Player ve Gamer Arasındaki Fark Nedir?

Şahsen ben ne player'ım ne gamer. 140 Knotta piste yaklaşan şeye siz ne diyorsanız onu deyin bana [emoji1][emoji1]
Biz ona uçak diyoruz. (Türevleri size kalmış ama sonuçta uçak) :D
Bu arada Player kökü fiil olan bir kelimeden "Oynayıcı" gibi bir anlamına gelirken, Gamer ise kökü isim olan bir kelimeden türetilmiş "Oyuncu" anlamına gelir. Gamer işten para kazanmaz ama her zaman oyun içinde ciddi oynar, oyun içinde de kaybetmekten hoşlanmaz.
Player ise o da para kazanmaz yani ikisi de Profesyonel oyuncu değildir, yalnız player oyunu sadece zevkine oynar. (y)

İnternetten bulduğunuz tanımlar her zaman en doğrusunu en ayrıntılı bir şekilde açıklayacak diye bir kural yok. Dünya genelinde iki tip oyuncu vardır casual gamer ve hardcore gamer. Bu kalıpları hemen hemen her türden oyuncu kabul eder.

Casual gamer olan insanlar genellikle çok uzun dönem bir yada iki oyun oynarlar kolay kolay yeni ve farklı şeylere geçmek istemezler. Oyun için harcadıkları süre genellikle çok fazla değildir. Oyunu sadece oynamak için oynarlar arkasındaki kültürü yapım aşamasındaki heyecanı merak etmezler ve bilmezler. Öte yandan hardcore gamer için grafikler ve oyunun çıkış yılı önemli değildir. Uzun zaman boyunca oynadığı çeşitli oyunlar sayesinde bir kültüre ulaşmış ve kendi oyun damak tadını oluşturmuş kişilerdir. Bu kişiler genelde sadece günümüz oyun kültürünü değil aynı zamanda uzak doğu ve retro oyun kültüründen de anlarlar ve keyif alırlar.

Hardcore gamer olmak için zerre ekipman gerekemez. Aynı şekilde hardcore gamer bir oyunu çok iyi oynayan demekte değildir. Yinede genellikle hardcore gamer olan insanları ekipmanları maddi imkanları el verdiğince kaliteli olur ve oynadıkları oyunlarda da ortalamanın üstünde oynarlar. İşin sonunda anlaşılması gereken şey şudur biri diğerinden iyi diye bir şey yoktur.

Basit bir örnek vereyim Türkiye'de The Elder Scrolls V: Skyrim'i duyan ve hatta oynayan çok fazla insan var. Ama bunların bir çoğu bu koca serinin sadece Skyrim'den oluştuğunu düşünüyor ve serinin diğer oyunlarından habersiz. Her ne kadar oynadığı oyuna saatler gömmüş olsa da serinin geçmişteki oyunlarına belki grafiklerinden dolayı yada sadece eski olduğu için şans vermek istemez. Bu tarz oyuncuların çoğu genelde casual gamer oluyor işte. Dediklerim yanlışa yorulmasın sadece Skyrim oynayıp serinin diğer oyunlarına bakmayan herkes casual oyuncudur demiyorum.

Başka bir örnek ve bunu kendimden de verebilirim The Witcher 3: Wild Hunt'ın ilk görselleri ve kısa videoları yayınlandığı zaman bu oyunun bomba bir şekilde geleceğini anladığım için daha oyun çıkmadan ilk iki oyunu alıp oynamaya başladım. Ve aynı şekilde bu oyunun daha önce adını duymamış bir çok hardcore oyuncuda bunu yaptı. Şimdi kitaplarını bile okudum ama konu o değil. Yine sadece bu örnekte kimin hardcore kimin casual olduğunu açıklamaz ama fikri az çok anlatabildim sanırım.

Merriam-Webster asla yanılmaz. Gelmiş geçmiş en sağlam sözlük kurumlarından bir tanesidir.

Fakat sizin terimleriniz de olaya farklı bir boyut katması ile değerli.

Burada daha detaylı açıklanmış.

whats the difference core, casual, and hardcore gamer?

Attığın linkteki yazı ile yazdığım yazı oldukça yakın birbirine. Özellikle dışarıdan kaynak göstermek istiyorsan farklı görüş açıları yada farklı içerikler için belirt hepimize daha faydalı olacaktır. Bazı soruların cevabını sözlüğe inerek çıkarmak çok akıllıca değil. Örnek olarak attığın linklerde ki sözlük açıklamaları yanlış değil ama neyin ne olduğu ayırt ettirebilecek kadar detaylı da değil.

Gamer kelimesinin açıklaması da kişiden kişiye az çok değişecektir. Ülkemizde maalesef hardcore gamer olmanın en ufak ekipmana bir ton para harcamaktan ve her oyunda en iyisi olmaktan geçtiğini düşünen çok. Çok fazla ben süper gamerım diyen oyuncuyla da karşılaştım bunlara da Nintendo dediğin zaman ya susup kalıyorlar yada o ne be çocuk oyunlarımı oynayacağım diyorlar.

Monster Hunter World ilk kez gösterildiğin de sevinçten yerimde zıplamıştım. Değil forumda Türkiye'de kaç kişi E3 takip Monster Hunter'ın adını duymuştur merak ediyorum. Hardcore gamer olmak övünülecek bir şey değil kimseye de faydası yok sonuçta. Ama nedense kendini böyle tanıtmayı seven çok.

Hocam sözlük kendi vazifesini aşmaz ki. Siz bir şeyi şerh etmekten bahsediyorsunuz.

İşte bende bu yüzden bu tarz sorular için sadece doğru cevabı değil aynı zamanda insanları aydınlatan cevabı tercih etmeliyiz demek istedim. Bir insana bu doğrudur deyip 3 kelimeye inanmasını bekleyebilirsiniz ama ona neden bunun doğru olduğunu açıklamak daha başarılı olacaktır.

Yazdığım ve yazılan paragraflar sonucunda ortaya çıkan bilgi bir sözlükte yazan tek cümleden çok daha aydınlatıcı olacaktır.
Üstüne üstlük her konu olmasa da bu konu gerçekten sabit, keskin ve su götürmez çizgilere sahip değil.

Kısacası sözlüğe bir lafım yok ama sözlükten çıkan yazıların bu tarz tartışmaları ve soruları sonlandırma kapasitesi oldukça düşük.

Her ikiside bos insan bana gore. Oyunlara fazla anlam yuklemenin bir anlami yok. Cogunlugu kilolu ve obez kisiler zaten.

Geri
Yukarı