Portlara takılı kabloları oynayınca sistem kapanıyor

üzgünn

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 gb
SSD veya HDD modeli
120 gb
Ekran kartı
rx 580 4 gb
Anakart
b450
İşlemci
ryzen5 5600
Bilgisayarımda şöyle bir sorun var. Bilgisayar çalışırken bir USB portundaki herhangi bir bileşeni (mouse olsun, Ethernet kablosu olsun, HDMI kablosu olsun) hafif sallayınca bilgisayarım direkt kendini kapatıyor ve start tuşuna bastığımda açılmıyor. PSU'dan şarteli kapatıp 1 dk bekleyince PC tekrar geri açılıyor. Yani korkuyorum bilgisayarım yanacak. Diye bunun sorunu nedir? PC'yi dokunsam bile hafiften veya sallasam azıcık tekrar kapatıyor kendini.

Güç kablosu temassızlığı olabilir.

Selam hocam size geç yazdığım için kusura bakmayın elektrikler gitti yeni geldi.
Konuyu daha det anlatmak istiyorum belkdi daha çözümleyici cevaplar verebilirsiniz.
İlk öncelikle kabloları hepsini çıkarıp tekrar taktım denedim azönce işe yaramdı.
Neredeyse tüm forumları araştırdım fakat buna benzer bir sorun yaşayanı görmedim.
Şöyle ki ekran kartını çıkarınca PC'yi sallasam dahi veya bir USB portu taksam PC kapatmıyor kendini ( sorunun ekran kartı olduğunu düşündüm ve arkadaşımın ekran kartını denedim ve yine aynısı oldu ilk şöyle olur fanlar 2 saniye dönüyor anında kapanıyor tekrar starta bastığında hiçbir tepki vermiyor daha sonra arkadaşımın ekran kartın da böyle yapınca hiçbir ümidim kalmadı. Garip olan ise PC nasıl çalışıyor tüm portları takınca PC açılıyor ve 1 saatlir FurMark testi yaptığım halde herhangi bir kapanma olmuyor hocam Allah rızası için bu konu hakkında ilgilenirsen sevinirim.

Aarkadaşlar bu konuyu görürseniz lütfen cevaplamaktan çekinmeyin yardımınıza ihtiyacım var.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Eğer sorun ekran kartını takınca başınıza geliyorsa büyük ihtimalle ekran kartının takılı olduğu slotta problem olmuş olabilir. Ekran kartı montajı yaparken vidaları eksik veya gevşek taktığınızda ekran kartınız anakart üzerinde esneme yapabilir. Sallantılı şekilde kullanıyorsanız ise zamanla ekran kartı slotu üzerinde hasara neden olmuştur. Tavsiye olarak arkadaşınızdan anakartını denemek için kullanın. Arkadaşınızın anakartını kendi bilgisayarınıza takın ve kendi ekran kartınızı takın bir de öyle deneyin. Sorunsuz çalışırsa problemi bulmuş olursunuz.
(PC'nin ekran kartını takınca çalışmadığını anladım fakat furmark testini nasıl yapabildiniz? Anlayamadığım için soruyorum yanlış anlamayın.)

Son düzenleme:
Anakartınız sağlam vidalanmış mı? Portlarla oynarken anakart da oynuyorsa bilgisayar kendini kilitliyor.

Ben 1-2 kez bilgisayar açıkken işlemci soğutucusunu yanlışlıkla oynatmıştım, bilgisayar donmuştu. RAM'leri söküp tekrar takınca düzelmişti.

Yani muhtemelen donanımsal bir gevşeklik var kasanızda.

Eğer sorun ekran kartını takınca başınıza geliyorsa büyük ihtimalle ekran kartının takılı olduğu slotta problem olmuş olabilir. Ekran kartı montajı yaparken vidaları eksik veya gevşek taktığınızda ekran kartınız anakart üzerinde esneme yapabilir. Sallantılı şekilde kullanıyorsanız ise zamanla ekran kartı slotu üzerinde hasara neden olmuştur. Tavsiye olarak arkadaşınızdan anakartını denemek için kullanın. Arkadaşınızın anakartını kendi bilgisayarınıza takın ve kendi ekran kartınızı takın bir de öyle deneyin. Sorunsuz çalışırsa problemi bulmuş olursunuz.
(PC'nin ekran kartını takınca çalışmadığını anladım fakat FurMark testini nasıl yapabildiniz? Anlayamadığım için soruyorum yanlış anlamayın.)

Hocam sorunu detaylı açıklayamadığım için özür dilerim, demek istediğim şu ekran kartını taktığım zaman starta basıyorum işlemci fanı 2 saniye dönüyor ve duruyor daha sonra tekrar starta bastığımda ise tepki vermiyor bilgisayarı açmanın yöntemini buldum PSU'dan şarteli kapatıyorum 1 dakika bekledikten sonra tüm portları takıyorum USB mouse HDMI bunları takınca bilgisayar açılıyor garip bir şekilde fakat PC sallanırsa tekrar aynısı oluyor kapanıyor ve yine PSU'dan bu şekilde açabiliyorum yani PC şu anda 15 saattir açık ve herhangi bir şey olmadı fakat USB portuna veya PC'ye dokunsam direk kapanıyor garip bir olay diğer ekran kartlarında da aynı olay oldu yani sorun sanırım ekran kartımdan değil.

Anakartınız sağlam vidalanmış mı? Portlarla oynarken anakart da oynuyorsa bilgisayar kendini kilitliyor.

Ben 1-2 kez bilgisayar açıkken işlemci soğutucusunu yanlışlıkla oynatmıştım, bilgisayar donmuştu. RAM'leri söküp tekrar takınca düzelmişti.

Yani muhtemelen donanımsal bir gevşeklik var kasanızda.

Hayır sanırım onunla alakalı değil çünkü ekran kartını çıkarınca PC kendini kapatmıyor bilgisayara sert vurduğum halde kapanmıyor ama ekran kartı takılı iken hafif dahi oynasa PC kendi kapatıyor :/

O hâlde deneme yanılma yöntemi ile neredeyse tüm parçaları deneyerek sorunu bulmanız gerek hocam. PSU kapatıp açınca açılıyor, en ufak sallantı veya USB takınca kapanıyor..... Ben de ilk defa böyle bir sorun görüyorum senelerdir bu forum da sorunları okuyorum :).

Yeni konular

Geri
Yukarı