Pitbull Nereye Şikayet Edilir?

LossSantos

Kilopat
Makaleler
1
İyi akşamlar. Normal de hayvanları çok severim. Asla kin beslemem. Şikayet etmek aklımın ucundan bile geçmez. Ama artık sabrım kalmadı. Her sabah bu sesten uyanmaktan, gece sesten uyuyamamaktan, akşam yemeklerin de ailemle konuşurken bağırmak zorun da kalmaktan, derslerime odaklanamamaktan çok sıkıldım. 2 ay buna sabrettim daha sabrederdim ama geçen hafta yeni bir bilgi edindim. Karşı binamız da ve en üst katta oldukları için sadece sesini duyuyorduk, dün komşumuz bize oturmaya geldi ve yukarıda 6 tane Pitbull yavrusu ile birlikte annesinin olduğunu, yavrularını para ile satıcaklarını öğrenmişler ve bize söylediler.

Sesleri aşağıya koyuyorum. Belki size rahatsız edici gelmez ama bunu 2 ay boyunca duyduğunuzu düşünün. Nereyi arasak diğer yerleri yönlendiriyorlar babam 1 saat boyunca sürekli farklı yerleri aramış hepsi birbirlerine yönlendirmiş. Belediyeyi arıyoruz Tarım ve Orman bakanlığına yönlendiriyor. Onu arıyoruz polise yönlendiriyor. Polis cimere anlayacağınız herkes birbirine yönlendiriyor. Kimse iş yapmıyor. Bizim buradakilerde bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında kimsede çıkmıyor bu sese insan bi merak eder neden havlıyor bu köpekler böyle? Bazen boğulma şeklinde de havlıyorlar. Ne yapmalıyız?
Ses 1
Ses 2

En son köpeğe bakan arkadaşın "Ne yapayım? Atayım mı?" demesiyle sonlanır bu olay. Farklı bir çözüm araman lazım. Bir ara Pitbull cinsi köpek bakmanın yasal olmadığını falan söylüyorlardı haberlerde, araştırdın mı o konuyu?

En son köpeğe bakan arkadaşın polislere "Ne yapayım? Atayım mı?" demesiyle sonlanır bu olay. Farklı bir çözüm araman lazım. Bir ara Pitbull cinsi köpek bakmanın yasal olmadığını falan söylüyorlardı haberlerde, araştırdın mı o konuyu?
Evet araştırdım. Aradığımız zamanda pitbull yasaklı diyorlar ama bir şey yapmıyorlar.
Köpek havlıyor mesela 2 saat boyunca umurlarında değil sinir olduğum nokta o. Bazen evlerinde kimse olmuyor sabahtan akşama kadar havlıyorlar. Bütün sesi biz çekiyoruz üstüne birde köpeği 10 bine satıcaklarmış tanesini.

Evimde hayvan besleyen biri olarak söylüyorum, eğer yukarıda bir dişi yavrularını besliyorsa agresif olması çok normal. Yavruları koruma içgüdüsü var çünkü. Bir dişi köpeğin yaklaşık 2 ay gebelik süresi, doğum yaptıktan sonra da 2-3 ay yavruları emzirme süresi vardır ve bu süreçte ses yapması normal bir şey. Yavruları satma konusuna gelecek olursak, normalde ruhsatı olmayan kişilerin hayvan satışı yapması yasaktır ancak benim gibi çoğu insanın yavrulardan ücret talep etmesinin sebebi para kazanmak değil, yavrunun durumu için ufak da olsa bir güvence almaktır. "Yavruyu alırken parasını esirgemeyen insan, bakımını, aşısını ilgi ve alakasını eksik etmez" gibi bir mantıkla bir nebze içimizi rahatlatırız. Yavrular sahiplendirildikten sonra yaklaşık 2 ay da anne köpeğin bir toparlanma süreci olur. Bu süre geçtikten sonra sahibinin de ilgi ve alakasıyla -eğer gelir amaçlı bu işi yapan bir insan değilse- sesler kesilecektir. Türkiye'de Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Japanese Tosa gibi hayvanların beslenmesi, gezdirilmesi, üretilmesi yasak olmasına karşın buna sebep olan da hayvanın kendisi değil, biz insanlarız. Hiçbir insan kökeni nedeniyle suçlu olamayacağı gibi, hiçbir köpek de ırkı nedeniyle suçlanmamalı. Fazla konuştum kusura bakmayın, gerçek bir hayvan sever olarak size önerim ya da sizden ricam şu olacaktır; yavruların sahiplendirilmeden o köpeğe yavrulara şikayetiniz sonucu el konulması demek, o köpeklerin şartların iyi olmadığı barınaklarda sadece ırkı yüzünden sefil bir hayat sürmesi, sahibinin de büyük bir üzüntü içerisine girmesi demek. Yani ilk etapta sahibiyle konuşup bu durumun ne kadar süreceği hakkında bilgi alın, daha sonra devam etmesi halinde yavrular yeni yuvalarına gittiği zaman şikayetinizi yapın.

indir (13).jpg

Çok masumlar aslında. :D

Evimde hayvan besleyen biri olarak söylüyorum, eğer yukarıda bir dişi yavrularını besliyorsa agresif olması çok normal. Yavruları koruma içgüdüsü var çünkü. Bir dişi köpeğin yaklaşık 2 ay gebelik süresi, doğum yaptıktan sonra da 2-3 ay yavruları emzirme süresi vardır ve bu süreçte ses yapması normal bir şey. Yavruları satma konusuna gelecek olursak, normalde ruhsatı olmayan kişilerin hayvan satışı yapması yasaktır ancak benim gibi çoğu insanın yavrulardan ücret talep etmesinin sebebi para kazanmak değil, yavrunun durumu için ufak da olsa bir güvence almaktır. "Yavruyu alırken parasını esirgemeyen insan, bakımını, aşısını ilgi ve alakasını eksik etmez" gibi bir mantıkla bir nebze içimizi rahatlatırız. Yavrular sahiplendirildikten sonra yaklaşık 2 ay da anne köpeğin bir toparlanma süreci olur. Bu süre geçtikten sonra sahibinin de ilgi ve alakasıyla -eğer gelir amaçlı bu işi yapan bir insan değilse- sesler kesilecektir. Türkiye'de Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Japanese Tosa gibi hayvanların beslenmesi, gezdirilmesi, üretilmesi yasak olmasına karşın buna sebep olan da hayvanın kendisi değil, biz insanlarız. Hiçbir insan kökeni nedeniyle suçlu olamayacağı gibi, hiçbir köpek de ırkı nedeniyle suçlanmamalı. Fazla konuştum kusura bakmayın, gerçek bir hayvan sever olarak size önerim ya da sizden ricam şu olacaktır; yavruların sahiplendirilmeden o köpeğe yavrulara şikayetiniz sonucu el konulması demek, o köpeklerin şartların iyi olmadığı barınaklarda sadece ırkı yüzünden sefil bir hayat sürmesi, sahibinin de büyük bir üzüntü içerisine girmesi demek. Yani ilk etapta sahibiyle konuşup bu durumun ne kadar süreceği hakkında bilgi alın, daha sonra devam etmesi halinde yavrular yeni yuvalarına gittiği zaman şikayetinizi yapın.
Valla sizi anlıyorum ama yukarıda iyi bakıldığını zannetmiyorum. Sesi dinlediniz mi?

Bazen yavru boğuluyormuş gibi ses geliyor. Hayvanlara tecavüz edilen bir ülkede yaşıyoruz. Aklıma kötü bir şey yaptıkları geliyor bazen

Valla sizi anlıyorum ama yukarıda iyi bakıldığını zannetmiyorum. Sesi dinlediniz mi?
Dinledim. Ses olduğu bariz ortada. Tabi şikayetinizi yapmakta kesinlikle özgürsünüz, aslında normal olan o köpeklerin ses yapmamasıdır. Demek ki ortada bir bakım eksikliği var. Ama en azından önce sahibiyle konuşursanız karşı tarafın kişiliği ve amacı konusunda da bilgi edinmiş olursunuz. Eğer gözünüz tutmazsa zaten hiç durmadan şikayet edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı