Playstation'da Japon İndirimi

büyükjapon.jpg
PlayStation Store'da Japon yayıncıların yayınladığı oyunlarda indirime gidilen bir kampanya başladı.​

Fırsatlara gitmek için tıklayın.

❓ Size Bi' Soru

Nasıl buldunuz indirimleri?

resim_2021-02-10_142411.png

KAYNAK (BSC)

Fiyatlar aşırı pahalı. Hepsi ederinden fazla ücrete satılıyor. Sony'nin direkt kur üzerinden çevirmekten vazgeçmesii gerekiyor. Sırf bu fiyatlardan dolayı konsola 1 senedir oyun alamıyorum. Steam yapıyorsa onlar da yapar. Ekonomi berbat farkındayım, her şey daha kötüye gidiyor onun da farkındayım lakin alınabilir bir ücret olması gerekiyor. Şu Bayonetta Steam'de 10 TL ye düşüyor burada indirimli hali 90 TL insaf be.

Fiyatlar aşırı pahalı. Hepsi ederinden fazla ücrete satılıyor. Sony'nin direkt kur üzerinden çevirmekten vazgeçmesii gerekiyor. Sırf bu fiyatlardan dolayı konsola 1 senedir oyun alamıyorum. Steam yapıyorsa onlar da yapar. Ekonomi berbat farkındayım, her şey daha kötüye gidiyor onun da farkındayım lakin alınabilir bir ücret olması gerekiyor. Şu Bayonetta Steam'de 10 TL ye düşüyor burada indirimli hali 90 TL insaf be.
Ama burada Sony'nin bir suçu yok. Konsola çıkacak oyunlar tekrar optime edildiği için bu sebep ile döviz üzerinden satılıyor olabilir. Ne de olsa biraz daha emek veriliyor.

Ama burada Sony'nin bir suçu yok. Konsola çıkacak oyunlar tekrar optime edildiği için bu sebep ile döviz üzerinden satılıyor olabilir. Ne de olsa biraz daha emek veriliyor.
Hayır dostum arada uçurum var. 30-40 TL olsa tamam da baya fark var. Biz kısa vadede bir şey yapamıyoruz, ülkeyi ilkokul mezunu adam yönetiyor. Bu kur olaylarını anlatsak bile anlamıyor ki. Bomboş insan, en azından Sony'den bir şey bekliyorum. Haklısın sen de bir firma sonuçta bu yaptığı kara bakıyor. Ben utanıyorum yani böyle mesajlar yazmaktan fiyatı pahalı falan diye, Sony'nin hiçbir suçu yok haklısın. Türkiye Cumhuriyeti burası düştüğümüz hallere bak.

Son düzenleme:

Yapamaz.

Bilgisayar ile konsollar farklı vergilendirmeye sahip.

Bilgisayar oyunları genel olarak yazılım diye geçtiğinden dolayı sadece katma değer vergisi alınıyor. (KDV)

Konsollar ve oyunları ise ülkemizde lüks tüketime girdiğinden dolayı KDV'ye ek olarak ÖTV de alınıyor. Bir de buna Sony Türkiye'nin İngiltere'ye bağlı olması + aç gözlü Aral firması da eklenince bir de güncel euro, pound kuru düşünüldüğünde fiyatlar maalesef yüksek kalıyor.

Şaka gibi gelebilir fakat hani o AVM'lerde 1 lira atıp Iphone düşürmeye çalıştığınız kumar makineleri var ya.. İşte onlar ise ülkemize giren konsollar aynı gümrük vergisine tabi.

Konsol ve oyunlarının fiyatlarının düşmesi için öncelikle vergilendirmenin değiştirilmesi gerekiyor. Bunu yapacak olan da devletin ta kendisi.

Sonrasında Sony'nin doğrudan Türkiye ofisi açması gerekiyor. Ama güncel kurlardan dolayı konsol satışları ülkemizde düşük olduğundan dolayı bu riske girmezler.

Ve finalde döviz kurlarının düşmesi gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı