POCO X3 NFC İncelemesi

Merhabalar, bugün birkaç gün önce almış olduğum POCO X3 NFC hakkında inceleme yapacağım. Umarım bütçesi bu seviyede olan arkadaşlar için yol gösterici bir inceleme olur. Şunu söylemeliyim ki bu inceleme ağırlıklı olarak öznel fikirlere dayanacak. Teknik bilgileri öznel yorumlarıma dayanarak vereceğim.

Tasarım

Tasarım olarak arkadaki 4'lü kamera kombinasyonunun hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Kamera dizaynı pop-up şeklinde geldiği için düz bir zemine koyduğumuz da dengesizlik yaratması sizi endişelendiriyor olabilir. Fakat bunu kutu içeriğinden çıkan kılıfla çözmüşler. Arkadaki POCO yazısının telefona güzel bir görüntü kattığını da söylemeliyim. Ekran tasarımına gelirsek kameranın küçük olması ekrandan kayba yol açmaması iyi bir özellik. Ama kenarda olsaymış daha iyi olurmuş.

Kutu İçeriği

Kutunun içeriğinden bir adet kılıfın çıkması ve telefonun ekran koruyucu ile birlikte gelmesi ekstra bir masraftan kaçınmak için ideal olmuş.

120 Hz Ekran Deneyimi

İlk başta telefonun yenileme hızını 60 Hz'de kullanıp 120 Hz'e geçtiğimde akıcılık farkını arayüzde ve sosyal medya da fark etmemek mümkün değil.

120 Hz Oyun Deneyimi

Telefonu COD Mobile'da test ettiğimde en düşük grafiklerde yaklaşık 110-120 FPS (GFX TOOL programını kullandım.) arası gördüm. Yer yer FPS'ler 80 veya 90' a düşse de akıcılık olarak 60 Hz'e göre ciddi fark yarattığı yadsınamaz.

Batarya ve Şarj Süresi

Açıkçası daha iyi bir batarya performansı beklerdim. Batarya iyi sayılan bir değerde(5160mAh) gelmesine rağmen. Yaklaşık 1 saatlik bir oyundan sonra %25-%30 arası pil yüzdesi azalıyor. Şarj olma süresine gelirsek 1 saat gibi bir sürede %0'dan %100'e geliyor. Bu da bize 33W hızlı şarjın gücünü gösteriyor.

Isınma Problemi

Eğer yaklaşık 1.30 saat ağır bir oyun oynarsanız telefon ateş topuna dönüyor. Elinize aldığınız da elinizi yakıyor ve oyuna devam edemiyorsunuz. Yaklaşık 10 dakikalık bir aradan sonra telefon soğusa da yeni güncelleme ile bu sorunun çözülmesini umut ediyorum. Onun dışında günlük kullanımda veya müzik dinleme de ısınma problemi ile karşılaşmadım.

Kamera Performansı

Öncelikle söyleyeyim telefonu kamera için almadım. Kameradan da anlamam. Aşağıya birkaç örnek fotoğraf bırakacağım. Kalitesine siz karar verin.

Hoparlör ve Ses Kalitesi

Telefon stereo bir hoparlör ile geliyor. Ses sistemlerini aratmayacak ses kalitesi ve temiz bir ses sunumuyla geliyor. Hoparlör performansının beni çok etkilediğini söyleyebilirim. Dilerseniz menüden ekolayzır ayarlarını da yapabilirsiniz.

Telefonun Kötü Özellikleri

1. Telefon kılıfla çok kalın oluyor ve devasa hale geliyor.
2. Uzun oyun deneyiminde eli yakacak kadar ısınıyor. (Üst başlıktaki yorumu okumadan karar vermeyin.)
3. Başka bir kullanıcının yapmış olduğu temayı kullanınca küçük çaplı kasmalar meydana geliyor. Orijinal arayüz ve tema ile sıkıntı yaşamadım.
4. Klavye hoşuma gitmedi. PLAY STORE'dan klavye uygulaması indirdim.

İncelemem bu kadardı. Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. Ufak tefek sorunlarına rağmen telefonu tavsiye ederim. Umarım faydalı olur.

Not: Beğendiğim tasarım benzeri şeyler hoşunuza gitmemiş olabilir. Öznel bir konudur.

Dosya Ekleri

• POCO X3.jpg
    POCO X3.jpg
    73,6 KB · Görüntüleme: 158
  • poco pubg.jpg
    poco pubg.jpg
    129,9 KB · Görüntüleme: 163
  • poco foto.jpg
    poco foto.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 157
  • poco x3 foto 2.jpg
    poco x3 foto 2.jpg
    104,2 KB · Görüntüleme: 164
  • poco x3 foto 2.jpg
    poco x3 foto 2.jpg
    104,2 KB · Görüntüleme: 149
Bende kullanıyorum bu telefonu ve aralıksız 3 saat COD Mobile oynadım. Çok hafif bir ısınma oluyor sadece. Sizin dediğiniz gibi el yakacak bir ısınma farketmedim.

Bende kullanıyorum bu telefonu ve aralıksız 3 saat COD Mobile oynadım. Çok hafif bir ısınma oluyor sadece. Sizin dediğiniz gibi el yakacak bir ısınma farketmedim.
Hocam son güncelleme ile beraber hem ısınma problemini hem batarya problemini düzelttiler. Yaklaşık 3 saat civarı oyun oynadıktan sonra %30 civarı şarj yemeye başladı. Eskiden bu durum 1 saatti. Ekran süresinde de ciddi bir artış oldu.

Telefonda ısınma yok diyebilirim arayüz akıcı sayılır 120Hz ekran ben pek anlayamadım farkı kamera olarak alacak arkadaşlara tavsiye etmem daha evvel Mi9t Pro vardı ona göre zayif kalıyor.

Geri
Yukarı