Çözüldü Ping 50MS ama hissedilen çok daha fazla

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar ilk defa ping düşük olmasına rağmen gecikme problemi yaşamaya başladım. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir?

Platform: Xbox
İnternet: FTTH altyapı 100 Download 50 Upload
ISS: Comnet

Ping 50MS (Avrupa-Frankfurt) ama nedense 150 ms 200 ms gibi hissettiriyor. Rocket League'deyim Kaleye geçince top falan kurtaramıyorum. Yeni başlayan bir problem oldu. Genellikle 3 dakika sürüyor. 3 dakikadan sonra delay olayı gidiyor. Ama bir süre sonra tekrar 3 dakika boyunca 200MS hissediyorum. Sonra tekrar düzeliyor. Çıldırtacak bu beni.

Ne yapabilirim? Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorun çözüldü. Kullandığım kablo ile alakalıymış. Bir de jitter düşük dese de R6'ya girince bir iyileşme olduğunu gözlemledim. Pingim en fazla 3ms arttı. Önceki kabloda 45'den 55'e çıkıyordu. Tamamen kabloyla alakalıymış. Şimdi yeni bir kablo taktım sorun düzeldi. Eğer ki benzer bir problemle karşılaşırsanız aklınızda bulunsun.
Hocam TT sözde fiber ama internet leş dediğimi anlamamışsın bir sıkıntı olabilir her şey sorunsuz olacak diye bir şey yok ki bizim altyapıda öyle bir muhabbet oldu daha TTNET yıllarından o eve bağlanan altyapı kablosu ve modem bozuldu değiştirilince yeni Türk Telekom modem takıldı kablo değişti düzeldi dediğim şey doğru yani aynı sıkıntı arkadaşta da olabilir.

TT getirdiği fiberde SOL fiberle aynı. İkisi de tek lif üzerinden verıyorlar. TT'nin yurt dışı çıkışları normalde aşarı iyi yani nasıl iyi. TT'nin sanırsam veri merkezi diye geçiyor. Neredeyse bulunduğumuz kıtanı doğusunu neredeyse kaplıyor.

Fakat Telekom tabii ki de elindeki bu nimeti adam akıllı kullanmıyor. İsteler VDSL2'de 50 Mbps upload verebilirler. Ve ya VDSL profillerini yükseltebilirler. Hafife alınmayacak altyapıya sahipler fakat düzgün kullanamıyorlar yoksa bizlere çok rahat diğer Avrupa ülkelerine 20-40 rahat verirler. Alan kişiler var mı Türkiye'de var.
Rocket League'daki sorunu daha önce yaşadığım oldu fakat sağ üstte paket kaybı uyarısı veriyordu. Traceroute testlerinde sıkıntı görünüyor mu?

Beni biliyorsun bayağıdır ping sorunu yaşıyom. Network amiri ile ya da başındaki ile konuştum. Kendisine anlattım durumu bölgemde olduğunu falan söyledim. Kendisi benim altyapımın ping sorunu çıkarmayacağını söyledi. Sorun gayrettepeden sonrası olduğu için. Gayrettepe ile konuşcam dedi.

Rocket League'daki sorunu daha önce yaşadığım oldu fakat sağ üstte paket kaybı uyarısı veriyordu. Traceroute testlerinde sıkıntı görünüyor mu?
Hayır hocam hiçbir sorun yok Tracert değerlerimde. Bende geçmişte Packet Loss ile Rocket League oynamıştım. Aynı durum gibi değil hocam bu çok daha farklı. Top başta beklediğim yere doğru geliyor sonra birden sanki az daha dağa doğru kayıyor yada az daha dola kayıyor gibi böyle. Topa atıldığımda falan bazen vuramıyorum. Öyle değişik bir problem bu. Aslında sizin dediğinize çok benzer ama birkaç farklılık var işte dediğim gibi. Ama sanırım hallettim gibi şu an için bir sorun yok.

Beni biliyorsun bayağıdır ping sorunu yaşıyom. Network amiri ile ya da başındaki ile konuştum. Kendisine anlattım durumu bölgemde olduğunu falan söyledim. Kendisi benim altyapımın ping sorunu çıkarmayacağını söyledi. Sorun gayrettepeden sonrası olduğu için. Gayrettepe ile konuşcam dedi.
Umarım çözüme kavuşturulur sorun. Sıkıntı Gayrettepe'de ise herkesin etkilenmesi gerekmiyor mu? Benim bildiğim sınırlı sayıdaki çıkış noktalarından biri.
Hayır hocam hiçbir sorun yok Tracert değerlerimde. Bende geçmişte Packet Loss ile Rocket League oynamıştım. Aynı durum gibi değil hocam bu çok daha farklı. Top başta beklediğim yere doğru geliyor sonra birden sanki az daha dağa doğru kayıyor yada az daha dola kayıyor gibi böyle. Topa atıldığımda falan bazen vuramıyorum. Öyle değişik bir problem bu. Aslında sizin dediğinize çok benzer ama birkaç farklılık var işte dediğim gibi. Ama sanırım hallettim gibi şu an için bir sorun yok.
Speed up lag gibi bir sorun sanırım. Umarım tekrar yaşanmaz.

TT getirdiği fiberde SOL fiberle aynı. İkisi de tek lif üzerinden verıyorlar. TT'nin yurt dışı çıkışları normalde aşarı iyi yani nasıl iyi. TT'nin sanırsam veri merkezi diye geçiyor. Neredeyse bulunduğumuz kıtanı doğusunu neredeyse kaplıyor.

Fakat Telekom tabii ki de elindeki bu nimeti adam akıllı kullanmıyor. İsteler VDSL2'de 50 Mbps upload verebilirler. Ve ya VDSL profillerini yükseltebilirler. Hafife alınmayacak altyapıya sahipler fakat düzgün kullanamıyorlar yoksa bizlere çok rahat diğer Avrupa ülkelerine 20-40 rahat verirler. Alan kişiler var mı Türkiye'de var.

Hocam siz de şu probleminizi hala çözemediniz ya inanın bazen aklıma geliyor bende üzülüyorum. Umarım çözerler. Bu arada dediğiniz gibi TT aslında iyi. Bana Valve sunucusunda 32ms veriyordu ya. Nimetten bile öte birşey. Lol'de Türkiye'de 32ms den fazla alan oyuncu sayısı çok. 50'ye alışmış adamlar. Ama ben Türkiyeyi geçtim vienna'ya 32 ile bağlanıyordum. Bence kusursuzdu. Sizin ki biraz şanssızlık hocam ama elbet çözeceğinize eminim. Çözerseniz bunu kutlayalım 😂.
Umarım çözüme kavuşturulur sorun. Sıkıntı Gayrettepe'de ise herkesin etkilenmesi gerekmiyor mu? Benim bildiğim sınırlı sayıdaki çıkış noktalarından biri.

Speed up lag gibi bir sorun sanırım. Umarım tekrar yaşanmaz.
Umarım hocam ya. Herkese çok teşekkür ediyorum. İlginiz için. Sorun şimdilik gözükmüyor ama sorun oluşursa tekrardan yazarım buraya. Herkese iyi günler.

Son düzenleme:

Gayrettepeden yurtdışına çıkış verildikten sonra sorun var. Yurtdışındaki TT merkezleri ile konuşcağını söyledi. Umarım düzeltirler. Sorun yaşamaktan istemiyorum çünkü artık. Paket kaybı bile olmaya başladı. 3 gün önce düzelmişti. Sonrada tekrardan berbat hale döndü.
Çözerseniz bunu kutlayalım 😂.

Kutlayalım 😂. Bekliyorum vallahi her saat başı ping atıyom :D.

Son düzenleme:
TT getirdiği fiberde sol fiberle aynı. İkisi de tek lif üzerinden verıyorlar. TT'nin yurt dışı çıkışları normalde aşarı iyi yani nasıl iyi. TT'nin sanırsam veri merkezi diye geçiyor. Neredeyse bulunduğumuz kıtanı doğusunu neredeyse kaplıyor.

Dün 15 download alıyordum paket 30DU 50'ye yükseltildi dün 1 saat iyiydi sonra 20'ye geri düştü hala 15 falan internet gidip geliyor arıyorum TT müşteri hizmetlerini modeminizde bir sıkıntı yok bağlatınızda normal deyip kapatıyorlar bağlantı iyi olsa böyle mi olur? Ellerinde imkan var ve müşteri download arttırmak için para ödüyor test yapın diyorlar artmış gözüküyor sonra yine aşağı çekiyorlar Max download hızını desteklemiyor diyenlere 100 download destekliyor alt yapım ama TT üç kağıtçılık yapıyor.

Arkadaşlar sorun çözüldü. Kullandığım kablo ile alakalıymış. Bir de jitter düşük dese de R6'ya girince bir iyileşme olduğunu gözlemledim. Pingim en fazla 3ms arttı. Önceki kabloda 45'den 55'e çıkıyordu. Tamamen kabloyla alakalıymış. Şimdi yeni bir kablo taktım sorun düzeldi. Eğer ki benzer bir problemle karşılaşırsanız aklınızda bulunsun.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı