Pintilik nedir?

Hediyeyi kendine göre alıyorsan neden hediye alıyorsun, herkesin zevki bir mi?

Yahu arkadaş siz kitap okumuyorsunuz cidden. Diyelim ki ben Apple'ciyim karşıdaki Samsung'cu.
Çocuk Samsung'cu ya ben giderim ona S22 Ultra almaya calisirim.
Cunku kendime alacak olsam 14 Pro, 14 almak isterim.
Cidden okumuyorsunuz, kitap okuyun.

Gidip çocuk Samsung'cu diye ona A52, A70 gibi ara cihazlar almaya calismam. Kendisi bile icinden der 50 milyar maaş aliyor aldigi telefona bak diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yahu arkadaş siz kitap okumuyorsunuz cidden. Diyelim ki ben Apple'ciyim karşıdaki Samsung'cu.

Gidip çocuk Samsung'cu diye ona A52, A70 gibi ara cihazlar almaya calismam. Kendisi bile icinden der 50 milyar maaş aliyor aldigi telefona bak diye.
Konunun felsefeyle ne alakası var? Konunun kitap okumakla ne alakası var? Konu nasıl Samsung cihazlara geldi?

İhtiyacı olmayan tüketimden elinden geldiğince kaçınmak bazı insanların bakış açısıdır. Öyle hemen paraya indirgemeyin.

Hadi benim yazdığım fazla edebi bir yazı, adam gitmiş tutumluluk ile pintiliği karıştırdığından bahsetmiş. Konu başlığı ile verdiğin örneğin uyuşmazlığını göz önüne sererek aynı zamanda pintiliğin aslında ne olduğunu açıklamış.

50 milyar maaş alıp 35'ini arkadaşına hediye almak için harcamaktan bahsedip; aynı durumda aksinin pintilik olduğunu ve seninle aynı fikirde olmayanların kitap okumadığını bildiğini sanıyorsun. Soruna verdiğim cevaba " Fazla edebiyat yapma paran olmasa yaşayamazsın. " yazdın. Ben sana insanların hayat hakkındaki görüşlerinden sebep, yanlış değerlendirmen ile pintilik olduğunu söylediğin davranışları sergilemek isteyebileceğini ve bunu para üzerinden değerlendirmemeni söylemiştim. Anlatılanı anlamayanların kitap okuyarak bunu çözebileceğini söylüyorsun, bunun farkındayken yazdığım iki cümleye doğru dürüst cevap veremiyorsun.

Buradaki durum şöyle, kelin ilacı var ve kelliğinden memnun olmadığı halde ilacı sürmüyor. Bildiğim kadarı ile pintilik böyle bir şey.

Üstteki alıntı, garip bağlantılarınızdan sadece biri. Konu genelindeki tavrınızdan hareketle, okumuş hâliniz bu mu?

Pintilik ile tasarrufluluk arasındaki fark, ihtiyaç ile ilgilidir. İhtiyacından kısıyorsan, pintisindir; ihtiyaç olmayanların harcanmasından rahatsızlık duyuyorsan da tasarruflusundur. Saatin biz orada yokken çalışmasının, kime ne faydası var? O saatten pili sökmeyi düşünen insanın diğer hâllerini de merak ediyorum ama bu, o hareketin gayet güzel ve ince bir düşünce olduğunu değiştirmiyor. Neticede kaynakları boşa harcamamakla alakalı bir hareket ve boşa harcanan kaynağın, azlığı ya da çokluğu veya kaynağı kullanma hakkına sahip olanın da sahipliğinin boyutu; konu özelinde, pek de bir şey değiştirmemektedir. Yine bahsi geçen davranış, müsrifliğin sınırlarına dair de gayet güzel bir örnektir.

Konudaki dert, yandaş bulmak ya da tek yönlü bakışı pekiştirmeye çalışmaksa; bunun, felsefe ile ilgisi yoktur. Mesele anlamaksa, karşıtlara da kulak vermek gerekir ki o zaman felsefi bir durum ya da hareket söz konusu olabilir.

Son düzenleme:
Üstteki alıntı, garip bağlantılarınızdan sadece biri. Konu genelindeki tavrınızdan hareketle, okumuş hâliniz bu mu?
Hocam ben hiçbir okumuş insanın karşıdakine ''Sen okumamış herifin tekisin!'' veya ''Ben çok okudum ha ona göre!'' dediğini duymadım. Boş dinleyin, kendinizi yormayın. Sorduğu konu günlük hayattan alelade bir konu olmakla birlikte beyefendi verilen cevapları da beğenmiyor :) Felsefe bölümünde güya konu.

Geri
Yukarı