Polonya'da Üniversite Okumak

lkronos

Decapat
Başlıktan da belli olduğu gibi Polonya'da üniversite okumak istiyorum. Şu an 8. sınıf öğrencisiyim ve İngilizceme güveniyorum. Nasıl Polonya'da üniversite okuyabilirim, nasıl hayatımın geri kalanını orada geçirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Parayla oluyor bu işler. Bunu düşünmek için daha çok küçük yaşın biraz daha olgunlaş ondan sonra karar ver.

Kararımı vermem için Polonya'da okumak için yapmam gerekenleri öğrenmem gerek. Konuyu açma sebebim Polonya'da okumak için yapmam gerekenlerin ne olduğunu öğrenmem.

Öncelikle notlarının ve sınav sonuçlarının oradaki üniversitenin seni kabul edeceği kadar yüksek olması gerekli. Bazı üniversiteler konsolosluk aracılığı ile kendi sınavını da yapıyor. Yani Polonya'da okuyacağım yerine Polonya'daki hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacağım sorusu senin için daha faydalı olur. Varşova ayrı Poznan ayrı. Torun ayrı Lodz ayrı mesela.

Üniversite okumak bildiğim kadarıyla bedava olması lazım. Fakat hayatını idame ettirebilmek için paran olması lazım. Son kur farklarından dolayı bizim paramız Zloty karşısında baya bir değersizleşti maalesef. Önceden 1'e 1 gibi ddenk gelirken şu an değişti. Kalacak yer yemek ve kişisel ihtiyaçların için maddiyat önemli. Ve biraz masraflı oluyor. Çünkü her şeyden önce uçak bileti Polonya'ya çok pahallı.

İngilizceni burada öğrendiğinle pek karşılaştırma. Sonuçta atıyorum mühendislik dersini bir Polonya'lıdan ve etrafında sana açıklayacak biri olmadan dinleyip öğrenmen gerekecek. Bunlar zor işlerdir cidden. Patlama ihtimali yüksek. Yani gerçekten iyi olmalı ingilizcen. Lehçeye gerek yok aslında ama basit günlük dil olarak ne öğrenirsen kar senin için:)

@lkronos özel değilse neden Polonya? Bu arada seni etiketlemek zormuş. Karakter farklıymış ismindeki:)

Bilmiyorsan söyleyeyim Polonya’da İngilizce konuşulmuyor ve halkın çoğu İngilizce bilmiyor diye hatırlıyorum. Bu işler paraya bakıyor. 8. Sınıfta iken bu hayaller biraz uçuk. Türkiye’de bile iyi bir üniversite için yüksek puan gerekiyorken Polonya falan bunlar çok zor, paran varsa orası ayrı.

Öncelikle notlarının ve sınav sonuçlarının oradaki üniversitenin seni kabul edeceği kadar yüksek olması gerekli. Bazı üniversiteler konsolosluk aracılığı ile kendi sınavını da yapıyor. Yani Polonya'da okuyacağım yerine Polonya'daki hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacağım sorusu senin için daha faydalı olur. Varşova ayrı Poznan ayrı. Torun ayrı Lodz ayrı mesela.

Üniversite okumak bildiğim kadarıyla bedava olması lazım. Fakat hayatını idame ettirebilmek için paran olması lazım. Son kur farklarından dolayı bizim paramız Zloty karşısında baya bir değersizleşti maalesef. Önceden 1'e 1 gibi ddenk gelirken şu an değişti. Kalacak yer yemek ve kişisel ihtiyaçların için maddiyat önemli. Ve biraz masraflı oluyor. Çünkü her şeyden önce uçak bileti Polonya'ya çok pahallı.

İngilizceni burada öğrendiğinle pek karşılaştırma. Sonuçta atıyorum mühendislik dersini bir Polonya'lıdan ve etrafında sana açıklayacak biri olmadan dinleyip öğrenmen gerekecek. Bunlar zor işlerdir cidden. Patlama ihtimali yüksek. Yani gerçekten iyi olmalı ingilizcen. Lehçeye gerek yok aslında ama basit günlük dil olarak ne öğrenirsen kar senin için:)

@lkronos özel değilse neden Polonya? Bu arada seni etiketlemek zormuş. Karakter farklıymış ismindeki:)

Bedava üniversite zor hocam...

Düzenleme: Ücretler çok değil, ailenin tek çocuğuysanız ve ailenizin aylık geliri 8500₺'nin üstündeyse sorun olmaz orada okumanız.

Paraya falan bakmıyor. Kuzenim Yıldız Teknik Biyomühendislik mezunu. Üniversitesinin son bir veya iki yılını Polonya'da okudu. Çok mu parası var ?Hayır. Şu an ise yüksek lisans için Polonya'da. Ama onun notları iyiydi öyle kabul oldu. Yani notların iyi olursa gidebilirsin. Para birimi ''Polonya Zilotisi'' ve değeri 1.41 TL. İngilizce gerek zaten de orada part-time falan çalışıcam dersen Lehçen de biraz olması gerkeiyor diye biliyorum.

Madem 8. sınıftasın hedefini biraz daha yüksek tutsan daha iyi değil mi? Neden Polonya? Avrupa'da Birleşik Krallık, Fransa , İspanya, Almanya, İtalya daha pek çok gelişmiş ülke varken.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı