PlayStation 3 gücüne sahip bir bilgisayar toplamak

'PlayStation' bölümünde Recep Baltaş tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde başlatılan konu.

1. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.528
    Yer:
    İstanbul
    Diyelim ki ben şu an en son çıkan parçalardan oluşan bir sistem hazırladım. Intel i7-980X olsun, HD 5970 olsun, bilmem kaç GB RAM olsun.

Bu parçaların güçlerinin toplamı Playstation 3'ün işlem gücü ile aynı mıdır? Düşük veya yüksek midir? Mesela ben bunun cevabını bilmeden PS3 aldım.

Kasma derdi yok, hem güçlü hem de ucuz.(Bilgisayar sistemine göre.) Call of Duty Modern Warfare 2 en son sistemle oynasam full grafiklerde herhangi küçük bir kasma meydana gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ağustos 2017
  2. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.528
    Yer:
    İstanbul
    Şu anda PlayStation 3’ten daha hızlı bir PC toplamam mümkün ki topladığın sistem de PS3 ile işlemci olarak eşit, ekran kartı olarak ise PS3’ten 6 kat daha hızlı.i

PS3 almakla iyi etmişsin. Gerçi XBOX 360 ile görüntüler daha iyi oluyor 

Grafikleri bu sistem ile sonuna kadar açıp kasmadan oynayabilirsin.

3. Gandalf Dayı

Gandalf Dayı Picopat

Beğenileri:
    600
    Yer:
    Los Santos Customs
    PS3 mazide kaldı. Artık yeni nesile geçin. Oyun çkmıyor artık.
    Eğer düşük bütçeniz var ise bence geleceğe dönük G4400-GT 1030 tabanlı stabil bir sistem toplayabilirsiniz.

4. Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM Femtopat

Beğenileri:
    464
    Yer:
    ANGARA
    Öncelikle MIPS mimarisinin tam anlamıyla öğrenilmesi gerekmektedir.
    Mips Mimarisi - Türkçe Bilgi
    Daha sonra günümüz PC teknikleri ile kıyaslaması yapılırsa, küçük çaptaki donanım da olsalar, bazı işleri ne denli iyi yapabildikleri anlaşılabilecektir.

5. ArkeoBoy

ArkeoBoy Attopat

Beğenileri:
    180
    Ben de merak ediyorum. PS'ın içinde ne var da bilgisayardan güçlü olabiliyor? PS'ın maliyetiyle bilgisayarda sadece ekran kartı alabiliyoruz. Bir açıklama yapabilecek var mı?

6. GCN

GCN Decapat

Beğenileri:
    3.749
    PS4'te R9 270 var, yani RX 460'tan azıcık daha güçlü. Sony PS'yi maliyetine ya da zararına satıyor. Önemli olan insanları PS sahibi yapmak. Asıl parayı bitmek bilmeyen oyun satışlarından kazanıyorlar. Olay bu kadar basit. Aynı bileşenlere sahip PC ile kıyaslandığında; oyunlarda PC'den daha güçlü sayılır. Nasıl mı? PS sırf oyun için tasarlanıyor, işletim sistemi sırf oyun için rafine edilmiş... vs. O yüzden daha stabil performans gösteriyor, kasma ya da abuk sabuk hatalar vb. yaşanmıyor.

Son düzenleme: 2 Ağustos 2017
    KaraKartalw ve ArkeoBoy bunu beğendi.
  7. Furkan Çengel

Furkan Çengel Attopat

Beğenileri:
    76
    PS3 te R9 270 yok. O dedigin PS4. 9800GT ayarlarinda birsey var. Yani daha AMD bile degil. ATI GPU var.

Aslinda haklisin. PS4 demek = i3 3220 / GTX 750 Ti

Ama R* gidip GTA 6'yi 750 Ti'a gore yapmiyor. Adamlar once yapiyor sonra optimize ediliyor. Ama konsola direk icindeki GPU ya gore programlaniyor. Onun gucunun bir damla bile kaybetmek istemiyor. 8 cekirdekli jaguar islemciye gore 8 ine ayri isler atayip programlaniyor.

Bu yuzden gelecek AMD RYZEN ve Multi-Core. Konsola 8 cekirdege yapilan optimizasyonu PC ye gecirmek ne kadar zor.

Son düzenleyen: Moderatör: 3 Ağustos 2017
    okan04, KaraKartalw ve GCN bunu beğendi.
  8. GCN

GCN Decapat

Beğenileri:
    3.749
    Düzelttim. Konu PS3 olunca uykulu kafayla PS4 diye 3'e gitti kafa. :D

En kısa tanım budur. Olay budur.

9. ready113358

ready113358 Attopat

Beğenileri:
    59
    Bu konuyu hortlatma nedeniniz ne? 2010 yılında PS3'e eşit sistem toplamak zordu sebebi belli konsollar iyi optimize ile oyunları çok iyi grafiklerde açabilir. Ama şimdi yıl 2017 tabi kimse PS3'e eşit bi sistem dizmez.

10. SGOkan

SGOkan Decapat

Beğenileri:
    435
    Yer:
    İzmir
    PS3 *harika* tasarlanmış bir mimariye sahipti ancak kullanılması çok zordu. İnternet'te PS3 Cluster'larını görebilme nedeniniz bu. Harika bir şekilde ölçeklendirilebiliyor yetenekli ellerde. Ortalıkta PS4 veya XONE diye bir şey olmasaydı şuan her platforma çıkan oyunları bilgisayarlarda çok daha iyi oynuyordunuz. Hem bütçe hem de geliştirme zaman aralığı olarak bilgisayarda optimizasyona çok daha fazla yoğunluk kazanılırdı.

Nazım Paşa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş