PNY RTX 3080 Ti'de çekirdek hızı ve çekirdek hızı Boost farkı nedir?

whitest

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Kısa süre önce bu ekran kartını aldım.

Öncelikle birkaç kaynaktan araştırdım fakat tam istediğim cevapları alamadığım için ve cevaplarımı en net Technopat sayesinde aldığım için buraya konu açmak istedim. Çekirdek hızı Boost, overclock sonrası ulaşacağı hızı mı belirtiyor?
Çekirdek hızı 1365 MHz, çekirdek hızı Boost 1665 MHz olarak geçiyor.

https://www.hepsiburada.com/asus-ge...ti-tuf-rtx3080ti-o12g-gaming-p-HBCV000009G4HI

Bu ekran kartının çekirdek 1755MHz çekirdek hızı Boost 1785MHz olarak geçiyor. İade edip bunu almam daha mı mantıklı olur?
Şimdiden vakit ayırdığınız için çok teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS daha bilindik bir marka, uzun vadede sorun yaşamazsınız, yaşasanız da çözümü rahat olur. Ikisi arasındaki soğutma farkını bilmiyorum ancak performansları benzer olur. En fazla 3-4 FPS fark eder ki onu da benchmarkta görürsünüz, oynarken anlayamazsınız bile.

ASUS, OC modeli sizin aldığınız PNY ise normal OC olmayan model bildiğim kadarı ile kendiniz de Afterburner kullanarak OC yapabiliyorsunuz. OC yapamam derseniz de ASUS modeli daha mantıklı duruyor tabii gönderdiğiniz linkler üzerindeki fiyatları baz alarak söylüyorum.

İşlemcilerdeki boost mantığıyla aynı düşünebilirsin. Örnek vermek gerekirse Ryzen 5600x 3.7Ghz çekirdek hızına sahip ama çekirdek hızı boost'u 4.6 Ghz. Ekran kartlarında da benzer durum var işlemcideki gibi çok fark olmasada gene bir fark var.

İşlemcilerdeki boost mantığıyla aynı düşünebilirsin. Örnek vermek gerekirse Ryzen 5600x 3.7Ghz çekirdek hızına sahip ama çekirdek hızı boost'u 4.6 Ghz. Ekran kartlarında da benzer durum var işlemcideki gibi çok fark olmasada gene bir fark var.
Peki OC ekran kartı mı almak daha mantıklı. yoksa kendin OC yapmak mı?

ASUS daha bilindik bir marka, uzun vadede sorun yaşamazsınız, yaşasanız da çözümü rahat olur. Ikisi arasındaki soğutma farkını bilmiyorum ancak performansları benzer olur. En fazla 3-4 FPS fark eder ki onu da benchmarkta görürsünüz, oynarken anlayamazsınız bile.
ASUS, OC modeli sizin aldığınız PNY ise normal OC olmayan model bildiğim kadarı ile kendiniz de Afterburner kullanarak OC yapabiliyorsunuz. OC yapamam derseniz de ASUS modeli daha mantıklı duruyor tabii gönderdiğiniz linkler üzerindeki fiyatları baz alarak söylüyorum.
1656871277572.png

Burada ASUS'un bağlantısı HDMI olarak geçiyor.PNY'nin ise display olarak geçiyor ama
1656871345856.png

Display çıkışı 3 adet olarak geçiyor. Burada bağlantı kısmında yazan HDMI ve Display arasındaki fark nedir?Veya bir önemi yok mu?

Şuan gördüğüm kadarıyla PNY ile ASUS'un fiyatları hemen hemen aynı. Böyle bir durumda ASUS tercih ederim kesinlikle. Bir çok kişi de aynı şekilde karar verecektir. Çekirdek hızlarına bakarken boost hızına bakman yeterli. Çekirdek hızlarının daha düşük olması size doğrudan daha düşük FPS olarak geri dönecektir ve bu önemli bir konu.

Kısaca; imkanınız varsa ASUS'a geçiş yapın.

Burada ASUS'un bağlantısı HDMI olarak geçiyor.PNY'nin ise display olarak geçiyor ama Display çıkışı 3 adet olarak geçiyor. Burada bağlantı kısmında yazan HDMI ve Display arasındaki fark nedir?
Buna takılmanıza gerek yok. Her iki kartta da HDMI ve DisplayPort çıkışları mevcut. Monitörünüz destekliyorsa öncelikli olarak DisplayPort tercih edin. Yoksa HDMI tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki resme baktığınızda ASUS'ta 2 adet HDMI ve 3 adet DisplayPort olduğunu görebilirsiniz.

1656910867388.png

Yeni konular

Geri
Yukarı