Plati Market'te Steam hesaplarını Türkiye hesabı yapan satıcılar var

Gayet doğal😀. Zamanında eskiler bilir PSN Store da oyunlar 179₺ civarında çıkarken Hindistan Store de çok daha ucuza alabiliyorduk. Hatta bunun için bir site bile yapmışlardı hangi ülkede daha ucuz olduğunu gösteriyordu. Bu hesap, oyun işleri haricinde Game Pass aboneliği içinde aynı şeyi yapıyorlar.

Adamlar 20 tane 6 aylık Live Gold kodu satın alıp stok yapıyor. 3 yıllık Game Pass'i 43$ a alıyorlar😀. Nasıl biz zamanında 12 aylık PS Plus'ı yarı fiyatına alabilmek için bölgeyi Hindistan yapıyorsak bu da o mantık adam niye 2 kat para verip kendi bölgesinden alsın?

İleride paramız değerlenirse bu sefer de biz yerine Latin Amerika ülkelerinden oyun almaya geri dönecekler😀.

Hatta şimdi hatırladım aynı mevzular yüzünden Hong Kong ve Endonezya PSN Store'larda 12 aylık PS Plus aboneliğinin fiyatı 2 katına çıkmıştı. Yani hazırlıklı olun zamlara karşı. Bu işin önüne geçilemiyor. Tek çözüm yerel kartlardan alışveriş yapma zorunluluğu olabilir. Galiba şu anda PS Store de öyle.

Gayet doğal😀. Zamanında eskiler bilir PSN Store da oyunlar 179₺ civarında çıkarken Hindistan Store de çok daha ucuza alabiliyorduk. Hatta bunun için bir site bile yapmışlardı hangi ülkede daha ucuz olduğunu gösteriyordu. Bu hesap, oyun işleri haricinde Game Pass aboneliği içinde aynı şeyi yapıyorlar.

Adamlar 20 tane 6 aylık Live Gold kodu satın alıp stok yapıyor. 3 yıllık Game Pass'i 43$ a alıyorlar😀. Nasıl biz zamanında 12 aylık PS Plus'ı yarı fiyatına alabilmek için bölgeyi Hindistan yapıyorsak bu da o mantık adam niye 2 kat para verip kendi bölgesinden alsın?

İleride paramız değerlenirse bu sefer de biz yerine Latin Amerika ülkelerinden oyun almaya geri dönecekler😀.

Hatta şimdi hatırladım aynı mevzular yüzünden Hong Kong ve Endonezya PSN Store'larda 12 aylık PS Plus aboneliğinin fiyatı 2 katına çıkmıştı. Yani hazırlıklı olun zamlara karşı. Bu işin önüne geçilemiyor. Tek çözüm yerel kartlardan alışveriş yapma zorunluluğu olabilir. Galiba şu anda PS Store de öyle.
PSN olayını biliyorum. O zamanlarda da büyük zamlar getirmişlerdi. Hatta bayağı bir arkadaşım Türkiye'de 500 TL iken Hindistan'dan VPN ile 100 TL gibi bir fiyata TLOU2 alıyordu. Sonrasında PS Store'da oyun fiyatları diğer ülkelere göre ucuz olan çoğu oyunun fiyatı zamlandı. Bu durum sadece Hindistan'da vs. olmadı, bizde de oldu. Steam'de indirimde 15 TL'ye satılan Naruto oyunu 870 TL oldu mesela. PS Store'da şu an yerel kart zorunluluğu yok. Hala hediye kartları kullanılabiliyor. Yerel kart zorunluluğu olsa da Plati Market'teki gibi yine bir şeyler yaparlar. Çözüm olarak dediğim gibi fiyatları zamlamayı uygun gördüler.

Merhabalar öncelikle. Şu an gerçekten çok sinirliyim. Plati Market'i bilmiyorsanız Plati.ru adıyla biliniyordu eskiden. Burada ucuz oyunlar vs. satılıyor. Ama asıl sıkıntılı kısım buradaki satıcıların insanların daha ucuza oyun almasına yarayan bir şey yapması: Onların hesaplarını Türkiye hesabı yapıyorlar. Mesela onlarda 40 Dolar olan Witcher 3, bizde indirimdeyken 1 Dolar'dan bile daha düşük. Hatta bazı firmalar bu sebepten ötürü oyunlarındaki fiyatları zamlıyor. Aşağıda birkaç tane satıcı bırakıyorum.

Bunlar da cüzdan kodları:
Yakında Witcher serisine de zam gelir diye düşünüyorum. 15 lira sudan ucuz çünkü.

Bu sene bitmeden kesin olarak gelir gibi. Çünkü şu an Witcher 3 67, Witcher 2 26, Witcher 1 ise 14 Cent. Yani neredeyse hiçbir şey kazanmıyorlar.
Ne kazanıyorlar ki onu da anlamış değilim. 67 cent nedir?

Tek Türkiye'de olabilecek bir açık olmadığını düşünüyorum. Tabii gene yanan biz oluruz orası ayrı. Çözüm olarak yapılabilecek hiçbir şey yok. Plati her zaman böyle oldu 2016'dan beri alışveriş yaparım ordan nerede en kaçak en çakalca yapılacak iş varsa onlardan çıkıyor.

Zam yapmakta oldukça haklılar hatta çoğu oyun pahalı gözükse bile %50 indirimli alıyoruz.

Kesin kalıcı çözüm olarak T.C. kimlik numarası ile kayıt olma yapılabilir. Brezilya'da bazı dijital marketlerde bu sistem kullanılıyormuş. En azından bu işlerin %90'ı çözülmüş olur bu şekilde olursa.

ETS serisine bile zam geldiyse her oyuna zam gelir. Yıllardır kuru düşük tutan nadir şirketlerdendi.

Kesin kalıcı çözüm olarak T.C. kimlik numarası ile kayıt olma yapılabilir. Brezilya'da bazı dijital marketlerde bu sistem kullanılıyormuş. En azından bu işlerin %90'ı çözülmüş olur bu şekilde olursa.
Maalesef o da işe yaramaz. Özellikle 2015'te tüm seçmenlerin kimlik bilgileri ve ikamet adreslerinin sızdırıldığı gerçeği varken. Bu sefer de kimlik bilgilerimizi kullanmaya başlar bunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı