Polis çok amaçlı aletime el koydu

weeewer

Femtopat
Daha fazla  
Türkiye'de yeniyim ve buraya birkaç ay önce geldim. Sadece sana korkunç bir vaka hakkında sormak istedim.
Bugün taksideyken polis tarafından durduruldum. Üstümü aradılar ve içindeki bıçak yüzünden çok amaçlı aletime "Leatherman Free P2" el koydular (sadece 7 cm!)
Birkaç kez bir yasaya atıfta bulunmalarını istedim ama şikayet etmeye devam edersem beni tutuklayacaklarını söylediler. Bana çok kaba davrandılar ve bu durumu bildirmediler bile.
Şans eseri, böyle bir çok amaçlı aleti taşımanın yasal olduğunu biliyor musunuz? Bu durumda haklarımı nasıl koruyabilirim? Herhangi bir ülkedeki yasalara her zaman saygı duyarım ama yabancı olduğum için kimsenin bana ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmasına izin vermem. Kendimi soyulmuş gibi hissediyorum.

Dosya Ekleri

• leathman_bl.PNG
    leathman_bl.PNG
    143,9 KB · Görüntüleme: 125
Vatandaş falan olmayanlarda durum nasıl işliyor bilmiyorum, fakat biraz araştırdığımda tam olarak bu alet hakkında bir şey bulamadım.

Bunu bulabildim, fakat bu alet bunun için geçerli mi emin değilim ve dediğim gibi, belki bu durum yasal olarak vatandaş olmayan birinde farklılık gösteriyordur. Bilmiyorum.

knn.png

Yasa dışı olup olmadığına karar verebilmemiz için bazı katı kriterler olmalı. Konuyla ilgili çok şey okudum ama katı bir kriter bulamadım. (bıçağın uzunluğu vb.)

Bir polis karakoluna gidip onlara sorma fikri hakkında ne düşünüyorsun? Bana cevap verecekler mi? Bu benim için önemli bir soru çünkü farklı durumlarda bana yardımcı olan çok kullanışlı bir araç. Bu bir silah değil.

Bir polis karakoluna gidip onlara sorma fikri hakkında ne düşünüyorsun? Bana cevap verecekler mi? Bu benim için önemli bir soru çünkü farklı durumlarda bana yardımcı olan çok kullanışlı bir araç. Bu bir silah değil.

Evet polislere sorabilirsin ve silah degil demissin fakat icinde kesici alet bulunuyor. Bu tarz şeyler kullanmak iznin olmadığın sürece yasak.

Şehrin göbeğinde, çevreye zarar vermeye meyilli çok fazla insan olduğu için bu tür durumlarda Polis yaralamaya sebebiyet verebileceği bir şeyi almayı tercih ediyor malesef. Senin durumunda kendini ifade edememen, seni çevirenlerinde muhtemelen berbat günlerinden birine denk gelmiş olman sebep.

Çok amaçlı bir alet, isviçre çakısı v.b ürünleri mesleki olarak, meslek çantasında yanında tornavida v.b şeylerle bulundurursan bir şey yapamazlar. Örnek olarak çeşitli tipte falçata ve kesme aletleri taşıyordum üniversite zamanında maket ve çizim için, çizim çantasında durduğu için sadece içini açıp bakıyor ve bir şey demiyordu.

Köy ve kasabada, tarla bahçe bulunan yerlerde küçük çakılar, budama bıçakları v.b herkeste bulunduğu için, Jandarma da bunların kişisel güvenlik veya birine zarar verme amaçlı kullanılmayacağını çoğunlukla kabul eder ve müdahele etmez. Zaten köy yerinde baltası, keseri, tarha v.b envai çeşit malzemeyle birbirine saldırmayı tercih ediyorlar tüfek v.b yoksa. Kimse budama çakısıyla uğraşmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı