Pintipanda'nın son videosu

Makaleler
1
Bu video olmasa olanlardan haberim bile olmazdı, bazen düşünüyorum birlik beraberlikten bahsediyoruz falan iyi güzel de iş icraata gelince sözlerin hepsi havada kalıyor. O ona ne demiş bu buna ne demiş inanın hiç umurumda değil, benim takıldığım taraf nasıl Türk yapımı olan bir oyuna linç gelebilir? Yıllardır düşünüyoruz niye Türk oyunu yok, o kadar öğrenci var insan var kimse mi bir şey yapamıyor diye, nasıl yapsınlar ki böyle insanlar varken? Kendi insanının önünü kesen insanlar varken nasıl yapsınlar? Sadece oyun için konuşmuyorum kafanızı kaldırıp baksanız her yerde bu tip insanlar var zaten, nasıl bir toplum haline geldiğimizi görünce inanın dehşete düşüyorum, ne yaptığını bilmeyen, eylemlerinin sonucunun farkında olmayan o kadar çok insan var ki, üstelik bu insanlar kendileri bir şey yapmadıkları gibi başka insanları da kötülemekten geri durmuyorlar, ne yazsam bilemiyorum, herhangi bir oyun kötü olsa bile yapıcı eleştiride bulunup şurası olmamış, burası geliştirilmeli demek ve yapımcıya destek olmak çok mu zor? Yapımcılar oyunu kötü yapsa bile sövüp küfretmenin, alay etmenin, onur kırıcı hareketlerde bulunmanın ne anlamı var? Ana bacı sövmek, dalga geçmek, bela okumak linçlemek nedir? Yapımcı bunları okuyunca ne düşünüyordur? Nereye gittiğimizi bilmiyorum fakat iyi bir yere gitmediğimiz kesin, keşke biraz düşünüp, empati yapmaya çalışarak kursak cümlelerimizi.

Hunt Down the Freeman gibi elaleme ırkımın adını nitelikli dolandırıcılık ile konuşturtacağınıza, yapacağınız ''yerli'' oyunu ellerimle yerin dibine gömmeyi yeğlerim. Oyunu oynadı diye yayıncıya saldırmak ise bambaşka bir kafa yapısı.
Ne demek istediğinizi anlayamadım, kim eleştirmeyin diyor ki? Eleştiri olmadan insan nasıl gelişebilir.

İstediği gibi eleştirebilir, bundan kime ne olduğunu halen sorguluyorum. Oyun güzelse alınır her halükarda.

Bakın, şöyle izah edeyim. Kimse kimsenin eleştirisine karışmıyor. Fakat biz piyasada "Türk" oyun görmek istediğimizi belirtiyoruz, üstüne gelen oyunlara yıkıcı eleştiri yapıyoruz. Ne kadar etik? Ne kadar uygun? Her oyun sektörü elbette düşe kalka başlamadı mı? Belki şu an oyunun geliştiricileri bir adım daha ilerledi ve daha iyi bir oyun için hazırlanıyorlar. Ama yıkıcı eleştiri moral bozmaktan başka bir şey değil inanın. Yapıcı eleştiri geliştirir, yıkıcı eleştiri adında olduğu gibi zaten. Anlatmaya gerek yok.

Bakın, şöyle izah edeyim. Kimse kimsenin eleştirisine karışmıyor. Fakat biz piyasada "Türk" oyun görmek istediğimizi belirtiyoruz, üstüne gelen oyunlara yıkıcı eleştiri yapıyoruz. Ne kadar etik? Ne kadar uygun? Her oyun sektörü elbette düşe kalka başlamadı mı? Belki şu an oyunun geliştiricileri bir adım daha ilerledi ve daha iyi bir oyun için hazırlanıyorlar. Ama yıkıcı eleştiri moral bozmaktan başka bir şey değil inanın. Yapıcı eleştiri geliştirir, yıkıcı eleştiri adında olduğu gibi zaten. Anlatmaya gerek yok.
Bazıları Türk oyunları eleştirilemez diye anladı herhalde yazımı. Hatayı anlamak için yapıcı eleştiri tabii ki gerekiyor.

Özgün olmayan yapımları olumsuz eleştirmek haklı bir durum ama gömmek de olmamalı. Tadında eleştiri yapılmalı.
Hocam tadı madı bırakın eleştiri de yok ki, dümdüz bela okuyup küfür eden insanlar varmış yapımcılara, ben de bu tip insanlar hakkında konuştum, yoksa yapımcılar eleştiri almadan neyi iyi neyi kötü yaptıklarını nasıl doğru bir şekilde anlasınlar?

Geri
Yukarı