Pın sayısı ne anlama geliyor?

AirLife

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Her işlemciye farklı anakart oluyor. Bende bu siteye girip bakayım bir dedim merakımı gidermek için. Eskilerden beri hep pın sayısı yükselmiş. Ama 2017'de 2066 pın sayısı varken 2020'de 1200 pın sayısı var. Yüksek olunca mı performanslı oluyor? Neye bağlı oluyor ya da?

Mesela 2014'de LGA 2011 varken bir sonraki sene LGA 1151 oluyor. Çok pın sayısı daha iyi ise bir sene sonra niye düşürdüler?

Her işlemciye farklı anakart oluyor. Bende bu siteye girip bakayım bir dedim merakımı gidermek için. Eskilerden beri hep pın sayısı yükselmiş. Ama 2017'de 2066 pın sayısı varken 2020'de 1200 pın sayısı var. Yüksek olunca mı performanslı oluyor? Neye bağlı oluyor ya da?

Mesela 2014'de LGA 2011 varken bir sonraki sene LGA 1151 oluyor. Çok pın sayısı daha iyi ise bir sene sonra niye düşürdüler?

LGA 2011 sunucu sınıfı işlemcileri destekleyen üst sınıf bir soket. Normal serilerde şu an Intel tarafında en fazla pin LGA 1200 soketi ile 10. nesilde.

Pin sayısı ile performans doğrudan bağlantılı değil.

LGA 2011 sunucu sınıfı işlemcileri destekleyen üst sınıf bir soket. Normal serilerde şu an Intel tarafında en fazla pin LGA 1200 soketi ile 10. nesilde.

Pin sayısı ile performans doğrudan bağlantılı değil.

Threadripper'lar daha yüksek performans var ve 4094 pın sayısı var. Dedim acaba pın sayısı arttıkça performans mı artıyor ?

Bence tam tersi. Performans ve ek özellikler arttıkça pin sayısını arttırmak gerekiyor 😀

Peki seçtik anakartı LGA 2011. Anakartta hangi özelliğe bakmalıyız ? RAM'de kapasiteye bakıyoruz 4-8-16 diye, işlemci de tek çekirdek performans vs. Peki anakartta neye bakmalıyız ? Onu bir türlü bulamadım ben. Örnek mesela bir sürü 2011 destekleyen anakart var. Bunların ne farkı var ?

Düşürmediler.

İntel farklı klasmanlara farklı işlemciler üretiyor. Oyuncu bilgisayarı isteyen birisi kalkıp 20.000 TL'ye işlemci almayacağı gibi, içerik üreticileri de kalkıp 1000 liralık işlemci almayacaklar.

Bu LGA 2011 gibi anakartlar, üst seviye içindir. Zaten üst seviye işlemciler ile normal işlemcileri karşılaştırırsan, farkı görürsün.

Peki seçtik anakartı LGA 2011. Anakartta hangi özelliğe bakmalıyız ? RAM'de kapasiteye bakıyoruz 4-8-16 diye, işlemci de tek çekirdek performans vs. Peki anakartta neye bakmalıyız ? Onu bir türlü bulamadım ben. Örnek mesela bir sürü 2011 destekleyen anakart var. Bunların ne farkı var ?
Çipsetlerine bak. Mesela AM4 için A320<B450<X570 (Aralarda başka modeller de var ama pek uzatmamak için böyle yazdım. )

Mesela A320 anakartla işlemciye OC yapamazken B450 ile yapabilirsiniz. X570 de B450 anakarta ek olarak SLI desteği, daha iyi OC potansiyeli ve PCI 4.0 bağlantı birimi sunar.

Aynı çipsetteki anakartlarda ise RAM slotu sayısı, bileşen kalitesi, mosfet kalitesi, bağlantı çıkışı ve bu çıkışların sayısı gibi farklar olabilir. İyi araştırmak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı