PNY XLR8 CS3040 M.2 NVMe SSD aşırı düşük okuma ve yazma hızı veriyor

scintilla

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. İlk defa Technopat üzerinden konu açıyorum ve daha önce bir forum deneyimim yok. O yüzden bir hatam olursa kusura bakmayın. Konuya gelecek olursak, güç bela para biriktirip üç gün önce satın aldığım PNY XLR8 CS3040 NVMe SSD bende hiç tahmin etmediğim derecede düşük okuma ve yazma hızları verdi. Bir iki tane inceleme videosunda vaat ettiğinden daha düşük verdiğini gördüm fakat benim kadar düşüğünü hiç görmedim. 5600 MB/s okuma hızı ve 4300 MB/s yazma hızına kadar çıkabilen bir SSD olarak piyasaya sürüldü fakat ben taktığımdan beri her iki değeri de 1600-1800 MB/s hızları arasında alıyorum. Açıldığı için ve sorunun benim diğer aygıtlarımdan da kaynaklanacağını tahmin ettiğim için iade etmek istemedim. Açıldığı için alacaklarını da sanmıyorum ama öncelikle bu konu da pek bir bilgim olmadığı için sizlere sormak istedim. Acaba sizce SSD'de gerçekten kronik bir sorun olabilir mi? Veya sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Aşağıdaki özellikler dışında öğrenmeniz gereken bir şey varsa lütfen söyleyin araştırıp öğrenip yanıtlayacağım. Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Anakart: Gigabyte A320M S2H rev 1.1
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor 3.20 GHz.
RAM: Corsair 16 GB (8x2) DDR4 RAM - 3200 MHz.
Ekran kartı: Radeon RX 5500 XT 4 GB.

Dosya Ekleri

• ssdspeeds.png
    ssdspeeds.png
    25,9 KB · Görüntüleme: 73
Çok teşekkür ederim. Yani SSD'de bir problem bulunmuyor. Çok basit bir cevabı varmış ama cahillikten bilemedim sayenizde öğrenmiş oldum. Peki rica etsem yazmış olduğum aygıtlara uygun ve bahsettiğiniz PCle 4.0 özelliğine sahip bir anakart önerebilme imkanınız var mı?

Çok teşekkür ederim. Yani SSD'de bir problem bulunmuyor. Çok basit bir cevabı varmış ama cahillikten bilemedim sayenizde öğrenmiş oldum. Peki rica etsem yazmış olduğum aygıtlara uygun ve bahsettiğiniz PCle 4.0 özelliğine sahip bir anakart önerebilme imkanınız var mı?

Düne kadar 950 TL'ye satılıyordu stokları bitti. Tekrar gelirse tavsiye ederim;

Gelmezse f/p alternatifler;

Pcle 3.0 anakart ile en az 3000 3500MB/s alması gerekmiyor mu?
Ama hocam en azından 3GB/s görmesi gerekmez mi ? Gen 3'ün sınırı 4GB/s diye biliyorum.

PCIe 3.0 x16 ise alabilir o anakartın detaylarına çok hakim değilim, CS3040 üzerinde yazan verileri alabilmesi için dedim. Hem 5500 XT de PCIe 4.0 x8 bir ekran kartı olduğundan bu veri yolu elindeki iki donanıma birden fayda sağlayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bütçe?

950TL ama bunu önerebilirim:

Düzeltme: Stok yokmuş. :)

Bütçem 500 ila 1000 tl arası diyebiliriz. Attıklarınıza baktım 1150 falan olanda var gerekirse biraz daha ekleyip ondan da alabilirim fakat kendimi çok zorlamak istemiyorum ssd yi de yeni aldığım için. Hepsiburada linkinde gigabyte b550m olanın özellikleri uygunsa eğer fiyatı benim için şu an uygun. Ay sonu alabilirim. Ama derseniz yok gerekirse 1 2 ay daha bekle msi b550-a pro veya mag550 alabilirim. Bu arada ssdde sorun olup olmadığına tam emin olabilir miyim şu an? ona göre satıcıyla iletişime geçebilirim. Eğer yoksa anakartı aldıktan sonra düzelir heralde.

Bütçem 500 ila 1000 TL arası diyebiliriz. Attıklarınıza baktım 1150 falan olanda var gerekirse biraz daha ekleyip ondan da alabilirim fakat kendimi çok zorlamak istemiyorum SSD'yi de yeni aldığım için. Hepsiburada linkinde Gigabyte B550M olanın özellikleri uygunsa eğer fiyatı benim için şu an uygun. Ay sonu alabilirim. Ama derseniz yok gerekirse 1 2 ay daha bekle MSI B550-A Pro veya MAG550 alabilirim. Bu arada SSD'de sorun olup olmadığına tam emin olabilir miyim şu an? Ona göre satıcıyla iletişime geçebilirim. Eğer yoksa anakartı aldıktan sonra düzelir herhalde.

Bu anakartı almak daha mantıklı diyorum ben.

Bu da alınabilir. Fakat bütçenizi zorlamak istemesseniz tavsiye etmesemde bu var:

Geri
Yukarı