Piyasadaki en iyi LED far hangisidir?

@yecgaa_01, o zaman bu ürünü öneririm. Kullananlar çoğunlukla memnun.

Photon H4

Ben almayı düşünüyordum OSRAM'ı. Yaptığım araştırmalar sonucu çoğunluğun memnun kaldığını ve aydınlatmaya olumlu yönde etkisi olduğunu okumuştum. Tecrübelerinizi aktarabilirseniz sevinirim.

Aydınlatma mesafesi olarak bir farkı yok ama parlaklık olarak gerçekten çok farkı var tabii önemli olan görüş mesafesi ama arabadan arabayada değişiyor olabilir biliyosunuzdur R9 ya da Tofaş grubu araçların farları buzlu far oluyor ondan olabilir ama ben pek memnun kalmadım ( osram night breaker için)

Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz?
Gerçeklere dayanarak :)

Sonradan takılan LED'lerin hepsi böyledir. Kuru havada ve kuru yol üzerinde aydınlatması çok iyi olur, ancak diğer durumlarda farsız gidiyormuş gibi olduğu zamanlar aşırı fazladır.

Ayrıca, araç farları (çoğunlukla) halojen fara göre (fabrikadan standart LED farla çıkan araçlar hariç) tasarlanır. Bu yüzden LED ampulün ışığı halojeninki kadar dağıtılamaz. Bu yüzden hem yol düzgün aydınlatılamaz, hem de karşıdaki sürücü adeta kör olur.

LED yerine güçlü beyaz bir halojen ampul çok daha iyidir.

Gerçeklere dayanarak :)

Sonradan takılan LED'lerin hepsi böyledir. Kuru havada ve kuru yol üzerinde aydınlatması çok iyi olur, ancak diğer durumlarda farsız gidiyormuş gibi olduğu zamanlar aşırı fazladır.
Bildiğin gerçekler, o gerçekler değil maalesef. :)

Sonradan takılan LED'lerin hepsi böyle değildir öncelikle. Piyasada çoğu bulduğun ucuz LED, kalitesiz veya üzerinde yazan değerlere ulaşabilen LED'ler değiller. Bu sebeple 10-20W'lık bir LED ile 50-60W'lık bir LED aynı aydınlatmayı sunmaz. Sen gidip ucuz, dandik olan LED'i tercih edersen tabii ki önünü göremezsin.

Kötü yol şartlarında kullandığınız LED ampul eğer kaliteli bir çözüm ise piyasada bulabileceğin en güçlü halojen fardan bile daha iyi aydınlatır. Bunu başka konularda da defalarca anlattım. Örnek bir mesajım, açıklamaları ve tabloyu iyi oku.

Kullandığın LED farın aydınlatma kapasitesi (Lux) değeri halojen farlarınızdan çok daha kötü o halde. Mercekli far kullandığınızı da belirtmişsiniz. Eğer LED çip, halojen filamentle aynı konumda değilse merceğiniz ışığı odaklayamaz ve aydınlatma yapamaz. Sorununuz bundan kaynaklı büyük ihtimalle. Aksi takdirde düzgün bir LED aydınlatmanın halojen fardan daha kötü aydınlatmasının imkanı yok.

Dediğim gibi düzgün araştırın ve aracınıza uygun DOĞRU LED çözümünü uygulayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 1198851

Gördüğün üzere Osram, No-name ve Pegasus lambalar halojen aydınlatma çözümleri. Sisli havada en güçlü çözüm civciv sarısı Pegasus ampül oluyor. Sisli havada 1524 Lux ışık gücüne sahip. Normalde beyaz olması sebebiyle savunmanıza göre daha kötü aydınlatması gereken LED çözüm ise 1508 Lux ışık gücü aydınlatmaya sahip. Sonuç? Pratikte civciv sarısı dediğiniz halojenle beyaz led ampül arasında aydınlatma farkı oluşmaz. Ama testteki diğer ampüllerle aradaki farkı net bir şekilde hissedebilirsiniz.

Fizik kuralları gereği ise evet, sıcak renkler daha uzun dalga boyuna sahip oldukları için daha az kırılıma uğrarlar. Ama zaten az aydınlatan bir ışık teknolojisini daha çok aydınlatan bir ışık teknolojisi ile karşılaştırıp savunmaya çalışmayın, gülerler.

Ayrıca, araç farları (çoğunlukla) halojen fara göre (fabrikadan standart LED farla çıkan araçlar hariç) tasarlanır. Bu yüzden LED ampulün ışığı halojeninki kadar dağıtılamaz. Bu yüzden hem yol düzgün aydınlatılamaz, hem de karşıdaki sürücü adeta kör olur.
Merceksiz, aynalı farlar için dediğiniz doğru. Arka ayna halojen ampulün filament noktasına göre odaklanacak şekilde tasarlanır. Bu tip farlarda halojen filamentle aynı konuma gelen LED ampul çözümleri kullanılır ve odak sağlanır. Daha sonra projeksiyon karşısına geçersiniz ve far ayarınızda varsa kaçmış olan noktalar, onları düzeltirsiniz. Veya biraz verecek paranız varsa arka aynayı düzgün bir yerde LED ampule göre yaptırırsınız ve sorunu kökten çözersiniz.

Mercekli farlarda ise halojen veya LED ampul kullanılmış olması fark etmiyor. Mercek zaten içeriden gelen ışığı toplayıp kendi çizgisine göre dağıtıyor. Mercekli farla karşıdakinin gözünü alabilmek (yani ışık çizgisini bozmak) için çok uğraşmanız lazım. Mercekli farlarda da en mantıklı yöntem yine halojen filament ile aynı noktaya gelen LED ampul çözümlerini kullanmaktır. Projeksiyon karşısına mercekli farlara sahip olan araçlarda geçme olayı dediğim gibi çok uğraşmadığınız takdirde ise gerekmez.

LED yerine güçlü beyaz bir halojen ampul çok daha iyidir.
Piyasada bulduğun çoğu beyaz halojen ampul tırt, merak etme. Buna Philips ve OSRAM markaları da dahil. Standart bir halojen fara göre ödediğin kat kat para farkına değmiyor.

1638130148320.png
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merceksiz, aynalı farlar için dediğiniz doğru. Arka ayna halojen ampulün filament noktasına göre odaklanacak şekilde tasarlanır. Bu tip farlarda halojen filamentle aynı konuma gelen LED ampul çözümleri kullanılır ve odak sağlanır. Daha sonra projeksiyon karşısına geçersiniz ve far ayarınızda varsa kaçmış olan noktalar, onları düzeltirsiniz. Veya biraz verecek paranız varsa arka aynayı düzgün bir yerde LED ampule göre yaptırırsınız ve sorunu kökten çözersiniz.
Kendiniz de demişsiniz, iyi bir aydınlatma olması için birçok ayarlama gerekli.
Bu kadar masraf (dediğiniz ayarlamalar + kaliteli bir LED ampul takımı) yapmaya gerek var mı?

Kendiniz de demişsiniz, iyi bir aydınlatma olması için birçok ayarlama gerekli.
Bu kadar masraf (dediğiniz ayarlamalar + kaliteli bir LED ampul takımı) yapmaya gerek var mı?
Bu kadar masraf dediğiniz şey merceksiz farlarda eğer halojen filament ile aynı hizaya gelen düzgün bir LED ampulse minimum masraf için sadece far ayarına gidilerek maksimum 500-600 liraya mal edilebilir. Ama bu harcadığınız 600 liranın sürüş güvenliğinize katkısı ise paha biçilemez olacaktır. Yolun ne kadar uzağını ve yakının ne kadar detayını iyi görebilirseniz o kadar güvendesiniz demektir. Bunu da şu anki teknoloji ile yalnızca LED ampulleri kullanarak yapabiliyoruz. Açığa çıkan ısının azalması ve aynı ışık gücü için daha az enerji tüketilmesini ise saymıyorum bile.

Bu kadar masraf dediğiniz şey merceksiz farlarda eğer halojen filament ile aynı hizaya gelen düzgün bir LED ampulse minimum masraf için sadece far ayarına gidilerek maksimum 500-600 liraya mal edilebilir. Ama bu harcadığınız 600 liranın sürüş güvenliğinize katkısı ise paha biçilemez olacaktır. Yolun ne kadar uzağını ve yakının ne kadar detayını iyi görebilirseniz o kadar güvendesiniz demektir. Bunu da şu anki teknoloji ile yalnızca LED ampulleri kullanarak yapabiliyoruz. Açığa çıkan ısının azalması ve aynı ışık gücü için daha az enerji tüketilmesini ise saymıyorum bile.
Dediğinizi anlıyorum. Benzer şekilde aydınlatma sistemi kullanan tanıdıklarım var otomobil camiasından. Aydınlatma çizgi şeklinde ve hangi araba olursa olsun ön tampon hizasını geçmiyor. Aydınlatma da bir o kadar iyi. Böyle yapılan işlemlere eyvallah, yapılsın.

Konuda bahsi geçen arabayı ele alalım. Broadway.
Yüksek ihtimalle dediğiniz işlem için farların değişmesi (yılların getirdiği yıpranmışlıktan vs. dolayı) gerekecek. Dediğiniz şeyler de yaptırılacak, üstüne bir de bir takım kaliteli ampul alınacak.
Değer mi?
Normal sarı bir H4 ampul alıp devam edilmesi çok daha mantıklı bence günümüzde.

Bu arada, LED kötü demiyorum. İyi olduğunu ben de biliyorum ancak bizim şoförlerimiz bu kadar masrafa girmeyip direk LED ampul takıp karşıdakini kör etmekten başka hiçbir şey yapmadıkları için önermiyorum.

Konuda bahsi geçen arabayı ele alalım. Broadway.
Yüksek ihtimalle dediğiniz işlem için farların değişmesi (yılların getirdiği yıpranmışlıktan vs. dolayı) gerekecek. Dediğiniz şeyler de yaptırılacak, üstüne bir de bir takım kaliteli ampul alınacak.

Değer mi?
Arkadaşımızın mevcut farlarının çok kötü durumda olduğunu (ki bu durumda halojen ampullerle de düzgün bir aydınlatma ve karşıdakinin gözünü almayan bir sürüş güvenliği sağlanamaz) ve sıfır far grubu aldığını düşünelim. Broadway'in en pahalı sıfır far grubu 700-800 lira arasına mal oluyor. Biz ona 800 lira diyelim. Kalite LED ampul aldığını düşünelim, 600 lira da buna sayalım. 200 lira da far ayarı için harcayalım, sanayi esnafının insafsızına denk geldik çünkü. 1600 lira tutuyor.

Bu masrafla birlikte ben kendimin ve başkalarının sürüş güvenliğini sağlamak için aydınlatma ünitelerimi yeniliyorum. Kendi önümü daha iyi görmek için düzgün ve güçlü bir ampul kullanıyorum. Sürüş güvenliğimi garanti altına almak ve kontrol etmek için ayarlarını yaptırıyorum.

Sizce sürüş güvenliğimi garanti altına almamak değer mi? :)

Normal sarı bir H4 ampul alıp devam edilmesi çok daha mantıklı bence günümüzde.
Ekonomik olarak konuya yaklaşmak bakış açımızı daraltır. Zira dönüşümün tercih edilmesi ve edilmemesi durumlarında kazanılıp kaybedilen şeyler var. Ama sadece ekonomik olarak bakacaksanız, evet standart bir halojen alıp geçmek daha mantıklı.

ancak bizim şoförlerimiz bu kadar masrafa girmeyip direk LED ampul takıp karşıdakini kör etmekten başka hiçbir şey yapmadıkları için önermiyorum.
Bunu bende biliyorum. Yolda takıp kör eden her mahlukata da ayrı ayrı sövüyorum, merak etmeyin. Ama biz yapılması gerekenleri söylemekle ve yönlendirmekle mükellefiz. Ben sana uyarımı yaparım, doğrusunu gösteririm. Sen ona uymazsan ve başına başka şey gelirse (örneğin küfür yemek, başkasının -dolayısıyla kendinin- güvenliğini riske atmak vs) mesulü de sen olursun.

Peki H4 sistem LED ile nasıl? Ben yolda çok karşılaşıyorum karşıdan geliyor gözleri kör edercesine uzunları yakıyorum ondan daha çok aydınlatıyor, eminim benden kötü duruma düşüyor, selektör yapıyor ama yaptığı bile belli değil ışık biraz azalıp artıyor. Bu arada evet merceksiz LED takanlara bende takığım ve yakarım uzunları.

H4'te yüksek kaliteli LED'lerde uzun performansı kısada olduğu gibi iyi mi peki? @SypeR
Arkadaşlar selamlar aracım broadway. Farlarım patladı. Ben de bir LED far alıp takıyım dedim. Piyasadaki en iyisi nedir? H4 soket.

Çok da pahalı olmasın:D

Ben mercekli aracımda kullandım xenon da kullandım LED'te aydınlatma olarak tabii ki çok iyiler, ama öncelikle ampüllerin bu kadar sık patlamasının nedenini öğrenmeniz lazım ilk tavsiyem size bu olur.

Ben 3 yıla yakın kullandım LED ve xenonlarımı hiçbir sorun olmadı, bir tanıdığım aracına LED taktı (linea meşhur far kesen seri) 6 ayda LED'lerden biri gitti. Paranız çöp olmasın.

Öte yandan merceksiz bir araca LED uygulamanızı tavsiye etmem özellikle o kadar eski bir araca. Hiç değilse mercek takın üstüne biraz daha ilave edip. Kendiniz bixenon mercek alıp takabilirsiniz biraz uğraşırsanız. Mercek alırsanız çok üst düzey bir LED almanıza gerek de yok çünkü mercek çok iyi dağıtıyor ışığı.

H4'te yüksek kaliteli LED'lerde uzun performansı kısada olduğu gibi iyi mi peki? @SypeR
Hocam H4 sokete montaj yapmadım, denemedim de. Kendi aracımda HB3 kullanıyorum. Perdeli mercek kullanıldığı için uzun/kısa aynı yerden çalışıyor. Ama kaliteli bir LED'de çipin konumu halojen filamentle aynı yere denk geleceği için aydınlatma performansı iyi olacaktır.

Bu arada bu akşam kötü yol şartı denebilecek bir havaya sahibiz ülkede etkili olan lodos sayesinde. Yoğun yağan yağmur, fırtına, yerler sürekli ıslak ama aracımda kullandığım ampullerle 30m önümü ıslak zemin parlayacak derecede aydınlatabiliyorum. Düzgün ampul kullanmanın faydalarını da tekrardan tecrübe etmiş oldum.

Geri
Yukarı