Pöh yurt dışına operasyonu nasıl yapabiliyor?

421440

Hectopat
Merhaba dostlar, geçen haberlerde pöh Suriye'ye dualar ile uğurlandı, diye haber gördüm. Pöh yurt dışına nasıl operasyon yapabiliyor? Yani demek istediğim polis Türkiye sınırları içinde operasyon yapmaz mı? Eğer yurt dışına yapıyorsa asker vb ne iş yapacak.

Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
İyi günler,

Türkiye'de asker eksikliği sorunu var. Askerler yetmediği vakit, Özel Harekat devreye giriyor ve onlar yapıyor belirli istihbaratlar ile operasyonu.

Askerlerimizin çoğunluğundan fazlası Suriye'de olduğu için, onlar ilgilenemiyorlar.
Türkiye de asker eksikliği yok. (KK için geçerli) Son dönemde fazlasıyla alım yapıldı ve MSÜ taban puanları buna oranla çok yükseldi ek olarak sözleşmeli er/uzman için binlerce alım yapılıyor. Bedelli askerliğe rağmen silah altına alınan er sayısı 60 lardan itibaren gayet yeterli. Polis Özel Harekatın Suriye de operasyon yapmasının en büyük nedeni meskun mahal de (yerleşim yeri) olması. Aynı şekilde Suriye operasyonlarında Leopard 2A4 kullanmak yerine M60 Sabra kullanılması mantığı ile aynıdır.

Türkiye de asker eksikliği yok. (KK için geçerli) Son dönemde fazlasıyla alım yapıldı ve MSÜ taban puanları buna oranla çok yükseldi ek olarak sözleşmeli er/uzman için binlerce alım yapılıyor. Bedelli askerliğe rağmen silah altına alınan er sayısı 60 lardan itibaren gayet yeterli. Polis Özel Harekatın Suriye de operasyon yapmasının en büyük nedeni meskun mahal de (yerleşim yeri) olması. Aynı şekilde Suriye operasyonlarında Leopard 2A4 kullanmak yerine M60 Sabra kullanılması mantığı ile aynıdır.
Abim asker ve Uzman Çavuş yetersizliği yaşıyorlar. Askerlerin çoğunluğu Er ve bunlar Suriye'de profesyonel operasyon yapacak askerler değiller.

Bizzat abimler sırf bu yüzden operasyonlarını ertelemek zorunda kalıyorlar. Fark ettiyseniz son zamanlarda çok nadir askeri operasyonlar düzenleniyor.

Maalesef haberlerde söylenilen ile gerçekte olan şeyler aynı değil. Anlatamadığım şeyler var.

Abim asker ve Uzman Çavuş yetersizliği yaşıyorlar. Askerlerin çoğunluğu Er ve bunlar Suriye'de profesyonel operasyon yapacak askerler değiller.

Bizzat abimler sırf bu yüzden operasyonlarını ertelemek zorunda kalıyorlar. Fark ettiyseniz son zamanlarda çok nadir askeri operasyonlar düzenleniyor.

Maalesef haberlerde söylenilen ile gerçekte olan şeyler aynı değil. Anlatamadığım şeyler var.
Madem asker sayısı az neden alımlar gün geçtikçe azalıyor? Son günlerde Suriye de ki şehit haberlerinde neredeyse hep söz er/uzman görüyoruz. Bana göre bu saatten sonra zorunlu askerlik zaman ve para israfıdır. Onun yerine tamamen paralı askerlik gelse kimse birşey kaybetmez. Nede olsa işsizlik arttığı sürece insanlar canı pahasına istenilen her görevi yerine getirir. (Vatan millet sevgisi ile alakalı bir durum değil yanlış anlaşılmasın.) Genelde zengin ülkelerde asker/polis olan kişiler ya lejyoneller yada durumu çok kötü olan ailelerin çocukları. Ekonomik kriz derinleştikçe insanlar seve sebe paralık askerlik yapacaktır. Haberlerin doğru olmadığını birçoğumuz biliyor zaten.

Madem asker sayısı az neden alımlar gün geçtikçe azalıyor? Son günlerde Suriye de ki şehit haberlerinde neredeyse hep söz er/uzman görüyoruz. Bana göre bu saatten sonra zorunlu askerlik zaman ve para israfıdır. Onun yerine tamamen paralı askerlik gelse kimse birşey kaybetmez. Nede olsa işsizlik arttığı sürece insanlar canı pahasına istenilen her görevi yerine getirir. (Vatan millet sevgisi ile alakalı bir durum değil yanlış anlaşılmasın.) Genelde zengin ülkelerde asker/polis olan kişiler ya lejyoneller yada durumu çok kötü olan ailelerin çocukları. Ekonomik kriz derinleştikçe insanlar seve sebe paralık askerlik yapacaktır. Haberlerin doğru olmadığını birçoğumuz biliyor zaten.
Söz konusu şehitler, operasyon sonucu şehit olmuyorlar. Teröristlerin yaptığı saldırılar, bombalamalar sonucu şehit oluyorlar. Askerimiz orada yok değil, az da değil sadece eksik. Son zamanlardaki alımları bilmiyorum, ben geçen yaza göre konuşuyorum. Şu an alım yapıldı mı haberim yok.

Hatta bazı askerleri batıdan, doğuya eğitime getirip; Suriye'ye götürüyorlar. Şu an günümüzde ülkenin batı kısmında fazla asker yok çünkü hepsi Suriye'ye gönderildi.

Hatta bazı askerleri batıdan, doğuya eğitime getirip; Suriye'ye götürüyorlar. Şu an günümüzde ülkenin batı kısmında fazla asker yok çünkü hepsi Suriye'ye gönderildi.
Bu konuda haklısınız. Özellikle Trakya sınırlarında hızla silahlanan Yunan ordusuna karşı orada bulunan tek zırhlı birliğimiz Leopard 1 ler. Şunu da eklemek istiyorum. Suriye de ki muhalif guruplar diğer terör örgütleri gibi birleşik yapılar değil. Sık sık kendi aralarında uyuşturucu, kaçakçılık ve organ ticareti anlaşmazlığı yaşıyorlar. Ne kadar kendileri bize karşı ılımlı olsa da ileri ki süreçte sorun çıkarma olasılıkları mevcut. Bu arada yıllar sonra ilk defa Interpol toplantısına Suriye temsilcilerini çağırdık. Yakın gelecekte Suriye rejimi ile normalleşme hız alabilir gibi. Son olarak Suriye içlerinde hava savunma unsuru olmadan birlik tutmanın riskini geçen yıl şubat ayında maalesef Rus hava saldırısı ile öğrendik. Bu olayın asıl sebebini Türk üsleri ve gözlem noktalarının yakınlarını bombalayan Rus jetlerine manpads ile kilitlenip ateş ettiğimiz için olduğunu düşünüyorum ancak bunu muhaliflerin de yaptığını söyleyenler var.

Yeni konular

Geri
Yukarı