Power Supply Patladı

Hüseyin İ. K.

Hectopat
Daha fazla  
Sorunsuz çalışan bilgisayarımı bugün açtığımda ekrana görüntü gelmedi ama bütün ışıklar fanlar çalışmaya başladı. Bir süre sonra gücü kesip bir daha çalıştırdım aynı. Ana kartta EZ LED Diagnosis bölümüne baktım hızlıca, CPU LED'i yanıyordu. Derken o anda Power Supply alev atarak patladı.
PS yi parçaladım, büyük kondansatör delinmiş ve kılıfını parçalamış.
Sizce yeni PS aldıktan sonra onu da yakmamak adına ne yapmalıyım, yoksa sorun zaten Power Supply'da mıdır? Teşekkür ederim.

buzlusu.png
Parçalarda sorun var mı? Varsa cidden çok kötü olur. Yeni PSU için bütçe nedir?
Not : Konunun tarihini yeni gördüm.

Bir yıldır "Rampage ETX-750-1 750W 80+ Gold Aktif PFC 12cm Fan Gaming Power Supply" kullanmaktayım, tekrar patlamadı. 😆 Gayet memnunum.
Bir yıl sonra konu tekrar hortlamış bari geri bildirim yapmış olalım. 😉
Durumu nasıl? Hala daha yaşıyor mu?

Konuyu hortlatmış gibi olucam. Bazı arkadaşlar FSP önermiş . Dün 1000w FSP Hydro Mx 80+ güç kaynağını patlattım. Sistem öyle ahım şahım güç de çekmiyor. Rtx 3080 var. Toplasan sistem 400w max çekiyordur. Yarım saat kullanım sonrasında felaket bir patlama sesi geldi yanık kokusu. İşin garip yanı bilgisayar hala çalışıyordu oyunu oynayabiliyordum pc kapanmadı. Ne olur ne olmaz garantiye yolladım.

Konuyu hortlatmış gibi olucam. Bazı arkadaşlar FSP önermiş . Dün 1000w FSP Hydro Mx 80+ güç kaynağını patlattım. Sistem öyle ahım şahım güç de çekmiyor. Rtx 3080 var. Toplasan sistem 400w max çekiyordur. Yarım saat kullanım sonrasında felaket bir patlama sesi geldi yanık kokusu. İşin garip yanı bilgisayar hala çalışıyordu oyunu oynayabiliyordum pc kapanmadı. Ne olur ne olmaz garantiye yolladım.
Hocam geçmiş olsun öncelikle. Kaliteli de olsa bazen olabiliyor böyle şeyler. Muhtemelen kondansatör patlamıştır. Eğer filtre kısmındakilerden herhangi biriyse pc çalışmaya devam edebilir. Ama pek sağlıklı olmaz. Garantiye yollamanız isabet olmuş.

Geri
Yukarı