Piyasa kan ağlıyor!

3K fiyat çekilen kartlar genellikle 8 GB oluyor. Adam diyor bu 8 GB çok güçlüdür mantığı ile yaşıyor yapacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Hayır Ethereum mining için yüksek VRAM değerli o yüzden, 4 GB devri kapandı. 5500 XT 8 GB piyasası da bu durumda, bir de düşük güç tükettiğinden ilk toplanan kart bu oldu. 3000 TL'den koysam havada kaparlar ama biz ne kullanacağız. 😂

Hayır Ethereum mining için yüksek VRAM değerli o yüzden, 4 GB devri kapandı. 5500 XT 8 GB piyasası da bu durumda, bir de düşük güç tükettiğinden ilk toplanan kart bu oldu. 3000 TL'den koysam havada kaparlar ama biz ne kullanacağız. 😂

RX 5500 XT 8 GB modelleri maksimum 2.300 liraydı. Şimdi Akakçe'den baktım en ucuz olan Sapphire modelleri için 3480 lira civarına bulunuyor bu kartlar. Düzeltme : Mesajı yazdıktan sonra tekrar baktığımda 4130 lira olmuş bu kart. Diğer modellerde 3.400 civarında geziyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    370,4 KB · Görüntüleme: 49
RX 5500 XT 8 GB modelleri maksimum 2.300 liraydı. Şimdi Akakçe'den baktım en ucuz olan Sapphire modelleri için 3480 lira civarına bulunuyor bu kartlar. Düzeltme : Mesajı yazdıktan sonra tekrar baktığımda 4130 lira olmuş bu kart. Diğer modellerde 3.400 civarında geziyor.

Talep yüksek. Satsam güzel kar ettirir bana ama pek yanaşmıyorum. O kadar oyun oynadığım, rehberini yaptığım, önerdiğim kartı minerların kölesi yapmak acımasız olur. 🙂

Talep yüksek. Satsam güzel kar ettirir bana ama pek yanaşmıyorum. O kadar oyun oynadığım, rehberini yaptığım, önerdiğim kartı minerların kölesi yapmak acımasız olur. 🙂
Mining yapanlar ve fırsatçılar sağolsun kimseye kart kalmıyor. Önceden tam olarak 5.500 liraya 8 GB RX 5500 XT'li ve işlemci soğutuculu bir bilgisayar 5.300 lira civarına toplanabiliyordu. Şimdi ise aynı bilgisayarı toplamaya kalksan kafadan 2000 lira üstüne koymak zorundasın. Sinerji bilgisayar RTX 3070'İ 8920 liraya koyuyor kendilerinde kart var ama satmıyorlar. Özel sistemlerimize özeldir, tek başına satılamaz diyorlar. Maksimum 5800 lira ön ödemeyle aldıkları kartı şimdi 11.000'den satan satıcılar görüyorum. Bu piyasaya dolardan, vergiden daha çok fırsatçılar ve miningciler zarar veriyor. Mining akımı kimden başladıysa artık, hangi sistemi önersek ertesi gün fiyatı 2 katına çıkıyor. Stok sorunları düzelse dahi fiyatlar düzelmeyecek adım gibi eminim. Bu fırsatçılar yüzünden 1 milyon tane stok olsa ne yazar adamlar aldıkları fiyatın 2 katına millete satıyor kartları.

@112819 yıllar önce RX 400-500 serisinin stokları da böyle tükenmişti ve tüm Türkiye 1050 Ti denen çöpü almak zorunda kalmıştı ben de dahil.
1050 Ti denen çöpden fırsatçılar fazlasıyla nasibini aldı. Talep çok olunca fiyatı öyle arttı ki o zamanlar hemen hemen aynı fiyata GTX 1060 veya RX 570 bulunabiliyordu. Millet deli gibi 1050ti'a yönelince o kartında fiyatları uçtu. Çok popüler bir karttı lakin o zamanlar fiyatının uçtuğunu çok iyi hatırlıyorum. Ryzen 3 3300X adlı işlemciye de aynısı olmuştu daha stoklara düşmeden hemen tükendi işlemci.

1050 Ti denen çöpden fırsatçılar fazlasıyla nasibini aldı. Talep çok olunca fiyatı öyle arttı ki o zamanlar hemen hemen aynı fiyata GTX 1060 veya RX 570 bulunabiliyordu. Millet deli gibi 1050ti'a yönelince o kartında fiyatları uçtu. Çok popüler bir karttı lakin o zamanlar fiyatının uçtuğunu çok iyi hatırlıyorum. Ryzen 3 3300X adlı işlemciye de aynısı olmuştu daha stoklara düşmeden hemen tükendi işlemci.

O dönemler piyasada bolca kalan tek kalan o olunca. Şu anda bile bu kartın ikinci elinin RX 570 seviyesinde olması o dönem yenilen kazığın acısıdır. 3300X'i buradan da bayağı kişiye aldırmıştım Vatan'da 1050 TL'den stoklara girmişti çıktığı ilk gün. Şu anda alınacak tek model 5500 XT 4 GB kalmış o da 1700 TL ve tek fanlı. Diğerlerinin hepsi 2000 TL'den başlıyor 1650S ile beraber.

O dönemler piyasada bolca kalan tek kalan o olunca. Şu anda bile bu kartın ikinci elinin RX 570 seviyesinde olması o dönem yenilen kazığın acısıdır. 3300X'i buradan da bayağı kişiye aldırmıştım Vatan'da 1050 TL'den stoklara girmişti çıktığı ilk gün. Şu anda alınacak tek model 5500 XT 4 GB kalmış o da 1700 TL ve tek fanlı. Diğerlerinin hepsi 2000 TL'den başlıyor 1650S ile beraber.
Tek fanlı modellerin soğutması da bir yere kadar alınır mı tartışılır. GTX1650S almak daha mantıklı o model yerine. 1 ay önce 2300 lira olan kartın bu gün 4000 lira olması aşırı sinir bozucu. Dolar falan yükselmemesine rağmen üstelik. Bu fırsatçıların cidden hapse tıkılması lazım millet bunlar yüzünden hiçbir elektronik alete yaklaşamaz oldu. AMD kartların mining perfonmansı NVIDIA'ya göre daha yüksek olduğu için stokta kalmıyor. Kalsa da iki katı fiyata satılıyor. Tefecilerden farkı yok bizim ülkede ki satıcıların. Millet AMD'yi fiyat-perfonmans olarak alırdı ama geçti o günler. Devletin bir el atması lazım böylelerine. Millet araba alıyor diyorlarki ikinci eline paramız yetmedi sıfır aldık. Durum gerçekten böyle ikinci el araba ile aynı arabanın sıfırı arasında en az 20.000 lira fark var. Sıfırı daha ucuz yani :D. Sarı site olsun, satmayacağı eşyayı ilana yüksek fiyattan koyanlar olsun hepsi batırdı bu piyasayı. Millet eski model arabasını sıfır fiyatından hesaplıyor ona göre ilan veriyor. Ekran kartları veya diğer eşyalar içinde geçerli. Bizi bizden iyi kazıklayan yok.

3K fiyat çekilen kartlar genellikle 8 GB oluyor. Adam diyor bu 8 GB çok güçlüdür mantığı ile yaşıyor yapacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

O kart 8 GB veriyi çok zor işler.
@112819 yıllar önce RX 400-500 serisinin stokları da böyle tükenmişti ve tüm Türkiye 1050 Ti denen çöpü almak zorunda kalmıştı ben de dahil.

1050 Ti neresi çöp.

Geri
Yukarı