İnceleme Preo My Game MG42 Klavye

Bu konumuzda sizlerle; Teknosa mağazalarında satışta olan Preo markasının MG42 model oyuncu klavyesini inceleyeceğiz.
Teknosa mağazasının deneme standında fark ettiğim bu klavyenin tuş hissiyatı beni çok ilginç diyarlara götürmüştü.
Preo markası ve 200TL fiyat etiketini görünce çok bir beklenti içerine girmemiştim ancak tuşlarına bastığım andan itibaren çok farklı zevkler ile tanıştığımı fark etmiştim. Bir süre sonra Teknosa mağazasına yalnızca, bu klavyenin tuşlarına basabilmek için girer hale gelmiştim. Neden bir Razer veya neden bir Steelseries klavye değil de markası veya kalitesi hakkında bilgi sahibi olmadığım bir klavyeden hoşlanmıştım? Oysa kalitesini ispatlamamış markalardan uzak duran da biriydim :)

Evet, sizleri kutudan önce direkt olarak klavye ile tanıştırayım ki merakınız bir an evvel son bulsun. Görüldüğü üzre son derece çirkin bir arka aydınlatmaya sahip, Türk kültüründe bu tip durumlar için "Çin kerhanesi" sıfatı kullanılır. Şahsen 30 adet rengin iç içe girdiği kombinasyonlardan nefret ederim. Her insanın sevdiği renklerin yanı sıra haz etmediği renkler de vardır. Haliyle klavyeye tüm renkleri döşemek pek mantıklı bir yaklaşım değil. Oysa komple kırmızı arka aydınlatmaya sahip olsa tadından yenemeyecek seviyelere, tabiri caiz ise arşa yükselebilirdi :)

367945

Dilerseniz tuşlarına daha yakından bakalım. Kenarları sert hatlı - çok hafif pürüzlü bir yapısı var. Bu hatlar, mekanik klavyelerdeki sert ruhun devam etmesini sağlamış ancak boşluk tuşundaki sert hatlar açıkçası baş parmağı zamanla rahatsız edebiliyor. Hanım eline gidecek bir klavye değil, gayet odunsu - kıllı parmakları ağırlayacak, sert bir klavye. Beyninize daha iyi oturması için Mesut Komiser klavyesi diyebilirim. Bölgesel olarak aynı renkler bulunsa bile genele bakınca farklı tuş renklerini görebiliyoruz ek olarak. İşin pürüz kısmında ise rahatsız edici hiçbir durum yok, yalnızca yağ gibi kaygan zemine sahip klavyelerden değil, bilesiniz.

367944

Hatta incelemeyi yaparken tuş switch'lerinin fotoğrafını çekmeyi unuttuğumu fark edip tam şuan fotoğrafları ekleme yoluna gittim :) Donanım ile ne kadar alakalı olursanız olun bir ürünün beyninizde yarattığı hissiyatı beğendiyseniz gerisini çok önemsemiyorsunuz açıkçası; özellikle de fiyatını uygun buluyorsanız. Genel olarak pembe ve yeşil renk ağırlığına sahip tuşlar. Switch'lerin bulunduğu yüzey ise aynı şekilde pürüzlü bir yapıya sahip, nispeten parlak - parlamaya çalışan bir yapıdan bahsedebiliriz. Yazı tipinden bahsedecek olursak pek bir tipsiz geldi bana, neyse ki detaylara bu kadar düşmüyoruz.

367943

Sıra geldi anahtarları incelemeye. Mavi switch'ler her ne kadar popüler olsalar da aslında oyuncular için pek ideal bir anahtar tipi değil çünkü algılama mesafesi nispeten yüksek kaçıyor. Yine de amatör bir oyuncu olarak; basmaya çalışıp da basamadığınız hiçbir tuş olmuyor asla. Test amaçlı dokunurken bile algılama mesafesinin kesinlikle yeteri kadar kısa olduğunu söyleyebilirim. Hızlı bir biçimde yazı yazarken en ufak bir kayıp bile yaşatmıyor. Hatta az önce "Kayıp" kelimesini yazarken "P" harfine dokunup dokunamadığım konusunda emin olamadım, ekrana baktığımda ise algıladığını fark ettim.
Kayıp yazarken "I" harfi orta parmak, ve mecburen "P" harfi yüzük parmağına denk geldiği için zayıf kalıyor o parmak biraz :) Yine de yazı yazarken algılama konusunda hiçbir problem yaşatmıyor, şahsen yazı yazma deneyiminde çığır atlattı bana.

367964

Sağ tarafta bulunan nispeten büyük switch'ler bu şekilde, ancak tuşların bulunduğu switch'ler aynı tadı veriyor mu karar veremedim. Tuşlar maalesef biraz sesli, eskiden gece vakti rahatça yazışabilirken; artık yan odaya ufak da olsa ses gidiyor mudur acaba diye düşünmeden edemiyorum. Yani hoş da olsa sesli çalıştığını belirtmem gerekir.

367965

Anahtarlar birbirine geçmeli biçimde tasarlanmış, bu açıdan yerli yerinde - kolayca kırılmayacak veya takıp çıkarırken uğraştırmayacak bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Takmak istediğinizde ise tuşa sonuna kadar dokunuyorsunuz hepsi bu kadar.

367968

Konfor kısmına gelecek olursak bilek desteği var ancak çoğumuzun avuç kısmı denk geliyor bu alana. Avuç desteği bence çok faydalı, klavyenin tasarımına zarar vermeden konforu arttırmayı sağlamışlar. GameMaster yazısı ise fena durmamış, en azından bazı markaların abartılı ihtişama sahip ürünleri gibi gözünüze gözünüze girmiyor. Sade olmuş, güzel olmuş.
Yumuşak plastikten imal edilmiş bir yapısı var, uzun vadede aşınma gibi dertler yaratmayacaktır deri malzemede olduğu gibi. Çok yumuşak olması bu açıdan; uzun vadede dezavantaja dönüşebiliyor anlayacağınız.
Ek olarak boşluk tuşunun alt bölümündeki sert hat ne yazık ki baş parmağı acıtıyor uzun yazılarda, bu huyunu sevmedim klavyenin.

367942

Bildirim ışıklarına geldiğimizde olması gereken yerde ve yeterli aydınlatmaya sahip olduğunu görüyoruz. Tek sorun; tuşların yüksekliği yüzünden ışıkların görüş açısının tamamen kapanması. Ayaklıkları açtığım halde ışıkları hiç göremiyorum, resimde görünmüyor ancak silik bir marka reklamı yapılmış boş kalan alanda. Keşke ışığı yukarı - markayı aşağı taşısalardı. Ama hiç önemi yok, CapsLock'un açık olup olmadığını zaten biliyoruz, kullandıktan sonra da hemen kapatıyoruz nasıl olsa.

367946

Alt bölümde bizi karşılayan bir detay yok ancak göstermek istedim. 6 adet kaymayı engelleyici ped bulunması hoş olmuş. Klavye zaten tam olarak 1400 gram, 6 adet ped olunca çok güzel yapışıyor masaya. Bu klavyeyi alanın spor malzemelerine masraf etmesine gerek yok açıkçası, Dumbell olarak kullanılabilir gerçekten. Şaka bir yana ağırlık hissi çok hoşuma gitti. Düz mantık "Ne kadar ağırsa o kadar iyidir" şeklinde düşünüyor beynim, buna engel olamıyorum.

367947

Pedlere yakından bakalım; çok fazla hareket ettirilen klavyelerde bu pedler kolayca yerinden çıkabiliyor :) Bu yüzden kaldırıp hareket ettirmekte fayda var, veya güzelce yapıştırırsanız hiç problem olmayacaktır uzun vadede.

367966

Ayaklıklarımızdan çok memnun kaldım, parmak çukuru için yeterli alan ayrılmış - açması kolay. Ek olarak hissiyat kavramı burada da devreye giriyor, açıp kaparken gerçekten güzel hissettiriyor. Bu ürünün bu huyunu da sevdim, sağlam görünüyor aynı zamanda. Uzun vadede ne olur bilmiyorum ancak sağlam olduğunu düşünüyorum.

367949

Kapandığında ise arka pedler de yere temas etmeye başlıyor. Ben yere iyi otursun diye kapalı tutuyorum şuan.

367953

Çoğu kişinin ilk olarak gösterdiği detayı ben son olarak göstermek istedim. Kutudan öte ürün önem arz ediyor bizler için.
Renk anlamında güzel bir kutuda geldiğini söyleyebilirim, keşke aynı zevki klavye aydınlatması konusunda da gösterebilselerdi:D Kullanım kılavuzu çıkmıyor, mod değiştirmeyi internetten bakıp öğrendim.

367954

9 adet ışıklandırma modumuz ve 3 adet hız - ışık ayarımız mevcut ancak o konuya girmeyeceğim. Yakın zamanda tuş sesi ile alakalı kısa bir video da eklenecek. Işıklandırmasından memnun kalmadım - kullanmayacağımız gereksiz gereksiz tonla mod eklemişler. Hiçbiri beş para etmez, sürekli yanan veya sürekli sönen modu tercih ediyorum ben
  • Tuş hissiyatı ve sesi çok hoşuma gitti
  • Ağır olması güzel bir his yaratıyor
  • Tasarımını oldukça beğendim
  • Avuç desteği güzel
  • Kenar işçilik ve kalitesinden memnun kaldım.
  • Kablosu kaliteli diyebiliriz
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • Işıklandırma konusunda sınıfta kaldı, şu yazı rengini klavyeye aktarabilsek tadından yenmezdi :(
Kısacası ben BilgisayarKurdu olarak bu klavyeyi çok sevdim. İyi klavye yoktur - hisler vardır - duyular vardır. Sizler de "Duyularınızı memnun eden" ürünü tercih edebilirsiniz. Lütfen elinizle kullanacağınız ürünü "Denemeden satın almayın" :D Herkese bol şanslar.

Tuş sesleri de eklenmiş bulunuyor son olarak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güzel bir incele olmuş teşekkür ederiz :) Bir de sizden bir şey isteyebilir miyim? Kısa bir video koyar mısınız? En azından bir elinizle yazdığınız.
@BilgisayarKurdu Hocam CM Devastator 2 (145 TL) sipariş verdim gelince incelemesini yaparım değişecek yani mouse :) Ama doğrudur 60 TL'lik mouse çok bir şey beklememek lazım.
Yanlış anlamayın hevesinizi kırmak istemem ama Devastator'un ilk modelini almıştım bilmem kaç sene önce. Klavyesini hala kullanıyorum ve gerçekten iyi bir klavye. Ama faresini 1 hafta kullandıktan sonra attım. Hissi kötü, malzemesi kötüydü Moba oyunları da çok oynadığımdan sağ tuşu içine çöktü zaten :) Ama yine de böyle düşünmeyin Devastator 2'de belki de iyi bir iş çıkarmışlardır :)

Bu hissiyattan memnun kalan başka insanların var olduğuna adım gibi emindim, şaşırtmadım :)
Bu hissiyatı 600 liralık klavyelerde bulamadım, elimden kaç klavye geçtiğini az çok tahmin ediyorsunuzdur :) Bazen mutluluğu ummadık bir şeyde yakalarsınız ya hani? İşte bu o :)

Fiyat konusuna gelirsek; bu fiyata alabileceğiniz mekanik klavyelere göz atın, ne demek istediğimi ve bu ürünü neden bu kadar övdüğümü anlayacaksınız.
Bu fiyata satılan bir çok ürün var elimde. Daha farklı bir hissi olduğunu biliyorum denemelerim sonucunda. Kullanılan switchle alakalı bunun farklı temelde. Markası konusunda veya üretici konusunda bir bilgi verilmediği için bu sır perdesi kalkmayacak :D

@BilgisayarKurdu Sanırım Devastator 2'den kastediyorsunuz. Arkadaşımda bu set var oldukça hoşuma giden bir set.
Yeni klavye alan birinin hevesini kırar mıyım ben hiç :) MG42 için söyledim, dokunmadığınız klavyeyi almayın demek istedim. Nadir de olsa sizi, ön yargılarınızda haksız çıkaran bazı ürünler çıkabiliyor.
Bu fiyata satılan bir çok ürün var elimde. Daha farklı bir hissi olduğunu biliyorum denemelerim sonucunda. Kullanılan switchle alakalı bunun farklı temelde. Markası konusunda veya üretici konusunda bir bilgi verilmediği için bu sır perdesi kalkmayacak :D
Çok güzel bir noktaya parmak bastın, switch'ler üzerinde bir üretici adı - model numarası yazmadığı için fikir sahibi olamadım. Zaten kutu içeriğinde kullanma klavuzu bile yok, bırakın switch üreticisini - ışık modlarını nasıl değiştireceğini bile bilmiyor satın alan kullanıcı.
Güzel bir incele olmuş teşekkür ederiz :) Bir de sizden bir şey isteyebilir miyim? Kısa bir video koyar mısınız? En azından bir elinizle yazdığınız.
Konu uzun olduğu için dikkatinden kaçmış doğal olarak, video eklenecek çok yakın zamanda. Parmak kısmında kıl çıkan bir insanın elleri, klavyenin ihtişamının önüne geçmesin istiyorum. Artık bir hanım arkadaşımızdan mı yardım alırız ne yaparız bilmiyorum ancak bakacağım çaresine :D

Ek olarak; telefonun mikrofonu, tuşların çıkarttığı frekans aralığını tam yakalayamıyor. Tuşun tam "Algıladığı" an çıkan sesi çok iyi aktaramayabilirim. Bastığınızı hissettiğiniz an çıkan ses ve parmaklarınıza gelen hissiyat cidden çok ilginç :) Gerçekten Recep abinin kızmasından korkuyorum "Kardeşim yeter artık ne klavyeymiş, bizden habersiz reklam mı aldın" gibilerinden :)

Eve gelen misafirlere kullandırıyorum mutlaka, herkesin tepkileri olumlu oldu açıkçası.
Klavyeyi başka kullanan varsa ve deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.

Almayı planlıyorsanız internet sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz hazır indirimdeyken. Memnun kalmazsanız iade hakkınız mevcut zaten; koşulsuz şartsız.
@Serpenos Tuş sesleri ile alakalı olan videoyu ekledim, klavye almak gibi bir planınız varsa 220TL fiyata gerçekten memnun kalacağın bir ürünü satın almış olursun. Cidden bu hissiyatı başka klavyelerde bulamadım.

-----------------------------------------------------------------
10 gündür kullanıyorum, iade hakkım için 4 günüm daha kaldı. Herhangi bir iade düşüncem kesinlikle yok. Bir sorunla da karşılaşmadım, canımı sıkan bir durum olmadı. Memnunum oldukça, sert hatlara da alıştı zaten elim. Almak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar.

Eve gelen misafirlere kullandırıyorum mutlaka, herkesin tepkileri olumlu oldu açıkçası.

Almayı planlıyorsanız internet sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz hazır indirimdeyken. Memnun kalmazsanız iade hakkınız mevcut zaten; koşulsuz şartsız.
@Serpenos Tuş sesleri ile alakalı olan videoyu ekledim, klavye almak gibi bir planınız varsa 220TL fiyata gerçekten memnun kalacağın bir ürünü satın almış olursun. Cidden bu hissiyatı başka klavyelerde bulamadım.

-----------------------------------------------------------------
10 gündür kullanıyorum, iade hakkım için 4 günüm daha kaldı. Herhangi bir iade düşüncem kesinlikle yok. Bir sorunla da karşılaşmadım, canımı sıkan bir durum olmadı. Memnunum oldukça, sert hatlara da alıştı zaten elim. Almak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar.
Hocam merhabalar, aynı klavyeden bende almış bulunmaktayım fakat çözemediğim tek birşey var küçüktür ve büyüktür işareti yapamıyorum ne denediysem beceremedim nasıl oluyor bunda 😂

O kadar küçük enter tuşu rahatsız etmiyor mu?
Devşirme bir klavye olduğundan bahsetmiştik ancak hiçbir şekilde hiçbir tuşu rahatsız etmiyor arkadaşlar :) Bu tamamen alışkanlıklar ile alakalı bir durum. En absürt klavyeyi bile satın alsanız; bir süre sonra alışır ve kusursuz şekilde kullanmaya başlarsınız.

Ben halen daha çok memnunum, halen daha herkese öneriyorum; ilgili fiyattan.

Yeni konular

Geri
Yukarı