Planlı Eskitme Komplo Teorisi Midir?

heathrow

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar,

Sizce planlı eskitme diye bir şey var mıdır?

Aşağıda, Samsung'un son bir fafta içerisindeki yazılım güncelleme sonrası şikayetlerini derledim.

Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Planlı eskitme mi bilmiyorum ancak yazılım güncelleme sonrası kameranın kalitesinde düşme gözlemledim. P20 Pro'yu EMUI 9'dan 10'a güncellediğimde özellikle gece modunda fark vardı.

Planlı eskitme vardır ama yukarıda paylaştığınız sorunlar her yazılım güncelleme sonrası olabilecek durumlar.

Her Windows güncellemesi sonrası da sorun oluyor ama Windows 10 2015 yılında ilk çıktığı sürümden bu yana düzinelerce güncelleme geldi, her güncelleme ile FPS düştü mü? Hayır.

Evet mesela Apple bununla ilgili itirafta bulundu. Fransa'nın bununla ilgili dava açtığını biliyorum. Bir aralar TBMM'nin gündemine bile girdi ama bu tarz durumları yadsımamak gerek. Bir ürünü bir kez satarak zengin olamazsınız. Sürekli satacaksınız ki o şirket kâr etsin ve AR&GE'ye para harcayıp daha yeni ve gelişmiş modelini piyasaya sürsün.

Çarkın bir şekilde dönmesi için ürünün belli bir süre geçtikten sonra eskimesini sağlayacak şekilde üretmek gerekiyor. İnsanları yeni ürün almaya itecek PR çalışmalarını da unutmamak lazım. Üretilen her cihaz ömürlük olsa üretici firmalar, tedarik zincirinde yer alan firmalar batar ve ekonomi belli bir yerden sonra kilitlenirdi. Planlı eskitme komplo teorisi değil, gözümüzün önündeki gerçektir.

80'lerde üretilen buzdolabı, çamaşır makinesi vb. ürünler evladiyelik idi.

Firmalar, o zaman da kar ediyordu.

Üretim Çin'e kaydı, üretim hacmi arttı, ürünler daha dayanıksız olarak tasarlanmaya başladı, firmalar yine kar ediyorlar, ancak çok daha fazla.

Dayanıklı ürün üretseler, batmayacaklar, daha az kar edecekler sadece.

Ben de planlı eskitmenin varlığına inanıyorum.

Son olarak şunu ekleyeyim:

Samsung S20 FE bir buçuk yıllık telefon. Hiçbir kronik sorunu yok ve olmadı. Hala satışta. Kaç tane güncelleme aldı. Firmalar kusursuz yazılım üretemezler, mümkün değil. Ama isterlerse hatayı en aza indirip, az sorunlu yazılım çıkarabilirler. S20 FE, bundan bir süre sonra, şu anki az sorunlu güncellemeleri bulamayacaktır, diye düşünüyorum. Benim düşüncem bu yönde. Teşekkürler.

Geri
Yukarı