Powerbank ile DC portundan laptop şarj etme

Hocam araştırdığım kadarıyla bilgilendireyim. Laptobun bataryasından watt bilgisini öğreniyoruz veya 19.5V===11.8A gibi bir şey yazıyorsa bu ikisini çarpıp elde ediyoruz yani 230W. Sonra şöyle bir formül varmış (power bankin güç kapasitesi (Wh)) x 0.85 / (Laptobun vat miktarı (W)) örnek olarak: 146 Wh x 0.85 / 60 W= 2.07 saat. 0.85 ile çarpılmasının nedeni güç dönüşümünde %10-15'lik kaybın olması. Yani 146 Wh bir power bankle 60 W tüketen bir laptobu 2 saat çalıştırabiliyormuşsun.
Kaynak: The Best External Power Banks for Gaming Laptops | JapanDude
Hocam bu bahsettiğiniz Wh ne oluyor? Şuan powerbank'in kutusu elimde nereden öğrenebilirim?

Ah*Volt ile bulunuyor. Veya elinizde mAh varsa (mAh/1000)*Volt=Wh.
Hocam elimde 10.000mAh kapasiteli ve USB üzerinden 5V çıkışlı bir powerbank var. Hesaplayınca 50Wh değerine ulaşıyorum. Bunu da sizin yukarıda verdiğiniz hesaba uygulayınca sonuç yuvarlak hesap 0,18 çıkıyor. Doğru mu hesaplamışım? Bir de ben bu powerbankin USB çıkışına volt arttırıcı takarsam o zaman Wh daha da artar mı? Yani mesela 10.000mAh olsun ama USB çıkışı 12V olursa Wh artar mı?

Hocam elimde 10.000mAh kapasiteli ve USB üzerinden 5V çıkışlı bir powerbank var. Hesaplayınca 50Wh değerine ulaşıyorum. Bunu da sizin yukarıda verdiğiniz hesaba uygulayınca sonuç yuvarlak hesap 0,18 çıkıyor. Doğru mu hesaplamışım? Bir de ben bu powerbankin USB çıkışına volt arttırıcı takarsam o zaman Wh daha da artar mı? Yani mesela 10.000mAh olsun ama USB çıkışı 12V olursa Wh artar mı?
Laptobun bataryasına baktınız mı ne kadar güç istiyor? Volt arttırıcı hakkında bir bilgim yok maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı