Playstation 4 Seçimi

Travis

Kilopat
Makaleler
2
Selamlar ilk öncelikle. :) Bu yıl PS4'e çıkan exclusive oyunlara ağzım açık bakmam üzere artık PC'den biraz uzaklaşıp kendimi konsola vermek istiyorum. Almadan önce size bir kaç şey için danışmak istedim. Alacağım ilk oyun konsolu olacağı için cahilliğimi mazur görün. Sorularıma Gelirsek,

• 1-) Depolama alanını kaç GB seçmeliyim?
Her oyunu PS4'e satın almayacağım ilk olarak bunu belirteyim. Sadece exclusive veya konsolda daha rahat oynanabilen oyunları satın alacağım. Aldığım oyunun bütün meyvelerini yedikten sonra silerim ve o oyuna uzun süre girmem. Silmek istemeyeceğim oyunlarda olur. Onu basitçe şöyle anlatıyım: Misal Marvel's Spider-Man oyununu yan görevlerine kadar bitirdikten sonra silmiyeceğim. Oyunda ki bana göre en eğlenceli kısım olan web swinging için arada girer gezinir çıkarım. Bir de şöyle bir durum var, arkadaşlarımı evime davet ettiğimde onlarla oynamak için aldığım oyunları silmeyeceğim. Örneğin Yeni çıkacak olan Mortal Kombat 11, Fifa 19 sürekli yüklü olacak. Böylelikle, 500GB mı, 1TB mı seçmeliyim?

• 2-) PRO modelimi Slim modeli mi almalıyım?
4K bir televizyonum yok, bu yüzden 4K oyun oynama gibi bir şansım yok. İleride belki alırım, ama çok ileride. ''Eee, madem bunu biliyorsun neden aklına böyle bir şey takıldı?'' derseniz bir nebze haklısınız. PRO modeli donanım olarak daha güçlü diye biliyorum, oyunların 30 FPS yerine 40-50 FPS olursa ve daha akıcı olursa PRO alabilirim. Son olarak aradaki fiyat farkına değiyor mu?

• 3-) Playstation'da akıcılık nasıl?
Üstte madem akıcılık diye belirttim, bundan devam edeyim. 30 FPS çalıştığına göre akıcılık nasıl oluyor? PC'de oynadağım oyunu 30 FPS yapınca berbat oluyor. Playstation'ın 30 FPS'si daha bir değişik falan mı?

• 4-) Kutulu oyun mu? dijital oyun mu?
Herhangi bir takıntım yok, hangisi ucuzsa onu alırım. Sorum şu şekilde: şimdi ben X oyununu kutulu olarak satın aldım. Satın aldıktan sonra kütüphaneme eklenip oradan mı oynayacağım? Yoksa oynamak için her seferinde CD'yi takmam mı gerekecek?

• 5-) PAL, NTSC ve Eurasia ne?
Hangisini tercih etmeliyim? Kısaca açıklarsanız güzel olur. Örneğin bunun ile bunun arasında ne fark var?

Buraya kadar okuduysan bile teşekkürler. Cevaplarınız benim için önemli, lütfen fikirlerinizi esirgemeyin. :)

@Akif @Furkan17TR

Çözüm
1-) Depolama alanını kaç GB seçmeliyim?
Son çıkan RDR 100GB diyorlar. Çift DL-BD :)

Sana fikir vermesi açısından bazı oyunların boyutlarının korsan sürümlerine bakıp kıyasla. Ki bunlar güncel değil. Yeni oyunlar baya büyük.

Artık 500GB yetersiz. 1TB ile rahat rahat oynarsın.

2-) PRO modelimi Slim modeli mi almalıyım?
4K TV yoksa Pro gereksiz mi? Pro ve Slim modelini araştır.

3-) Playstation'da akıcılık nasıl?
Playstation akıcılığı gibi saçma bir argüman yok :). Akıcılık hissi oyun platformu ile ilgili değil, oyunun motoru ile alakalı.

4-) Kutulu oyun mu? dijital oyun mu?
Bu sorunun cevabını kendin vermişsin zaten. Hangisi ucuzsa onu alın.

Ama kutulu aldığınız oyunu taktığınız zaman CD'den yükler. Oyunu başlatmak istediğin zaman CD'yi takmak zorundasın. Yoksa yükle sat yükle sat. Tek CD ile tüm ülke oyuna sahip olur :).

5-)PAL, NTSC ve Eurasia ne?
Bu terimler artık eskidi. Bölge kilitleri kalktı. PS2/3'te vardı bu olay. PS4'te ise PSN'de oyunların DLC'leri ve farklı bölge oyunların farklı diller içermemesini değiştiriyor.

Mesela Japonya'dan aldığın bir kutulu yada dijital oyunda Türkçe dil ayarı olmayacak. Türkçe istiyorsan Avrupa bölgesinden dijital yada kutulu almalısın.

Düzenleme: Zamanda linki paylaştığım için ceza alacağım ama maksat bilgilendirmek. Başka türlü oyun boyutunu CD'nin arkasındaki parlak yüzeye bakarak anlayamayız :).

Ayrıca PS5 çıksa yarın alamazsın. 2000 liraya girmez. En az 4000 Liradan girer. Vergi ve doların durumu belli. Yedek parçası, yeni Dualshock 5 ve PSVR :).

PS5 çıktığında basit birşey olmayacak. Yer yerinden oynayacak. En azından şunu biliyoruz ki PS5 alan PSVR ile bundle alacak. Aynı Xbox One çıkışında kamerayı yanında zorunlu kılıp 100$ pahalıya satıldığı gibi. Cihaz 500$ VR 200$. Çıkan parayı siz düşünün. Çıkışı hızlandırmak için VR olmadan da çıkacak ama VR daha baskın olacak. PS5'in olayı 4K ve VR.
Bazı sorularını cevaplıyorum:
2) 4K TV'in yoksa direk Slim al bence. Pro sürümü, piyasaya oyunculara oyun oynarken "4K" sunmak için girdi, FPS artırmak için değil. Ki ona rağmen, PS4 Pro'daki oyunların çoğu native 4K sunanamakta, bazıları 1440p sunarak onu upscale ederek sana 4K olarak gösteriliyor.
3) PS'de oyunlar 30 FPS çalışmasına karşın gayet akıcılar. 58 ve 60 FPS arasını bile fark edebilen ben, oynarken bir sıkıntı yaşamadım. Tabii bazı oyunların PS4 ile bireysel sıkıntıları var, onlardan bahsetmiyorum.
4) Kutulu aldığın oyunlar açıldığında her zaman içindeki CD'yi gerektirir, ama -eğer olası güncellemeleri saymazsak- oyunun PS'ine daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sonuçta CD'ye yazılmış verileri PS'ine yazdırıyorsun ve internet'ten herhangi bir indirme gerçekleştirmiyorsun.

PS5 bu yılın sonunda çıkıyor. Bence onu bekle.
Bu kadar kesin dille konuşan insan kaynak da bırakmalı bence.

Bazı sorularını cevaplıyorum:
2) 4K TV'in yoksa direk Slim al bence. Pro sürümü, piyasaya oyunculara oyun oynarken "4K" sunmak için girdi, FPS artırmak için değil. Ki ona rağmen, PS4 Pro'daki oyunların çoğu native 4K sunanamakta, bazıları 1440p sunarak onu upscale ederek sana 4K olarak gösteriliyor.
3) PS'de oyunlar 30 FPS çalışmasına karşın gayet akıcılar. 58 ve 60 FPS arasını bile fark edebilen ben, oynarken bir sıkıntı yaşamadım. Tabii bazı oyunların PS4 ile bireysel sıkıntıları var, onlardan bahsetmiyorum.
4) Kutulu aldığın oyunlar açıldığında her zaman içindeki CD'yi gerektirir, ama -eğer olası güncellemeleri saymazsak- oyunun PS'ine daha hızlı yüklenmesini sağlar. Sonuçta CD'ye yazılmış verileri PS'ine yazdırıyorsun ve internet'ten herhangi bir indirme gerçekleştirmiyorsun.
Çok teşekkürler. :) PRO yerine Slim almak çok daha mantıklı o zaman. Aradaki fiyat farkına da değmiyor.

1-) Depolama alanını kaç GB seçmeliyim?
Son çıkan RDR 100GB diyorlar. Çift DL-BD :)

Sana fikir vermesi açısından bazı oyunların boyutlarının korsan sürümlerine bakıp kıyasla. Ki bunlar güncel değil. Yeni oyunlar baya büyük.

Artık 500GB yetersiz. 1TB ile rahat rahat oynarsın.

2-) PRO modelimi Slim modeli mi almalıyım?
4K TV yoksa Pro gereksiz mi? Pro ve Slim modelini araştır.

3-) Playstation'da akıcılık nasıl?
Playstation akıcılığı gibi saçma bir argüman yok :). Akıcılık hissi oyun platformu ile ilgili değil, oyunun motoru ile alakalı.

4-) Kutulu oyun mu? dijital oyun mu?
Bu sorunun cevabını kendin vermişsin zaten. Hangisi ucuzsa onu alın.

Ama kutulu aldığınız oyunu taktığınız zaman CD'den yükler. Oyunu başlatmak istediğin zaman CD'yi takmak zorundasın. Yoksa yükle sat yükle sat. Tek CD ile tüm ülke oyuna sahip olur :).

5-)PAL, NTSC ve Eurasia ne?
Bu terimler artık eskidi. Bölge kilitleri kalktı. PS2/3'te vardı bu olay. PS4'te ise PSN'de oyunların DLC'leri ve farklı bölge oyunların farklı diller içermemesini değiştiriyor.

Mesela Japonya'dan aldığın bir kutulu yada dijital oyunda Türkçe dil ayarı olmayacak. Türkçe istiyorsan Avrupa bölgesinden dijital yada kutulu almalısın.

Düzenleme: Zamanda linki paylaştığım için ceza alacağım ama maksat bilgilendirmek. Başka türlü oyun boyutunu CD'nin arkasındaki parlak yüzeye bakarak anlayamayız :).

Ayrıca PS5 çıksa yarın alamazsın. 2000 liraya girmez. En az 4000 Liradan girer. Vergi ve doların durumu belli. Yedek parçası, yeni Dualshock 5 ve PSVR :).

PS5 çıktığında basit birşey olmayacak. Yer yerinden oynayacak. En azından şunu biliyoruz ki PS5 alan PSVR ile bundle alacak. Aynı Xbox One çıkışında kamerayı yanında zorunlu kılıp 100$ pahalıya satıldığı gibi. Cihaz 500$ VR 200$. Çıkan parayı siz düşünün. Çıkışı hızlandırmak için VR olmadan da çıkacak ama VR daha baskın olacak. PS5'in olayı 4K ve VR.

Son düzenleme:
Çözüm
Depolama alanını bence en düşük olanını alıp yanına harddisk alın aynı işi görür ve daha çok alanınız olur. Ps5 konusuna gelirsek yılın sonunda çıksa bile tamamen oturması 2 yıl sürer diye düşünüyorum. Şimdi ps4 alıp ilerde 3-4 yıl sonra ps5 e geçmeniz daha mantıklı.

@Furkan17TR Çok teşekkürler öncelikle. :) Sorularım cevap buldu gibi.
  • 1-) aradaki 200-150 TL farkı ödeyip 1TB almayı karar verdim.
  • 2-) Arada ki 700 TL fark değmez diye düşünüyorum, Slim almaya karar verdim.
  • 3-) Anladım. :)
  • 4-) Bunu da anladım. :) Espirinizden sonra aklıma bir soru daha geldi onuda size danışmak isterim. Soru şu: şimdi aldığım X oyununu ben başka bir konsolda çalıştırabiliyor muyum ? Örneğin arkadaşım X oyununu bitirdi ve bana verdi. Verdiği oyunu ben kendi konsolumda oynıyabilir miyim ?
  • 5-) Tamamdır. :) Bu ikisi arasından hangisini almalıyım sizce?
1. Ürün: Captcha Verification
2. Ürün: Captcha Verification

@Batmazz06 Teşekkürler. :)
@Ribozom Teşekkürler. :)

@Furkan17TR Çok teşekkürler öncelikle. :) Sorularım cevap buldu gibi.
  • 1-) aradaki 200-150 TL farkı ödeyip 1TB almayı karar verdim.
  • 2-) Arada ki 700 TL fark değmez diye düşünüyorum, Slim almaya karar verdim.
  • 3-) Anladım. :)
  • 4-) Bunu da anladım. :) Espirinizden sonra aklıma bir soru daha geldi onuda size danışmak isterim. Soru şu: şimdi aldığım X oyununu ben başka bir konsolda çalıştırabiliyor muyum ? Örneğin arkadaşım X oyununu bitirdi ve bana verdi. Verdiği oyunu ben kendi konsolumda oynıyabilir miyim ?
  • 5-) Tamamdır. :) Bu ikisi arasından hangisini almalıyım sizce?
1. Ürün: Captcha Verification
2. Ürün: Captcha Verification

@Batmazz06 Teşekkürler. :)
@Ribozom Teşekkürler. :)
Evet diğer konsollarda da çalışıyor arkadaşlarınızla farklı oyunlar alıp değilebilirsiniz hem çeşitlilik olur hem de maliyet azalır. Eurasia garantisi olanı tercih etmeniz daha iyi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı