Port - hız ilişkisi ve TürkNet

Skysea45

Hectopat
Katılım
4 Şubat 2017
Mesajlar
64
Çözümler
1
Bundan yaklaşık 1 ay önce TürkNet ' geçtim. 35 Mbps başlangıç paketinde, paketteki hızın tamamını alabiliyordum. Daha sonra 4-5 gün önce özgür iletişim extra paketine geçtim fakat burada bana 50 Mbps tanımlama yapılmıştı.
Gelelim asıl konuya.
Özgür iletişim extra paketinin amacı (benim bildiğim) hattın verebileceği maksimum değeri 3 seviye arasından vermek. 50 - 75 ve 100 Mbps.
Modemimin loglarında ise hattım 77-78MBPS değer verebileceği halde bana en yakın değer olan 75 Mbps yerine 50 Mbps hız tanımlaması yapıldığı görülüyor.

adsx.png


Anlayamadığım kısım ise şöyle:
TürkNet'e yazdığımda 75 Mbps hız verebilecek port kalmadığını ve paket değiştirme kısmından ara ara kontrol etmem gerektiği belirtildi.
Ancak benim bildiğim bu tür hız tanımlama işlemleri port ile değil sistem üzerinden birkaç tıklamayla değiştiriliyor diye biliyorum. Çünkü zamanında Vodafone'dayken modem loglarında 16 Mbps paketimde 8 Mbps hız tanımlanmış olarak gözüküyordu ve durumu müşteri temsilcisine bildirdiğimde kendi panelinden hızı 16 Mbps ' çıkararak 2-3 dakikada çözmüştü.

asdxs2.png


Bu durum gerçekliği nedir acaba? Yani TürkNet doğru mu söylüyor yoksa ek trafik yaptırtmamak ve TT'ye daha çok para ödememek için bir bahane mi uyduruyor? Eğer durum böyleyse nasıl bir yol izlemeli? Teşekkürler.

asdsx1.png
 

Dosya Ekleri

 • adsx.png
  adsx.png
  9 KB · Görüntüleme: 30
 • asdsx1.png
  asdsx1.png
  26,3 KB · Görüntüleme: 30
 • asdxs2.png
  asdxs2.png
  4,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:

cevapver

Centipat
Katılım
14 Temmuz 2020
Mesajlar
93
Çözümler
1
Dostum oradaki deger alabilirsin diyor ama SNR degerin en stabil olabilecek degerde su an. Hiz yükselirse SNR degerin düsecek ve bu sefer hattinda kopmalar baslayacak. Bu sekilde kullanman daha iyi olur. Ya da ic tesisatin iyi degilse kablolarini degistir SNR degerin yükselirse sonra yükselttir.
 
KS
KS
Skysea45

Skysea45

Hectopat
Katılım
4 Şubat 2017
Mesajlar
64
Çözümler
1
Teşekkürler hocam . Bina 20-30 yıllık. Sitemizde de 2 adet fiber ankastresi var ama sanırım dediğiniz gibi olması daha makul olur .Ancak şu da var ki iç tesisata para verebilecek durumumuz da şuan yok ilerki senelere bakacağız bu hıza da gerçekten çok şükür ya.
 

Yeni konular

Yukarı