Power Throttling Nedir?

selcukgenc09

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Dün foruma performans ile ilgili yaşadığım sıkıntılarımı aktardığımda bana ısı kaynaklı bir sorun olduğunu termal macunu yenilememi söylediniz. Bu tespitte haklıydınız çünkü Intel'in testlerine baktığımda 99 derecelere çıkıp 2, 13GHz'te çalışan CPU gördüm. Termal macunu bugün yenilediğimde bu sorun giderildi şu anda sistem gayet akıcı çalışmakta. Ancak aşamadığım bir merak var. Power Throttling nedir? Neden Intel'de bunun bir sorun olduğunu hissediyorum. İnternette sadece o frekansı değiştir bu limiti oynat gibi öneriler bulunmakta. Neyin ne olduğunu kimse hiçbir şekilde yazmamış. Yardımcı olabilir misiniz?

Isıdan kaynaklı olarak işlemci frekansında oluşan dalgalanmalar. Bütün elektronik cihazların düşmanı ısıdır. Bu sorun bütün işlemcilerde olabilir sadece Intel'e özgü değil.

İşlemcilerin içinde transistör denilen devre elemanları var. Bunların içinden elektronlar geçerken belirli bir düzen içinde geçiyor. Eğer işlemci çok ısınırsa bu düzen kayboluyor bu yüzden işlemci tam olarak düzgün çalışamıyor. Frekans hızı bir düşüp bir yükseliyor yada işlemci frekansın düşüktür bu yüzden sen sorunlar yaşamışsındır.

Termal macun bu sıcaklığı işlemcinin normal çalışma seviyesine düşürmüş bu yüzden sorun ortadan kalkmıştır.

Isıdan kaynaklı olarak işlemci frekansında oluşan dalgalanmalar. Bütün elektronik cihazların düşmanı ısıdır. Bu sorun bütün işlemcilerde olabilir sadece Intel'e özgü değil.

İşlemcilerin içinde transistör denilen devre elemanları var. Bunların içinden elektronlar geçerken belirli bir düzen içinde geçiyor. Eğer işlemci çok ısınırsa bu düzen kayboluyor bu yüzden işlemci tam olarak düzgün çalışamıyor. Frekans hızı bir düşüp bir yükseliyor yada işlemci frekansın düşüktür bu yüzden sen sorunlar yaşamışsındır.

Termal macun bu sıcaklığı işlemcinin normal çalışma seviyesine düşürmüş bu yüzden sorun ortadan kalkmıştır.
Thermal throttling kalktı evet ancak power throttling devam etmekte.

Belki güç kaynağınla ilgili bir sorun olabilir. Güç kaynağın çok eskiyse yada bozuksa yeteri kadar akım göndermediğinden sıkıntı yaşıyor olabilirsin.

Geri
Yukarı