PlayStation markası, Sony'nin elinde kalan son koz mu?

Film sektörünü geçin konumuz o değil. Son günlerde kafamı kurcalamaya başladı bu konu. PlayStation markası olmasa Sony çok fazla değer kaybeder gibi geliyor bana. Telefon desen satmıyor, laptop desen piyasada görmeyeli çok uzun zaman oldu, televizyonda da başka markalar tercih ediliyor. Bence PlayStation ve Sony Interactive Entertainment, Sony'nin elinde kalan son kozlar, markalar. Microsoft çok üst düzey bir hamle yapıp PlayStation'u devirebilirse Sony, yüksek ihtimalle büyük bir hisse düşüşü yaşayacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ses sistemleri ve aynasız profesyonel fotoğraf makinesi sektöründe de gayet önde ve iyi satıyor bence.

Sony'nin ürettiği şeyleri ve yaptığı ilkleri saysak sabaha kadar bitmez. Yıllardır Sony firmasını takip ederim neredeyse her telefonunda bir ilk vardır. Mesela Sony Xperia Z5 Premium dünyanın ilk 4K ekranlı telefonu, Sony Xperia 1 dünyanın ilk 4K HDR OLED ekranlı telefonu vb. Biz aslında Sony logosunu hiçbir yerde görmüyoruz ama dinlediğimiz çoğu müzikten, izlediğimiz çoğu filmden Sony para kazanıyor. Telefonları dünya genelinde pek satmıyor ama televizyonları Hindistan gibi ülkelerde en fazla satan televizyon markası. Kulaklıkları ve ses sistemlerinde bütün dünyada satışları çok iyi. Profesyonel kameralar ve Profesyonel video kameraları çok satıyor bütün filmler Sony kameralarla çekiliyor diye biliyorum. Playstation' ı anlatamaya gerek yok zaten. Şu anda telefon piyasasının %60'ına sensör satıyor diye biliyorum. Samsung da Sony'den sonra dünyanın en büyük mobil sensör üreticisidir ama kendi telefonlarında bile Sony sensörler kullanıyor. Ve çoğu telefon üreticisine aynı zamanda batarya da satıyor. Laptop sektöründen çekildiler ama VAIO markasının hala %30'una sahipler. Tüm dünyada sunduğu hizmetler hariç bir de sadece Japonya'da sunduğu hizmetler var: Sony Bank vb. Yani sadece Playstation batsa bile çok rahat ayakta kalır. Sonuçta dünyanın en değerli 47.şirketi ve 90 milyar dolarlık değeri olan bir şirketten bahsediyoruz. Geçen yıl CES'de tanıttığı arabayı da unutmamak lazım(Sony Vision S).

Film sektörünü geçin konumuz o değil. Son günlerde kafamı kurcalamaya başladı bu konu. PlayStation markası olmasa Sony çok fazla değer kaybeder gibi geliyor bana. Telefon desen satmıyor, laptop desen piyasada görmeyeli çok uzun zaman oldu, televizyonda da başka markalar tercih ediliyor. Bence PlayStation ve Sony Interactive Entertainment, Sony'nin elinde kalan son kozlar, markalar. Microsoft çok üst düzey bir hamle yapıp PlayStation'u devirebilirse Sony, yüksek ihtimalle büyük bir hisse düşüşü yaşayacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?
Aynen Vaio'da bitti (bunu Vaio laptopdan yazıyorum).

Maalesef son koz olabilir. Eskiden PC de kraldı filmde müzikde çok büyük bir şirketti üstte denildiği gibi Vaio laptopu vardı hala olan vardır belki bende eski bir tane var saklıyorum. Şu an durumlar ters.

Yeni konular

Geri
Yukarı