Çözüldü Pozitif teknolojiden alınan MacBook Air Yamuk

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SamedDX

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar belki önceki konumu görmüşsünüzdür. Bana ilk gelen MacBook Air'de hoparlör sıkıntısı vardı pozitif teknolojiye gönderdim sağ olsun hızlıca değişim yaptılar. Tam sevindim MacBook kullanmanın keyifini yaşayacağım dedim ki cihazın sol ön ayağının yere tam temas etmediğini gördüm. Bu sorunun kronik olduğunu biliyorum o yüzden ilk aldığım cihazı denemiştim tamamen düz duruyordu. Benim MacBook'um çok fazla (diğer sorun yaşayan arkadaşlar kadar )yamuk değil ama çok rahatsız edici. Videosunu izleyip kişisel yorumlarınızı yaparmasınız sizce ikinci kez değişim yaparlar mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bugün yeni cihazım elime geldi. Yamukluk yok denecek kadar azdı ben de yamuk olan tarafı hafif masanın dışına doğru koyup hafiften esnettim. Yamukluk yok denecek kadar az denediğim yüzlerin yüzde doksanında cihaz sallanmıyor bile bazı yüzeylerde de çok hafif sallanıyor (sadece karşı çapraza bastırınca).Tornavida sipariş ettim. Bazı insanlar alt kapak vidalarını gevşetip masaya koyup hafiften esnetip geri sıktıklarında sorunu çözmüş bir de onu deneyeceğim. Sıkıntı yok denecek kadar az durumda şu an düzelmezse de umursamayacağım bir seviyede.
Hepinize bu süreçte bilgi alışverişinde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum.
İyi forumlar.
Abi adama kafayı yedirttiler sonunda. :D
Cidden artık durumu kabullenmem gerkiyor sanırım macbook kullanacam ve bu kronik bir sıkıntı iyki bu cihazda çok minimal düzeyde diğerleri sallanıyordu baya.
Ama akılmı çok karıştırıyor alt kapağı yamuk olduğu için böyle, alt kapak değişimi yapılınca sorunu düzelenler var acaba onarım için şehrimde apple servisine mi götürsem ? Başım çok kötü ağrıyor başka bir sıkıntı olsa bu kadar takazdım da simetrik değil. Kabullenmek zorundayım galiba elimden geleni denedim.
Bazı İMac modellerinde de yamukluk sorunu görülmüştü. Satın aldığınız yer ile irtibata geçip değiştirmenizi tavsiye ederim.
Bu dördüncü cihaz kronik mecburen macbooklazım olduğu için iade etmiyorum.
Hocam kasayı esnetmekle uğraşacağınıza az basan ayağa plastik yada kauçuk ince bir şey yapıştırsanız çok daha verimli olur.
Biliyorum yapanlar var öyle ama diğer cihazların bir tarafı sallanıyordu bu cihazın bazen sağı bazen solu sallanıyor çoğu zamanda sallanma olmuyor ondan dolayı şu an bantlamayı düşünüyorum.

Peki sizce alt kapak değişimi için apple servisine versem mi ?

Cidden artık durumu kabullenmem gerkiyor sanırım macbook kullanacam ve bu kronik bir sıkıntı iyki bu cihazda çok minimal düzeyde diğerleri sallanıyordu baya.
Ama akılmı çok karıştırıyor alt kapağı yamuk olduğu için böyle, alt kapak değişimi yapılınca sorunu düzelenler var acaba onarım için şehrimde apple servisine mi götürsem ? Başım çok kötü ağrıyor başka bir sıkıntı olsa bu kadar takazdım da simetrik değil. Kabullenmek zorundayım galiba elimden geleni denedim.

Biliyorum yapanlar var öyle ama diğer cihazların bir tarafı sallanıyordu bu cihazın bazen sağı bazen solu sallanıyor çoğu zamanda sallanma olmuyor ondan dolayı şu an bantlamayı düşünüyorum.

Peki sizce alt kapak değişimi için apple servisine versem mi ?
İçin rahat eder bence bir götür.

Kılıfla kullanacağım ve çoğunlukla kucakta kullandığım için ayak sorununu sinir bozucu olarak görmedim. Bu nedenle servise vermeyi düşünmüyordum ancak benim kafama takılan hoparlör sorunu oldu. Aynı sorun birden çok cihazda var mıydı? @SamedDX
Eğer sabit kullanıyorsanız 30x70 ya da 40x90 mousepad üzerinde kullanmak hem size konfor sağlar hem de sallanmayı engeller. Bunun dışında kapak değişimi için yeni cihazı servise vermek çok mantıklı gelmiyor bana.
Klavye koruyucusu önerisi doğruymuş. Altı kauçuk mousepad'i klavyenin üzerine yerleştirerek hoparlörleri dinledim ve sonuç olarak cızırtıyı yapan tuşların yüksek seste titreşmesiymiş. Mousepad'i tuşların üzerine koyduğumda cızırtı yok denecek kadar azaldı. Bu nedenle servise gitmekten vazgeçtim, zaten aşırı üşeniyorum böyle bir sorun için. 😅

Son düzenleme:
Cidden artık durumu kabullenmem gerkiyor sanırım MacBook kullanacağım ve bu kronik bir sıkıntı iyki bu cihazda çok minimal düzeyde diğerleri sallanıyordu bayağı.
Ama akılmı çok karıştırıyor alt kapağı yamuk olduğu için böyle, alt kapak değişimi yapılınca sorunu düzelenler var acaba onarım için şehrimde Apple servisine mi götürsem? Başım çok kötü ağrıyor başka bir sıkıntı olsa bu kadar takazdım da simetrik değil. Kabullenmek zorundayım galiba elimden geleni denedim.

Peki sizce alt kapak değişimi için Apple servisine versem mi?

Boşuna vermeyin. Alt kapak değişti sorun devam etti benim. Kauçuk ayaklar değişti yine aynı. Çözüm basit hafif esnetmek ya da silikon kaydırmaz yapışkanlı ince malzemeler var görülmeyecek şekilde yumuşak ince bir malzeme iş görür. Bu sorun olmayan MacBook Air'lerde kullanım ve tutuşa bağlı olarak ilerleyen zamanlarda olabilir. Kasa tasarım malzeme ile ilgili bir mesele. Yalnızca masada kullananlar cihazı taşımayıp hep aynı yerde kullananlar yaşamazlar. Daha mobil kullananlar, sürekli cihazın touchpad etrafından tek elle kaldıranlarda görülme ihtimali daha yüksek. Benim başlangıçta yoktu bu sorun sonradan ortaya çıktı.

Son düzenleme:
İçin rahat eder bence bir götür.
Bilemedim bu konuyu biraz düşünüp karar vermem gerek kendim düzeltemeyeceğimi anladım. Diğerleri arasında en az yamuk olan olduğu için götürmem büyük ihtimalle.
Kılıfla kullanacağım ve çoğunlukla kucakta kullandığım için ayak sorununu sinir bozucu olarak görmedim. Bu nedenle servise vermeyi düşünmüyordum ancak benim kafama takılan hoparlör sorunu oldu. Aynı sorun birden çok cihazda var mıydı? @SamedDX
Eğer sabit kullanıyorsanız 30x70 ya da 40x90 mousepad üzerinde kullanmak hem size konfor sağlar hem de sallanmayı engeller. Bunun dışında kapak değişimi için yeni cihazı servise vermek çok mantıklı gelmiyor bana.
Klavye koruyucusu önerisi doğruymuş. Altı kauçuk mousepad'i klavyenin üzerine yerleştirerek hoparlörleri dinledim ve sonuç olarak cızırtıyı yapan tuşların yüksek seste titreşmesiymiş. Mousepad'i tuşların üzerine koyduğumda cızırtı yok denecek kadar azaldı. Bu nedenle servise gitmekten vazgeçtim, zaten aşırı üşeniyorum böyle bir sorun için. 😅
Evet her cihazda var ama ilkinde çok fazlaydı bunu iki sebebi var bece birincisi kılavyeyi kullandıkça tuşlar gevşiyor olabilir.İkincisi ise her gelen MacBook aynı ses yüksekliğine sahip değil şimdi şöyle hoparlörlerin kulaklıkların tam verimli olması için biraz çalıştırılmış olmaları gerekiyor.Bazılarının sesi daha yüksekti bu son geleninki de baya yüksek ama diğerleri de zamanla açılacaktır müzikle uğraştığım için biliyorum.Zamanla kulaklıkların da tonalitesi değişir.Benim gördüğüm en iyi hoparlörlere sahip cihazlardan bir tanesi.Kısacası eğer biraz beklersen daha iyi bir cihaz da gelebilir daha kötüsüde ama ben zamanla klavye tuşlarının gevşeyeceğini düşünüyorum. Bence çok büyük bir problem değil yamuk olmasa :(
Boşuna vermeyin. Alt kapak değişti sorun devam etti benim. Kauçuk ayaklar değişti yine aynı. Çözüm basit hafif esnetmek ya da silikon kaydırmaz yapışkanlı ince malzemeler var görülmeyecek şekilde yumuşak ince bir malzeme iş görür. Bu sorun olmayan MacBook Air'lerde kullanım ve tutuşa bağlı olarak ilerleyen zamanlarda olabilir. Kasa tasarım malzeme ile ilgili bir mesele. Yalnızca masada kullananlar cihazı taşımayıp hep aynı yerde kullananlar yaşamazlar. Daha mobil kullananlar, sürekli cihazın touchpad etrafından tek elle kaldıranlarda görülme ihtimali daha yüksek. Benim başlangıçta yoktu bu sorun sonradan ortaya çıktı.
Lütfen daha detaylı anlatımısınız hocam nerden aldınız bu sıkıntıyı ne zaman gördünüz. Serviste bunu diyince alt kapak değişimini hemen yaptılar mı ? Esnetim kapağını çıkardım gene esnetim (Umarım garanti dışı kalmaz sanmıyorum kalacağını güvenlik bandı yok apple ürünlerinde) Alt kapağında bu cihaz yedinci ayın on üçünde üretilmiş yazıyordu.

6000 serisi aleminyum kullanmak yerine 7000 serisi kullansalar keşke.

Lütfen daha detaylı anlatı mısınız hocam nereden aldınız bu sıkıntıyı ne zaman gördünüz. Serviste bunu deyince alt kapak değişimini hemen yaptılar mı? Esnetim kapağını çıkardım gene esnetim (Umarım garanti dışı kalmaz sanmıyorum kalacağını güvenlik bandı yok Apple ürünlerinde) Alt kapağında bu cihaz yedinci ayın on üçünde üretilmiş yazıyordu.

6000 serisi aleminyum kullanmak yerine 7000 serisi kullansalar keşke

Hocam çok haklısın.

Şurada vatandaş çok güzel özetlemiş meseleyi:

Hocam çok haklısın.

Şurada vatandaş çok güzel özetlemiş meseleyi:

Ya işte keşke bir ayağı sallansa bazen sağ bazen sol ayağı sallanıyor kafayı yedirtecek bana bende büktüm ama sağı hafif bükünce sol solu hafif bükünce sağ havada kalıyordu bende düz masada ortasından bastırdım eşitledim. Acaba benim kapak yamuk değil de küçük mu?

Şimdi söyle ben tezgahın üzerinde denediğimde sallanmıyor amam cam masada sallanıyor oda şöyle mesela cihazı tam bana bakacak şekilde koyuyorum salantı yok dikey koyuyorum sallantı yok ama çapraz koyduğum zaman bir tarafta sağ farklı çapraza koyduğum zamanda sol sallanıyor.
Belkide çok hafif yamuktur ya da zemine toleransı hiç yoktur.

Ya işte keşke bir ayağı sallansa bazen sağ bazen sol ayağı sallanıyor kafayı yedirtecek bana bende büktüm ama sağı hafif bükünce sol solu hafif bükünce sağ havada kalıyordu bende düz masada ortasından bastırdım eşitledim. Acaba benim kapak yamuk değil de küçük mu?

Şimdi söyle ben tezgahın üzerinde denediğimde sallanmıyor amam cam masada sallanıyor oda şöyle mesela cihazı tam bana bakacak şekilde koyuyorum salantı yok dikey koyuyorum sallantı yok ama çapraz koyduğum zaman bir tarafta sağ farklı çapraza koyduğum zamanda sol sallanıyor.
Belkide çok hafif yamuktur ya da zemine toleransı hiç yoktur.

Sanmıyorum hocam küçük olacağını. Aslında senin yaşadığın duruma benzer bir durum benimki de. Sanırım sen bükmeyi biraz sert uyguluyor olabilirsin. Daha yumuşak dene. Ben bununla yaşamayı kabullendim kendimce çözümler buldum. Değiştirip de başka sorunlarla karşılaşmak istemiyorum açıkçası. Tolere edilebilir bir oynaklık var. Takmamaya başlayınca hayat daha güzel oluyor :)

Hocam zamanında ben de ekran kartımdaki coil whine sesine kafayı takmıştım. O kadar çok obsesifleştim ki zamanla, kafayı yedirtecekti bana en sonunda. Sonra onunla yaşamayı öğrendim, kendimce çözümler bulup sesi azalttım. Şimdi kulağım duymuyor bile. Teknolojik cihazlar tamamen şans işi, ama hiçbiri sizden veya mental sağlığınızdan önemli değil. :)

Sanmıyorum hocam küçük olacağını. Aslında senin yaşadığın duruma benzer bir durum benimki de. Sanırım sen bükmeyi biraz sert uyguluyor olabilirsin. Daha yumuşak dene. Ben bununla yaşamayı kabullendim kendimce çözümler buldum. Değiştirip de başka sorunlarla karşılaşmak istemiyorum açıkçası. Tolere edilebilir bir oynaklık var. Takmamaya başlayınca hayat daha güzel oluyor :)

Ben her yolu denedim az bastırdım, çok bastırdım, arka kapağı çıkarıp esnettim, vidalarını gevşetim, üzerine kitap koyup bekledim, artık düzeleceğini düşünmüyorum ama yüzeylerin %80'inde sallanmıyor zaten sallanınca da ancak ön sağ ya da sol tartına parmağınızla hızlı bir şekilde vurduğunuzda çıkan sesten farkediyordunuz. Diğer cihazımda klavye ile yazı yazarken sallanıyordu bunda kesinlikle öyle değil. Sanırım sonunda kabullendim birkaç gün üzüldükten sonra şu an kendimi iyi hissediyorum. Sen düzeltebildin mi?

Hocam zamanında ben de ekran kartımdaki coil whine sesine kafayı takmıştım. O kadar çok obsesifleştim ki zamanla, kafayı yedirtecekti bana en sonunda. Sonra onunla yaşamayı öğrendim, kendimce çözümler bulup sesi azalttım. Şimdi kulağım duymuyor bile. Teknolojik cihazlar tamamen şans işi, ama hiçbiri sizden veya mental sağlığınızdan önemli değil. :)

Aynen en son kendime bir metal parçası senden önemli mi diye soruyordum sonra kabullenmek üzerine birkaç yazı ve video izleyince biraz düzeldim. Bununla yaşamam gerektiğini elimden geleni yaptığımı ve daha fazla uğraşmamam gerektiğini kabullenince daha mutlu bir insan oldum. Bu kadar mı farkeden? :)

Cidden hepinize çok teşekkür ediyorum. Fiziksel olarak olmasa da mental olarak çözüme kavuştum sayenizde.

Yeni konular

Geri
Yukarı