Polis çevirmesi ve sonrası

Ayldrm

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba. Arkadaşım Yalova Üniversitesini kazandı ve onun evini temizlemeye ve genel işlerini halletmeye Yalova'ya gittik. orada çok saçma bir olay yüzünden şehrin serseri tipli insanlarıyla kavgaya karıştık ve polis geldi. İlk başta karakolda belli bir süre bekletildikten sonra bir memur gelip ifadenizi alıp bırakacağız dedi. Buraya kadar sorun yok fakat benim aklıma takılan arada duyduğum bazı konuşmalar var. Şimdi şöyle ki biz öyle kavgacı tipler değiliz kesinlikle polisler de bunu fark etmiş olacak ki hakkımızda hiç kötü konuşulmadı veya hiç azarlama gibi olaylarla karşılaşmadık fakat arada şöyle bir muhabbet geçti. Bir polis memuru savcı ile konuştuğunu herhangi bir şey olmayacağını falan söylemiş ondan daha yetkili olduğunu sandığım diğer memur bey ise ne gerek vardı gibisinden cümleler kurdu. tabii ki uzaktan dinlediğim için çok hakim değilim nasıl bir muhabbet olduğuna. İfadenizi alıp bırakacağım diyen memur bey bizi sırayla odaya aldı ilk ben girdim. Ve az çok duyduğum muhabbetlerden çıkarım yaparak birkaç soru sordum. İlk önce bunun sicilime işleyip işlemeyeceğini sordum ve işlemeyeceğini söylediler. Sonra ise herhangi bir polis kontrolünde gözükecek mi diye sordum evet der gibisinden başını salladı. Daha sonra ise savcıya bağlı olduğunu belki mahkemeye kadar gidilebileceğini söyledi. Peki olayın bu kadar büyüme ihtimali varsa neden ifadenizi alıp bırakıcaz dediler? Daha ziyade asıl öğrenmek istediğim önümüzdeki hafta benim üniversitem için şehir dışına ev tutmaya gidicez arabayı da giderken babam büyük ihtimalle bana sürdürecek. Ben çevirmeye girdiğim zaman kontrol edildiğinde benim bu kavgaya karıştığım ortaya çıkar mı? Bu alınan ifadeyi daha ziyade savunma gibi yazdırdı bana. Aşırı büyük huzursuzluk var içimde bu konuda bilgisi olanlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olaya karışmışsın. Her türlü şey olur. Sicilinde de durur. Ülkede sicile işlemez denen ne varsa işleniyor. Asıl sorman gereken şey şu, sicilime işlerse ne olur. Polis çevirmesinde bir şey olmaz. Bir şey olmaz derken çıkar, ama gelip de oğlunuz adam dövmüş demezler. Orada asıl baktıkları daha büyük suçlar ve daha önce alkollü araç sürüp sürmediğin.

Hiçbişe olmaz. Oldu ki çevirmede polis gördü ne diyecek sana? Kavga etmişsiniz geçenlerde arabayı bağlayacağız mı diyecekler para cezası mı verecekler? Haklı insan konuşmayı biliyorsa aklanır.

Alkol uyuşturucu yaralama v.s olmadıkça böyle ufak şeylere bakmazlar bile direk geç derler.

Valla kavgaya karıştıktan sonra biz öyle bir tip değildik savunması çok anlam ifade etmiyor. Adam öldürdüm ama çok temiz bir tipim var gibi...

Çevirmede bir şey olmaz, dert etme. Ama böyle bir tipin yoksa beladan uzak dur. Ufak bir sicil, geleceğini mahveder. Büyük şirketler en ufak şeyi bile değerlendirmeye alıyor. 10 yıl önceki ufak kavga yüzünden iş başvurusunda reddedilmek istemezsin.

Merhabalar, sicile bir şey eklenebilmesi için bir kişinin hüküm yemesi gerekiyor, hüküm yemeden sisteme sicil eklenmez. Şüpheli konumda olan her kişi sanık olmadığı sürece sicilinde bir şey gözükmez. Yani sicilde bir şey olması için cezanın kesinleşmesi gerekmektedir.

Zamanında bir olaya karışmıştım. Dava görüldü haklandım ve kayıtlarda dava olduğu kazandığım görülüyor yani her polis sistemde bu davayı görüyor. Bir daha aynı suçu 5 yıl sonra bile işlersen devletin kayıtlarından hiçbir şey kaybolmaz. Polis ifadeni verince git bile dese olayda suçlu çıkarsan yakalama kararı ile yakalarlar. Bir daha biriyle kavga edersen sen hep böyle kavga yüzünden karakola gelen tiplerdensin bak daha öncede gelmişsin derler. Ama polis çevirmesinde sadece kavga etmişsin diye hakkında kesinleşmiş bir suç yoksa polis ceza yazmaz veya seni tutuklamaz. Sadece bazı meraklı polisler daha önceki kayıtlarda çıkan olaylarını sorup muhabbet etmeye bayılır.

Ya olaydan anladığım kadarıyla bir şey olmayacak yani davadır mahkemedir o tarz şeyler olmayacak gibi. Benim kafamı kurcalayan bu aldıkları ifadenin çevirmeye girdiğimde gözüküp gözükmeyeceği. Eğer gözükürse ve babam bunu öğrenirse sağlam bi azar beni bekliyor.

Sicilde de görünür polis memurları da sabıkana bakmak istediklerinde kavga ettiğini görebilirler.

Ama merak etmeyin, polis çevirmesinde bir şey olmaz. Yani "geçenlerde kavgaya karışmışsınız arabaya el koyuyoruz" ya da babanın yanına gidip "oğlunuz kavga etmiş" gibi şeyler söylemezler.

Arkadaşlar herkese merhaba. Arkadaşım Yalova Üniversitesini kazandı ve onun evini temizlemeye ve genel işlerini halletmeye Yalova'ya gittik. orada çok saçma bir olay yüzünden şehrin serseri tipli insanlarıyla kavgaya karıştık ve polis geldi. İlk başta karakolda belli bir süre bekletildikten sonra bir memur gelip ifadenizi alıp bırakacağız dedi. Buraya kadar sorun yok fakat benim aklıma takılan arada duyduğum bazı konuşmalar var. Şimdi şöyle ki biz öyle kavgacı tipler değiliz kesinlikle polisler de bunu fark etmiş olacak ki hakkımızda hiç kötü konuşulmadı veya hiç azarlama gibi olaylarla karşılaşmadık fakat arada şöyle bir muhabbet geçti. Bir polis memuru savcı ile konuştuğunu herhangi bir şey olmayacağını falan söylemiş ondan daha yetkili olduğunu sandığım diğer memur bey ise ne gerek vardı gibisinden cümleler kurdu. tabii ki uzaktan dinlediğim için çok hakim değilim nasıl bir muhabbet olduğuna. İfadenizi alıp bırakacağım diyen memur bey bizi sırayla odaya aldı ilk ben girdim. Ve az çok duyduğum muhabbetlerden çıkarım yaparak birkaç soru sordum. İlk önce bunun sicilime işleyip işlemeyeceğini sordum ve işlemeyeceğini söylediler. Sonra ise herhangi bir polis kontrolünde gözükecek mi diye sordum evet der gibisinden başını salladı. Daha sonra ise savcıya bağlı olduğunu belki mahkemeye kadar gidilebileceğini söyledi. Peki olayın bu kadar büyüme ihtimali varsa neden ifadenizi alıp bırakıcaz dediler? Daha ziyade asıl öğrenmek istediğim önümüzdeki hafta benim üniversitem için şehir dışına ev tutmaya gidicez arabayı da giderken babam büyük ihtimalle bana sürdürecek. Ben çevirmeye girdiğim zaman kontrol edildiğinde benim bu kavgaya karıştığım ortaya çıkar mı? Bu alınan ifadeyi daha ziyade savunma gibi yazdırdı bana. Aşırı büyük huzursuzluk var içimde bu konuda bilgisi olanlar aydınlatırsa çok sevinirim.
Kadına tecavüz yapanların siciline işlemezler ama en ufak bir bağırmaya sicile işlerler. Ülkemizde böyle şeyler olması çok üzücü :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı