Prefetching kapatılmalı mı?

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
SSD kullanıyorum. Chip dergisinde şöyle yazıyordu: "SSD'ler için verileri önceden yükleyen prefetching, gereksiz bir özelliktir ve kapatılmalıdır."
Ben de kayıt defterine gidip birkaç yere tıkladıktan sonra "Enable Prefetcher" yazan yere geldim ve burada "3" yazan rakamı "0" yazarak kapattım.

Prefetcher mekanik diskler için tasarlanmış bir servistir. Harddisklerde büyük avantaj sağlarken SSD disklerde NAND belleğe gereksiz yazma işlemi uygular. SSD'lerin verilere erişim ve IOPS hızı harddisklere göre ortalama 1800 kat daha hızlı olduğu için bu ayarın açılıp kapatılması arasındaki hız farkının hissedilmesi imkansızdır ve bu servisin açılması SSD'lerde sadece NAND belleklerin TBW sayacını yükseltmekten öteye gitmeyecektir.

*Vista ile gelen Superfetch'in birçok olumsuzluğu bulunmaktadır. SSD'li sistemlerde tamamen gereksiz bir hizmettir. Arkaplanda çalıştığı için Superfetch hizmeti sürekli CPU ve RAM'i kullanır. Windows SSD'ye kurulduğunda Superfetch'in birçok avantajları dezavantaja dönüşür. SSD'ler zaten çok hızlı olduğundan dolayı ön yüklemeye ihtiyaç yok denecek kadar azdır. Diske sürekli veri yazan bu servis SSD'lerin ömrüne olumsuz etki eder.

Geri
Yukarı