Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Portable programlar diğer adıyla taşınabilir programlar kuruluma ihtiyaç duymaksızın tek tıklama ile çalışan programlardır. Bu rehberde bir programın nasıl portable yapıldığını anlatacağım. Bu yaptığımız portable programlar kesinlikle temp klasöründe kalıntı bırakmaz kapanınca kendisini temp klasöründen siler. Başka türlü de portable program yapma yöntemleri var ama bana göre en sağlam yöntem 7z SFX Builder ile yapmak.

Gerekli programlar:
7-Zip
7z SFX Builder
Portable yapacağımız programın Program Files dosyaları

Gerekli olan 7-Zip ve 7z SFX Builder programlarının linkleri:

7-Zip İndir

7z SFX Builder İndir

1. Adım - Aşağıdaki gibi programın kısayoluna sağ tıklayıp özellikler kısmından dosya konumunu aç diyerek ya da XP kullanıyorsanız benim gibi hedef bul diyerek programın kurulu olduğu dizine girin.

1.PNG

2.Adım - Sonrasında tüm dosyaları seçip 7-Zip ile arşivle diyerek arşivleme ekranını açalım.

2.PNG

3. Adım - Arşivle dedikten sonra karşınıza bu ekran çıktıktan sonra 7z olarak sıkıştırma düzeyini seçip başka bir ayara dokunmadan tamam yazısını tıklatarak arşivleyelim. Ben ultra sıkıştırma öneririm dosyanın boyutu önemli ölçüde küçülüyor.

3.PNG

4. Adım: 7z arşivimize sağ tıklayarak Open with 7z SFX Builder seçiyoruz.

4.PNG

5.Adım: Çıkan ekrandan SFX Seçenekleri kısmına tıklıyoruz.

5.PNG

6. Adım: Bu ekrandan SFX modülü olarak 7zsd_All seçiyoruz ardından “Aşağıdaki SFX modülünü kullan” seçeneğini işaretliyoruz. Portable programın UPX ile de sıkıştırılmasını istiyorsanız “SFX modülünü UPX ile sıkıştır” seçeneğini işaretleyin. Ben işaretlemedim çünkü hem boyuta fazla bir etkisi yok hemde çoğu AV yazılımı UPX ile sıkıştırılmış dosyaları virüs olarak algılayabiliyor. Kaydet tıklayarak bu ekranı şimdi kapatalım.

6.PNG

7.Adım: Şimdi çalıştır kısmını tıklatarak karşınıza gelen ekranda artı işaretine tıklayalım. Çıkan ekranda dosya kısmına programımızın “.exe” dosyasının adını uzantısıyla yazalım ve kaydet diyelim. Ve ardından vazgeç diyerek çıkalım.

7.PNG

8.Adım: Başlık/Metin kısmına tıklayalım ve ardından “Ayrıştırma başlığı” kısmına portable açılırken başlıkta ne yazacağını yazabilirsiniz. Ben “Portable dosyaları ayrıştırılıyor…” yazdım.
8.PNG

9.Adım: Diyaloglar kısmına tıklayalım ve ExtractDialogText kısmına tıklayalım ve ardından başlığın altında ne yazacağını yazalım. Ben “Subway Surfers birazdan çalışacak lütfen bekleyiniz…” yazdım. Dene diyerek yazıların nasıl gözüktüğüne bakabilirsiniz. Ben dene kısmına bastım. Böyle gözüktü.

9.PNG

10. Adım: SFX kısmına tıklayarak karşınıza çıkan ekranda SFX Dizini kısmına dosyanın nereye hangi isimle kaydedileceğini göz işaretine tıklayarak seçin. Göz işaretini göremiyorsanız kırmızı olarak işaretlediğim yerdir. Ardından SFX Simgesi kısmına portable dosyamızın simgesini seçin. Ve ardından SFX Yap diyerek portable programımızı hazırlayalım. Ben hepsini resimde gördüğünüz üzere kendime göre ayarladım.

10.PNG

Hepsi bu kadar.

Not: Bu anlatım kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalanamaz.

Flash bellek ile oyun atmada hayatı kolaylaştıran mucizevi (?) bir rehber olmuş. Eline sağlık.

Hocam, önceleri xp ile portable programlar yapabiliyordum, windows 7 de yapamadım, şimdi windows 10 1709 versiyon kullanıyorum, yine yapabilirmıyim ?

Launcher ile açılan yüksek boyutlu bir oyunda (20 GB) bunu uygulasak, taşıdığımız bilgisayarda yüklenmiş bir şekilde oyun açılır mı? Mesela Launcher açılırken gelen lisans sözleşmeleri vs. tekrardan gelir mi?

Launcher ile açılan yüksek boyutlu bir oyunda (20 GB) bunu uygulasak, taşıdığımız bilgisayarda yüklenmiş bir şekilde oyun açılır mı? Mesela Launcher açılırken gelen lisans sözleşmeleri vs. tekrardan gelir mi?
Lisans sözleşmeleri felan derken ne demek istediğinizi anlamadım? Ama oyunun ilk yüklendiğinde açıldığı gibi açılır.

Lisans sözleşmeleri felan derken ne demek istediğinizi anlamadım? Ama oyunun ilk yüklendiğinde açıldığı gibi açılır.
Daha açık söylemem gerekirse, Fortnite oyununu yüklerken Epic Games Launcher'dan oyunu "Launch" dediğimiz zaman önce lisans sözleşmesi, daha sonra oyunun yükleneceği yer gibi bilgiler geliyor ve daha sonra oyunu indirmeye başlıyor.

Sizin yönteminiz ile Portable yaptığımızda bu süreç nasıl olur onu merak ettim.

Daha açık söylemem gerekirse, Fortnite oyununu yüklerken Epic Games Launcher'dan oyunu "Launch" dediğimiz zaman önce lisans sözleşmesi, daha sonra oyunun yükleneceği yer gibi bilgiler geliyor ve daha sonra oyunu indirmeye başlıyor.

Sizin yönteminiz ile Portable yaptığımızda bu süreç nasıl olur onu merak ettim.
Bu şekilde hiç denemedim yani bilmiyorum.
Milyonlar kenetlendi ve akılda tek soru: Neden Windows XP ile anlattınız?
Bilgisayar eski olduğundan XP kullanıyorum.

Hocam, önceleri xp ile portable programlar yapabiliyordum, windows 7 de yapamadım, şimdi windows 10 1709 versiyon kullanıyorum, yine yapabilirmıyim ?

İlginiz için çok teşekkür ederim, resimli anlatımınız çok ama çok anlaşılır ve güzel olmuş, öncelikle sizi tebrik ediyorum,
Ben resimlerinizi 10 bölüm halinde ekran görüntüsü alarak kopyaladım, fakat aşağıda resmini sunuyorum, antivirüs ve defender kapalı olduğu halde reddedildi, sizce nerede hata yaptım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    174,9 KB · Görüntüleme: 230
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı