla bunları iyice anlayacaksın.

7- Bunları yaparken temel donanım ( BTT ), birkaç elektronik kitabı okunmalı ve konu ile yakın technopat teknoloji gündemleri, kafa ayarları izlenmeli. Facebook yazılım gruplarında mühendis, mühendis öğrencileri ile muhahbet olmalı.

8- Siber Güvenlik ve Siber Savaş Bu gibi kitapları okursan katkı sağlar. Bu işin kültürünü, işin ne olduğunu anlamak ve algını değiştirmek için.

9- Hangi üniversiteden bıraktın merak ettim :)

Senin dediğin yapay zekanın elektronik programlama olduğunu düşünüyorum. Elektronik seçersen burada ayrı geliştirme platformlarıda var.

C ve c++'ı öğrenince yapısal mı, yapay zeka mı, ne yapacağına karar vericek bilgiye sahip olursun.

Birde sen mühendis yafa mühendis ögrencilerine soru sorduğunda değişik cevap verirler pek takma. Onları sonra anlayacaksın.

İlk başlar çok can sıkıcıdır, ben yapmam, yapamam delinebilir, deprosyona sokabilir. Ama öyle değil, ilk 1 ayı atlatınca herşey çok rahattır.

Hocam teşekkürler elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Yalnız beni niye herkes lise öğrencisi gibi algılıyor anlamıyorum. Ben zaten mühendislik öğrencisiyim (kaydımı dondurdum fakat geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum) ve bölümüm hakkında iyi bir bilgim var fakat yazılım alanına yabancıyım . ODTÜ Kıbrıs'ı bıraktım.

Hep elektrik-elektronik mühendisliği istemiştim ama tutmadı. Birde ODTÜ veya Bilkent olmazsa okumayacağım bunun üzerine yemin ettim. Buraların elektronik mühendisliğini kazanmak derece istiyor olursa ne âlâ ama olmazsa makina veya bilgisayar mühendisliğini seçeceğim. Başka bölümleri de düşünmüyorum. Özellikle mekatronik mühendisliği sadece kulağa hoş geliyor Türkiye'de hiçbir işlevi yok. Bir insan hem elektroniğe hem mekaniğe hemde yazılıma hakim olamaz! bu bilim alanları bile kendi arasında birçok dala ayrılıyor.

Şuan bölümüm için temel atmak istiyorum Bilkent bilgisayar mühendisliğinde fazla programlama dili öğretmiyorlar işin matematiğini bilimini anlatıyorlar gerisi sana kalmış. Akademisyen olmak istiyorum zaten bilkent bunun için güzel bir seçim olacak.

Yapay zekadan kastım aslında "robotik". O alana çok ilgiliyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Robot işi çok karışık. Gerçek bir projede yazılımı zaten 3'e bölünüyor, elektroniği desen hepsi ayrı çok karışık işler. Elektronik bilgin varsa güzel. Bıraktım dediğinde başında bırakma ihtimalinde var.
Üniversiteler zaten programlama dili öğretmeyi amaçlamıyor :) Hepsi teori veriyor. Matematik, algoritma filan :) Bende bu yüzden elektronik seçeceğim. Yazılımı kendim hallediyorum.

Yapay zeka yazılım dilinden öte bir konu aslında ve bir yazılım dilini bilmen tüm yazılım dillerinde yazılım yapabilmeni sağlıyor. O açıdan fark da etmez ama öneri istersen C#. Olay daha çok Google kullanmasını bilenler ve yapamadı mı bırakanlar olarak ikiye ayrılır genelde. Bir grup direkt elenir, diğer grubun ise yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Yapay zeka kodlaması için Prolog'a bir göz gezdirebilirsin. Temel anlamda işi görürsün. Okulun da sektörde en ufak etkisi yok. Tüm sektör sen ne yaptın ve ne yapabiliyorsun şeklinde 2 soru soruyor başka birşey değil. O yüzden Boğaziçi, ODTÜ mezunları düşük maaş alırken Nişantaşı Ünisinden gelen adam bile çok maaş alabiliyor. Bu iş test çözmeye değil de o kodlama yeteneği, tecrübesi yani bilgi birikimine ve sahip olduğu araştırma kabiliyetinin yeterliliğine bakar. Hele ki akademik kariyer yapacak bir adamın bırak Google'ı literatür taramalarından kafasını kaldırmıyor olması gerek. Hadi genelde bizim hayatımız olmuş Stackoverflow =)

Şuan programlama dilini öğreneyim hemen robot programlıyım diye bir düşüncem yok. Sadece temel atmak istiyorum algororitma mantığını vs. öğrenmek istiyorum. Okulun sektörde etkisinin olmadığına inanmıyorum ODTÜ ile bağlantılı bir üniversitede (ODTÜ KKK) okuyordum. Bizim mezunlar bile 3. ve 4. sınıfta Havelsan, Cybersoft, Netaş, İntel gibi yerlerde iş bulabildi. Zaten ben yüksek ortalama yapıp ABD'de akademik kariyer düşünüyorum şuan ki amacım sadece bölüme temel atmak. Tüm gün evde boşum günde 8-10 saat ders çalışıyorum. 6 saat uyuyorum geriye bir sürü zaman kalıyor :) Onu da oyunlarla boşa harcamak istemiyorum.

Robot işi çok karışık. Gerçek bir projede yazılımı zaten 3'e bölünüyor, elektroniği desen hepsi ayrı çok karışık işler. Elektronik bilgin varsa güzel. Bıraktım dediğinde başında bırakma ihtimalinde var.
Üniversiteler zaten programlama dili öğretmeyi amaçlamıyor :) Hepsi teori veriyor. Matematik, algoritma filan :) Bende bu yüzden elektronik seçeceğim. Yazılımı kendim hallediyorum.
Eğer üniversite sınavında ilk 2000'e girersem bende elektronik seçeceğim ama olmazsa bilgisayar veya makina. Seneye bölümde yabancılık çekmemek için yazılımla uğraşacağım.

380+ olan üniversitelerde bu tip yerlerde çalışmak normal. Akademik kariyer dersen tamam. Çok etkilemiyor bir yerden sonra. Bence böyle belirleme. İlla bir üniversite olucak diye :) benim hedefim 18.000- 20.000. Mf-4 400-450 arası istiyorum :)

Yurtdışı için bilkent, boğaziçi, itü bilinen yer olduğu için avantaj sağlar.

Sertifika önemli, iş başvurusunda ne bildiğin çok önemli.

380+ olan üniversitelerde bu tip yerlerde çalışmak normal. Akademik kariyer dersen tamam. Çok etkilemiyor bir yerden sonra. Bence böyle belirleme. İlla bir üniversite olucak diye :) benim hedefim 18.000- 20.000. Mf-4 400-450 arası istiyorum :)

Yurtdışı için bilkent, boğaziçi, itü bilinen yer olduğu için avantaj sağlar.
400 ile yerleştim eski okuluma 30bin gibi bir sıralamam vardı. Şuan Gazi, Ege, Marmara gibi yerlere yatay geçiş yapabiliyorum ama gerek yok. Dediğim gibi ODTÜ veya Bilkent olmazsa ticarete falan atılırım heralde :)

Sertifikalar pek önemli değil.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı