PlayStation 5 Amazon'dan Satın Alma Rehberi ve Ufak Bir Ön İnceleme

Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim.

Sonunda ''atari'' diye tabir ettiğimiz konsolları saymaz isek bir 20 yıllık bir PC kullanıcısı olarak ilk konsolum olan Playstation 5'im elime ulaştı.

Bu yazımda fahiş rakamlar ödemeden ( En azından Türkiye'ye göre. ) nasıl bir Playstation 5 alabileceğinizi anlatacağım.

Not: Bu yazı Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır rehberi değildir.

1) Stok Öncesi Hazırlık:

Stok kovalayıp denk gelebilmek ve sepete atıp alışverişi tamamlayabilmek Playstation 5 için oldukça zor. Stoklar ister yurtdışında çeşitli sitelerde olsun, ister Amazon'da olsun, isterse yurtiçinde çeşitli teknoloji sitelerinde olsun dakikalar değil resmen saniyeler içinde tükeniyor. Bunun için hazırlığınızı önceden yapmanızda fayda var.

- Amazon hesabınızda alışveriş için kullanacağınız kredi kartınız ekli bulunsun.
- Amazon hesabınız her daim açık olsun, şifre girmek zaman kaybettirir.
- Ürününüzün gönderileceği adres mutlaka ''default'' adresiniz olarak kayıtlı bulunsun.
- Alışveriş yapacağınız kredi kartınız 3D Secure olmadan alışveriş yapmaya açık, internet ve mail order'a açık, yurtdışı alışverişlere açık olsun.

Bu adımları önceden hallederseniz stok açıldığı gibi saniyeler içinde alabilirsiniz.

Not: Çeşitli stok takip siteleri, anlık stok bildirimleri atan Twitter hesapları, Stok takibi için kurulmuş olan Discord, Whatsapp, Telegram gruplarında bulunmanız sizi 1-0 öne geçirecektir.

2) Amazon Tercihi, Alışveriş ve Sonraki Süreçler:

Öncelikle hangi ülkenin Amazon'undan alacağınızı iyi seçin. Seçenekleri eledikçe karar verme oranınız ve alışverişi stoklar tükenmeden tamamlayabilme ihtimaliniz artacaktır.

Ucuzdan pahalıya sıralama yapmak gerekirse:

1) Amazon UK 463 £ 2) Amazon FR 527 € 3) Amazon DE 545 € (Tüm rakamlar kargo + gümrük vergisi dahil toplam fiyatlardır, PS5 Digital Edition'ın rakamlarıdır.)

Her Amazon'un TR gönderimi bulunmamaktadır. Bulunanların bile bir süre sonra TR gönderimi kapanabilir. Şu an Playstation 5 için TR gönderimi açık tüm Amazon'lar: İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya.

Stok yakaladınız ürünü sepete eklediniz ve alışverişinizi tamamladınız. Şimdi en heyecanlı kısım başladı beklemek. :) Öncelikle bir Tracking ID yani konşimento numaranız olacak. Bu numarayı zaten zamanla ezberleyeceksiniz çünkü sürekli ürününüzün ne durumda olduğunu kontrol etmek isteyeceksiniz. Amazon'da ''Your Orders'' kısmında mevcut siparişinizin Tracking ID'sini bulup ilgili kargo şirketinin sitesinden takip edebilirsiniz. Ürününüz hangi kargo firmasına verildi ise o firma tarafından Amazon'a kayıtlı olduğunuz e-mail adresinize ilgili konşimento numarasının bulunduğu bir mail gelecektir. Benim ürünüm DHL ile geldi. Bunun dışında UPS ve Aramex ile de gelen gönderiler var.

Amazon tarafından tarafınıza gönderilmek üzere yolan çıkan bir ürünün tüm aşamaları aşağıdaki gibidir. Örnek teşkil etmesi açısından kendiminkini buraya ekliyorum.

süreç.png

Ürünümü 03.12.2020 tarihinde saat 11.30 civarında aldım ve elime 08.12.2020 tarihinde saat 13.00'de ulaştı.

Öncelikle ürün İngiltere içerisinde biraz gezindikten sonra Almanya'ya uçuyor. Sonrasında ise yurda giriş yapıyor. Yurda girdikten itibaren ( Bakınız: 9. Güncelleme ) DHL'i arayıp ( 444 00 40 ) ilgili konşimento numaranızı ve TC kimlik numaranızı vererek gümrük işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Eğer siz aramazsanız DHL mutlaka bu bilgileri almak adına sizi arayacaktır.

12. Güncelleme ( Gönderi gümrüğe tabidir. ) sizi tedirgin etmesin. Zaten ürünü satın alırken tüm kargo ve gümrük ücretleri dahil satın alıyorsunuz. Yani kısacası Amazon sizin yerinize gümrük işlemlerini hallediyor. DHL'e herhangi bir ek ücret ödemiyorsunuz. Ve ilgili gümrük kontrol işlemleri de tamamlandıktan sonra DHL ürününüzü teslim etmek adına ürününüzün gümrükten çıkışını yapıyor. ( 15. Güncelleme )

Bundan sonrası bulunduğunuz bölgede DHL var ise bizzat, yok veya uzak ise başka bir kargo firmasına ürününüzü teslim ederek ürününüzü size ulaştırıyor. Mesela benim ürünümü DHL, Yurtiçi kargoya teslim etmişti. Bu durumda yine DHL size bir SMS göndererek ürününüzü hangi kargo firmasına gönderiyse ismini ve kargo takip numarasını paylaşıyor.

Ve tüm bu sürecin sonunda ürününüz kapınıza kadar geliyor. Bir kaç fotoğraf ekledim. :)

ps5_5.jpg

ps5_3.jpg

ps5_2.jpg

ps5_1.jpg

4) Ön İnceleme ve Kişisel Görüşlerim:

Öncelikle kutuyu kaldırdığımda inanamadım çünkü cihaz ciddi anlamda ağır. Kutuyu açtığımızda karşımıza klavye kutusuna benzer bir kutu daha çıkıyor. İçerisinde Dualsense, HDMI 2.1 kablosu, Type-C şarj kablosu, güç kablosu ve konsol standı bulunuyor.

Altındaki kutuda ise tüm heybeti ile Playstation 5 bizi bekliyor. Ve bu alet çok büyük! Ciddi anlamda büyük yani kıstas olması açısından yukarıda kasam ile olan fotoğrafa bakabilirsiniz.

Bunun dışında ilk kurulum ve diğer izlenimlerle ilgili de bir kaç şey söylemek isterdim ama ürünüm İngiliz priz olduğu için bir dönüştürücü ile kullanmam gerekiyor fakat pek harika yerli alışveriş sitelerimizden biri tam 3 gündür bir adet dönüştürücüyü jet kargo hizmeti olmasına rağmen tarafımıza teslim edemedi. :)

Not: Amazon İngiltere'den alırsanız ya dönüştürücü ile ya da radyo kablosu diye tabir edilen bir güç kablosu ile kullanmanız gerekmekte. Eğer daha önce bir Playstation 4 sahibi iseniz ( Playstation 4 Pro olmaz ) onun güç kablosunu da takıp sorunsuz bir şekilde cihazınızı açabilirsiniz.

Bu arada benim bir konsola geçme sebebim ise PC oyunculuğunun artık bana külfet gelmesi. İşim gereği bütün gün bilgisayar başındayım ve açıkçası eve gelince tekrar bilgisayar başına oturmak zorluyor beni. Şöyle uzanıp rahat rahat oyun oynamak istiyorum. Yok dll dosyası eksik, yok ekran kartına güncelleme geldi oyunun performansı çöp oldu. Bir ekran kartı değiştirmek istesem yok işlemciye darboğaz yapıyor onu da değiştireyim yok çipset farklı anakartı da değiştirmem lazım. Acaba güç kaynağı yetecek mi yenilesem mi? Bunları düşündüm ve bir ekran kartı, anakart ve işlemci güncellemenin tarafımıza en az 9.000 - 10.000 TL'ye mal olacağını hesapladım. FPS sayacına bakmaktan oyuna mı konsantre olayım yoksa Manas destanı gibi grafik ayarları içerisinde mi boğulayım. Konsol kolaylık ve rahatlıktır. Yine bazı rekabetçi oyunlarımı bilgisayar üzerinden devam ettireceğim fakat ana makinem bundan sonra Playstation'ım olacak.

5) Garanti Konusu:

Geldik herkesin en çok merak ettiği kısma. Amazon'dan aldığınız her ürün için sorgusuz, sualsiz, sıkıntısız 1 ay içinde iade etme ve paranızı geri alma hakkınız bulunmaktadır. Bunun dışında Amazon Avrupa, Playstation'lara 2 yıl kendi garantisini sunmaktadır. Ve bu garanti benim gözümde Sony Eurasia garantisinden büyüktür.

Bir sorun olduğu taktirde ürününüzü ilgili Amazon'a PTT yolu ile kargolamanız gerekmektedir. Bu kargo ücreti tarafınızdan karşılanmaktadır fakat ilgili kargo ücretini gösterir belgeyi Amazon'a iletirseniz bu ücreti Amazon kartınıza iade eder. Zaten Amazon'un tarafınıza tekrar göndereceği kargo ücretsiz olacaktır.

Biraz uzun bir yazı oldu fakat umarım yurtdışından almayı düşünenler için yardımcı olabilmişimdir.

Kusura bakmayın. İyi ki hatırlattınız o kısmı eklemeyi unutmuşum hemen ekliyorum hocam.
Mesaj düzenleme süresi varmış geçtiği için düzenleme yapamıyorum. O yüzden buraya atıyorum:

Ürünün bana maliyeti kargo ve vergiler dahil toplam 462. 85 £ oldu.

Eki Görüntüle 770944
Bu arada, Digital Edition fiyatı 359 Sterlin değil miydi?

Dostlar Amazon'u geçtim daha ürünün güncel TR fiyatı bile belli olmadı gümrük vergisi indirimi sonrası..

Amazon'da durum daha vahim. Bildiğim kadarıyla 03/12/2020 tarihinden bu yana hala stok gelmedi. Etrafta 14 - 15 Ocak'ta yurtdışı stokları (3.Parti) gelecek diye bir söylenti var. Ancak o zaman vergileri karşılaştırabiliriz.

Bu arada 03/12/2020 tarihli siparişler için oluşan gümrük farkını Amazon ödemeye başladı. Benim kendi ürünüm için 10 - 12 £ civarı bir iade alacağım diye tahmin ediyorum.

Bugün itibariyle Amazon, yaptığım alışveriş için kartıma 14 pound gümrük iadesi yapılacağına dair bir mail attı. 👍
Hafta sonu -eğer üşenmezsem- 3 aylık uzun kullanım deneyimleri ile ilgili bir inceleme yazacağım Sosyal'e.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı